Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 09 Ian 2018, 17:37

gica.mosu scrie:P.S- f multi avem puiet in fam =stupi daar nu stim...urma alegeee!?!!!!


Cu un termometru digital in 1 ora aflu daca au puiet mai bine 3e 40 de familii. Nici nu ma intereseaza sa stiu la toti, iau prin sondaj.
In momentul cand am gasit unul cu puiet sigur mai sunt si altii. Am verificat mai bine de 30 pe fiecare vatra si zero puiet pana acum.
Este simplu, fara sa scoatem rame sau alte munci inutile care deranjeaza albinele.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 17 Ian 2018, 17:02

La Iasi ploua, sunt plus 2 grade.
Pe vatra de la munte ieri noapte au fost minus 19 grade. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2018, 14:27



Acum 2 saptamani ziceau ca vine primavara :lol:
prognoza pe mai mult de 4 zile = ghici ghicitoarea mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 21 Ian 2018, 16:26

Zice cod galben de viscol și ninsori. A venit la timp. Înainte sa își dea drumu toate.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2018, 14:20

daffid mihailov scrie:Zice cod galben de viscol și ninsori. A venit la timp. Înainte sa își dea drumu toate.


La Iasi zapada avea 40 si ceva ieri. Astazi a inceput sa se topeasca ...
Sta zapada pe capace, deci nu am inca puiet :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 22 Ian 2018, 15:20

Bun asa. Sa vezi ce start exploziv o sa ai în primăvara.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2018, 18:37

daffid mihailov scrie:Bun asa. Sa vezi ce start exploziv o sa ai în primăvara.


Poate incep mai usor, nu am inceput sa asamblez ramele pentru faguri artificiali :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde csaa » 22 Ian 2018, 19:10


Asta toamna spuneau ca va fi cea mai grea iarna din ultimii 30 de ani. Nu mai cred prognoza pe mai mult de 3 zile.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2018, 19:27

csaa scrie:

Asta toamna spuneau ca va fi cea mai grea iarna din ultimii 30 de ani. Nu mai cred prognoza pe mai mult de 3 zile.


Pe maxim 3-4 zile are sens, pe mai mult deja sunt previziuni, se calculeaza dupa medii multianuale + curenti de aer de prin alte zone(care de multe ori isi mai schimba directia).
Eu cred ca cel mai tare se distreaza pe seama noastra apicultorii din Miercurea Ciuc, ei stiu una si buna, iarna este iarna. Noi ne agitam cand vedem 2 zile mai calde putin. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 22 Ian 2018, 19:33

jonny_it scrie:
daffid mihailov scrie:Zice cod galben de viscol și ninsori. A venit la timp. Înainte sa își dea drumu toate.


La Iasi zapada avea 40 si ceva ieri. Astazi a inceput sa se topeasca ...
Sta zapada pe capace, deci nu am inca puiet :lol:
EU un nu te cred...pt ca daca ai polistiren sub capac cade...asta :shock: Ia pune o bucata de paine pe capac sa vezi ca in 3-4 ore "dispare"... :P ..aveti pasari? P.S- vor veni si cateva zile cu ger, asa ca :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2018, 19:36

gica.mosu scrie:EU un nu te cred...pt ca daca ai polistiren sub capac cade...asta :shock: Ia pune o bucata de paine pe capac sa vezi ca in 3-4 ore "dispare"... :P ..aveti pasari? P.S- vor veni si cateva zile cu ger, asa ca :idea:


Da, aveti dreptate, dar majoritatea nu au polistiren sub capac si nici nu le pun.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 22 Ian 2018, 19:54

Care e faza cu polistirenul în capac. Eu am aerisire in capac.

Jonny, acu e fain sa stai la căldură și sa asambleze rame. Eu nu mai am sarma...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2018, 20:26

daffid mihailov scrie:Care e faza cu polistirenul în capac. Eu am aerisire in capac.

Jonny, acu e fain sa stai la căldură și sa asambleze rame. Eu nu mai am sarma...


Si eu am aerisire in capac, dar este gaura mai jos fata de spatiul unde se pune polistirenul. Daca vrau iernare tip clopot pun polisiren, infund gaurile din capac si trag tabla de sub fundul stupului si gata. Dar eu tot la iernarea tip horn am ramas ... :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 22 Ian 2018, 21:34

Daffid M...si eu bat acum la rame(in 5 zile=fo 200 buc,bat cu ciocanelu,dau gauri iar nepotul insira sarma)'asa CA sa"omor vremea" de plictisala :P Si cum zasei...,ca na-i sarma pt rame? 'poi nimic mai simplu=iesi afara si stragi cat poti de tareee:SAAAAARMAAA,,,s'apoi sa vezi ca te napadesc MOLDOVENII :lol: Pana acum 4-5 zile zaceam,ca-i prea cald,dar vaz ca BUSU,ne da vestiTRISTE... :shock: ...si parca iara ,cresc astiea PETARII(si nu numai)pretul la MORCOV,se astepta scavai zile cu minus 10-20*... :mrgreen: P.S- a fost azi ,un amic,la padure...,si mugurii la aluni is intr-un grad ff avansat de vegetatie iar la el in gradina a avut ghiocei infloriti pe 9 ian :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 22 Ian 2018, 22:52

Gica. Moșu pai și eu îl pun pe bunicu la treaba ca e la pensie și se plictisește. E frumoasa apicultura asta la gura sobei. :) și vad ca suntem aici un grup care a căzut de acord cu privire la unele intervenții apicole. Vreme de rame nu de turte.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori