Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde nae » 09 Oct 2015, 18:30

Jean Valjean scrie:Doctore, ca sa nu mai lungim discutia, zi-ne direct in ce tari se face acea miere 100% de mana si cu cat o cumpara procesatorul german atat de atent cu consumatorul.

Bine ca nu sunt dr . :D
Cred ca D06 a exagerat pt a exemplifica /sublinia .
Miere 0 polen NU exista , e de manual . Lipsa puietului larvar de trantor = lipsa polen in ultima saptamana ; lipsa puietului capacit de trantor= lipsa polen in ultimele doua saptamani ..., sucombeaza .
Am ''facut'' muntele din '09 = m-am VINDECAT .
Si eu folosesc pt ''subliniere'' termenul de ''O GALEATA DE ALBINA '' ;)


Cat ne intereseaza reflexia in oglinda si ACCEPTAM :
-'' avem 200 T refuzate ca au antibiotic''
-''piata e saturata''
-'' baga DESTU' si decreteaza sortul ''
-HEGEMONIA pocaita (nu sunt ei vinovati), mu..e cu prezervativ (ei ->NOUA )
.....
Dezbina si CUCERESTE ! ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde daffid mihailov » 10 Oct 2015, 20:37

Avem analize cu miere contrafacuta...ca doar a scazut pretul si nu ne mai intereseaza. Daca nu era...ca anul trecut, ce buna era. :lol: Si cate si mai cate. Dar asta e bine, ca sa se aleaga cine trebuie...Ma refer la procesatori.

Uite ca asa ne-au dat idei cu cateva zeci de tone stranse in curte, de ce nu am vinde direct?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde cristian bh » 10 Oct 2015, 21:42

Jean Valjean scrie:Doctore, ca sa nu mai lungim discutia, zi-ne direct in ce tari se face acea miere 100% de mana si cu cat o cumpara procesatorul german atat de atent cu consumatorul.

Dati-i pace,nu vedeti ca mereu arunca cu pastile din astea,...mai deunazi zicea ca vin in sticla in romania nu-i decat R3,.dar apoi gata, a lasat pisica moarta!Asa si acum.
Ceva de genul,....ce stiti voi ba,...(depinde de ce-i vine pe moment!),...
Atata poate el,...ce asteptari asa mari aveti de la el? :o
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde andrei_calinescu » 10 Oct 2015, 21:51

"Miere 0 polen NU exista , e de manual . Lipsa puietului larvar de trantor = lipsa polen in ultima saptamana ; lipsa puietului capacit de trantor= lipsa polen in ultimele doua saptamani ..., sucombeaza .
Am ''facut'' muntele din '09 = m-am VINDECAT ."

Cei care fac miere de mana la conifere afara din Romania, au echivalentul fam duse la mana ca fam ajutatoare, pe culesuri polenifere. Dupa culesul de mana stupii sunt coborati si unificati.
Altfel care-i scopul?(sa-i duci la frig si foame)?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde nae » 10 Oct 2015, 23:11

andrei_calinescu scrie:Altfel care-i scopul?(sa-i duci la frig si foame)?

Nu pot sa-ti raspund ...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde mellis » 11 Oct 2015, 00:03

Mierea de mana este "made in Germania", pădurile de conifere, restul nu este buna, vine de afara (din fundul goangelor) si strica piață..
Astăzi in piata " taraneasca din TM" salcâm/mana = 30 ron
FS. 25 Ron
Rapița nu mai stiu cat era..
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde csabio » 27 Oct 2015, 09:44

Salutare tuturor. De mult nu am dat pe aici să văd ce se întâmplă în țară cu beneficiile stuparilor. Am văzut la televizor ca vecinii maghiari vor să protesteze la Bruxelles, contra importurilor de miere falsificata. Am dat câteva telefoane pe la procesatori să văd prețurile de achiziție. Care prețuri? Nici nu cumpără! Și vestea bună e că urmează să scadă prețul de achiziție! Știți ceva despre situația actuală? Stimă.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde thomas » 27 Oct 2015, 10:04

Procesatorii cauta intodeauna folosul lor, nu pe al cumparatorilor si nicidecum pe al stuparilor romani. Asadar, au cumparat la greu miere mult mai ieftina provenita din extrauniune, au amestecat-o cu cea romaneasca (cel putin au dublat-o) si o vand in lanturile de magazine/supermarketuri. Asadar este adevarat, nici nu mai cumpara si nici nu mai creste pretul la ei. DAR, cine se descurca sa vanda mierea ca bio sau calitate extra, poate vinde atat in tara cat si afara cu pret acceptabil.
In tara majoritatea mierii din magazine este provenita din amestec cu miere extracomunitara sau comunitara ieftina(bulgareasca).
Daca stam sa ne gandim, procesatorul e si el incarcat de taxe si impozite si este tentat sa cumpere miere ieftina si mai proasta in locul celei de calitate dar mai scumpe. In Romania putini comercianti vand miere de calitate, pentru ca aceasta miere este scumpa si romanii prefera sa ia din supermarket o miere intre 10-20 Ron, decat sa dea peste 30 ron pe o miere de calitate.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde daffid mihailov » 02 Noi 2015, 00:24

Protest impotriva mierii falsificate provenite din China! Ar fi trebuit sa fie si steagul Romaniei printre...

https://www.facebook.com/euronews/video ... age_bubble
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde Dragos2006 » 02 Noi 2015, 00:27

Apicultura romaneasta este in genunchi , pretul la miere s-a prabusit . Ne asteapta vremuri grele . Dar nu din cauza Chinei ci a razboiului din Ucraina.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde cristi_vidican » 02 Noi 2015, 00:38

Dragos2006 scrie:Apicultura romaneasta este in genunchi , pretul la miere s-a prabusit . Ne asteapta vremuri grele . Dar nu din cauza Chinei ci a razboiului din Ucraina.

Când eu m-am apucat de apicultură, prin 2002, prețul mierii era la cel mai de jos nivel.
Un bătrân apicultor mi-a spus atunci: vor veni și vremuri mai bune și prețul va fi mai mare.
Au venit.
Acum probabil că vor veni și vremuri mai grele.
Și tot așa
Viața e ca reprezentarea geometrică a graficului funcției sinus.
P.S. Când ești sus, fă-ți provizii ca atunci când vei fi jos să nu mori
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde Adi Hodis » 02 Noi 2015, 08:32

cristi_vidican scrie:
Dragos2006 scrie:Apicultura romaneasta este in genunchi , pretul la miere s-a prabusit . Ne asteapta vremuri grele . Dar nu din cauza Chinei ci a razboiului din Ucraina.

Când eu m-am apucat de apicultură, prin 2002, prețul mierii era la cel mai de jos nivel.
Un bătrân apicultor mi-a spus atunci: vor veni și vremuri mai bune și prețul va fi mai mare.
Au venit.
Acum probabil că vor veni și vremuri mai grele.
Și tot așa
Viața e ca reprezentarea geometrică a graficului funcției sinus.
P.S. Când ești sus, fă-ți provizii ca atunci când vei fi jos să nu mori

Altfel spus ... sa luam exemplu de la albinele. Ele umple stupul cu miere de cate ori au oacazia. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde mircea_tm » 02 Noi 2015, 10:23

Dragos2006 scrie:Apicultura romaneasta este in genunchi , pretul la miere s-a prabusit . Ne asteapta vremuri grele . Dar nu din cauza Chinei ci a razboiului din Ucraina.


daca ii contaminata cu antibiotice, vestul o consuma?
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde Dragos2006 » 02 Noi 2015, 10:47

Problema antibioticelor in miere e un subiect separat . Aici vorbim de mierea standard.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde Dragos2006 » 02 Noi 2015, 12:02

Domnul Ignatov va poate explica ce este aia mierea .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: PRETUL MIERII 2015

Mesajde TDI » 02 Noi 2015, 14:18

Conform legii comercializarea mierii de albine cu orice continut de antibiotice, in Uniunea Europeana este interzisa, existând totusi o limită reziduală de antibiotice, regularizând importul de miere stabilita la - 25 p.p.b(25 de patru la un miliard).
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori