Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 30 Sep 2020, 13:52

Shrek scrie:Ceea ce spun " uni(c)i", este valabil pentru stupine staționare si oarecum izolate. Se schimba lucrurile daca ai stupina stationara si te trezesti cu un pavilion pe direcția de zbor , ori mai sunt stupine in zona cu multi trantori tineri si neliniștiți, care pe langa faptul ca iti cotarcesc reginele iti mai lasa si o cotarita de carcalaci. Totusi, multi spun ca anul acesta, varoua a fost nesemnificativ in stupinele preponderent sănătoase.


Pe vatra din Vaslui am la salcam in vecini aprox 1500 de familii, dupa scade la jumatate numarul. La Iasi la fel, am 2 vecini care au peste 350. Aceeasi schema de tratament, ba chiar acum in toamna a fost mai simplu pentru ca au incetat ponta mai repede fata de la munte.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 30 Sep 2020, 13:53

Shrek scrie:Cu ceva vreme in urma, si eu ma întrebam cum se pot schimba păduchii între albine, precum rețetele de zacusca, în pastoral. Cineva, tat dup'-aci, explica cum trantorii ăștia care nu fac nimic, decât ...șase si mânca, duc carcalaci dintr-un stupi altul , precum autobuzul. Nu mi-am făcut temele cu " anatomia si morfologică albinelor", dar un lucru am comstatat personal: daca sunt stupine in zona, eficacitatea tratamentelor contra varoua( si nu numai), scade simțitor daca nu sunt facute simultan sau aproape simultan în stupinele apropiate.


Ajung varroa dintr-o familie in alta dar nu atat de multi incat sa afecteze imediat o stupina tratata corect.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 30 Sep 2020, 13:57

ignatov andrei scrie:Scuze, dar e o concluzie gresita si extrem de periculoasa.
Fac tratament numai cu Varachet, din 1986 si pana in prezent, si nu am probleme cu Varroua!
Au ajuns colegii sa-mi spuna ca la mine se nimeresc singurele cutii cu Varachet bun, din toate loturile!! :lol:


Inca nu exista rezistenta la amitraz, probabil o sa apara sau nu. Dar pana acolo mai este mult. Alaturi de oxalic si formic amitrazul este cea mai sigura si eficienta metoda de a elimina varroa. Si cu cele mai putine reziduri. O sa fie interesant sa vedeti cum usor usor o sa fie refuzate loturi de miere la export din cauza flumetrinei folosite tot mai intens in ultimii ani. Apoi o sa spunem ca au strainii ceva cu noi.
Motivul pentru care trec tot pe rame de plastic + doar ceara proprie. Flumetrina lasa de aprox 60 de ori mai multe reziduri in ceara si miere decat amitrazul.
Nu imi este simpatic amitrazul dar ramane cam singura varianta pentru cei care nu au trecut deja pe acid formic si oxalic.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 30 Sep 2020, 15:18

Am auzit un zvon. Zice că Dan Mărgărit tratează cu oxalic sublimat.
Și el opta mult timp pe amitraz.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2867
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde cristi_vidican » 30 Sep 2020, 15:28

jonny_it scrie:Flumetrina lasa de aprox 60 de ori mai multe reziduri in ceara si miere decat amitrazul.

Cine a spus asta?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 30 Sep 2020, 15:51

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Flumetrina lasa de aprox 60 de ori mai multe reziduri in ceara si miere decat amitrazul.

Cine a spus asta?


Aia de au inventat flumetrina impreganata in fasii de lemn, danezii. Mai exista unii care sunt in aceeasi situatie acum recent si acum cauta sa cumpere miere prin toata Europa in ultimii 2-3 ani, inclusiv din Romania. Ca doar nu credeati ca vin aia sa cumpere de la noi pentru ca ei nu au. :lol:
Probabil cel mai eficient tratament dar ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 30 Sep 2020, 15:58

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Flumetrina lasa de aprox 60 de ori mai multe reziduri in ceara si miere decat amitrazul.

Cine a spus asta?


Aia de au inventat flumetrina impreganata in fasii de lemn, danezii. Mai exista unii care sunt in aceeasi situatie acum recent si acum cauta sa cumpere miere prin toata Europa in ultimii 2-3 ani, inclusiv din Romania. Ca doar nu credeati ca vin aia sa cumpere de la noi pentru ca ei nu au. :lol:
Probabil cel mai eficient tratament dar ...


Mă gândesc că ar fi deajuns să dau odată dar bine cu amitrazul
ca în anii după 1976 cu Sineacarul în făină?
Făină am Sineacar nu. :shock: :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2867
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde cristi_vidican » 30 Sep 2020, 19:28

jonny_it scrie:Aia de au inventat flumetrina impreganata in fasii de lemn, danezii.

Mă miră de ce de 60 de ori. De ce nu de 100 sau 20?
Vreau să văd niște studii, altfel o să cred că sunt aruncate pe piață niște cifre din burtă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 30 Sep 2020, 19:38

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Aia de au inventat flumetrina impreganata in fasii de lemn, danezii.

Mă miră de ce de 60 de ori. De ce nu de 100 sau 20?
Vreau să văd niște studii, altfel o să cred că sunt aruncate pe piață niște cifre din burtă.


Revin cu detalii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde tiih » 01 Oct 2020, 08:40

kovacslg scrie:
Gata!!
Orice topic cu varroua se poate inchide!! :)))
S a gasit formula magica!! Functioneaza din 86!!
Unde??? In Romania undeva...
Se numeste: Varachet.
Dl Ignatov are si metoda, fara probleme din 86, gata.

Nu e tocmai asa.
Problema varroua e una nerezolvata in lume!!
E complexa si nu exista inca o formula clara / eficienta si sigura de tratament, puteti citii orice studiu, din orice publicatie recunoscuta.

Daca vreti...sa nu fie asta concluzia, insa asta e realitatea.

Sper ca nu va suparati ca am relatat situatia, poate unii colegi de pe forum le considera totusi utile.


Si eu folosesc Varachet din 86...l-as folosi si acum dar nu mai gasesc...in schimb continui sa folosesc de prin anii 2000,Varachet FORTE care e totusi ceve diferit,contine doua substante active fata de numai una la varachet.....
Problema varoa e una nerezolvata in lume si nici nu cred ca va fi rezolvata foarte curand...in sensul ca nu vom scapa complet de paduche cum nu scapam de viroze ,gripe sau......covid!!!
Important e sa tinem sub control inmultirea paduchelui in timpul sezonului activ ,pentru a avea stupi viabili si suficient de puternici sa valorifice principalele culesuri,pentru a avea familii de albine suficient de viabile in toamna..sa mai ajungem cu ele si in anul urmator!
Si la fel de imortant este(sau ar tebui sa fie pentru toti stuparii) felul cum facem ,cand facem si cate tratamente facem.!...
E o crima dupa parerea mea sa faci tratamente dupa salcam cand mai ai miere necapacita,cand ai faguri ce urmeaza sa fie umpluti cu miere de tei sau floarea soarelui, sau sa faci tratament prin august, imediat dupa extractia la FS fara a lua caturile din care vei extrage miere anul viitor. :!: ...Pentru ca orice tratament contamineaza ceara si mai apoi mierea ...
Solutia la aceste probleme e sa faci in asa fel incat la sfarsit de februarie -martie sa nu ai mai mult de 1-5 paduchi pentru a-ti putea permite sa nu faci decat 1-3 tratamente incepand cu sfarsitul lui septembrie, cand putem lua si pastra fara pericolul gaselnitei,ramele din care vom extrage miere anul urmator!
Pare asa de simplu..dar nu e deloc si presupune multa munca!

PS.Un stup netratat corect in toamna, care are multi paduchi in primavara,poate fi tratat si de 10 ori si tot va avea mai multi paduchi la inceput de toamna,pentru ca prezenta puietului capacit face ineficient orice tratament...
PS1.Contaminarea de la vecini e reala dar nu asa de periculoasa...efectul ei nu se face simtit mai devreme de 3-6 luni!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde kovacslg » 01 Oct 2020, 12:03

Amitrazul e f eficient.
Asa este, inca nu s a dovedit sa fi dezvoltat varoa rezistenta.
Scemele de tratament propuse cu acest produs (din 7 in 7 zile) sunt gandite pt o eficienta mai mare, considerand ca dupa un tratament ramane varroua preponderent doar in puiet.
Totusi, dupa admistrare prin fumigatie (cel putin sub forma de varachet) raman paduchi multi in viata PE ALBINA.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 01 Oct 2020, 14:04

tiih scrie:Problema varoa e una nerezolvata in lume si nici nu cred ca va fi rezolvata foarte curand...in sensul ca nu vom scapa complet de paduche cum nu scapam de viroze ,gripe sau......covid!!!


Eu as zice ca in maxim 10 ani varroa o sa fie o amintire...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde cristi_vidican » 01 Oct 2020, 14:17

jonny_it scrie:
Eu as zice ca in maxim 10 ani varroa o sa fie o amintire...

Te referi la varroa de acum. Va veni altul mai trainic și mai frumos. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 01 Oct 2020, 14:27

Sau vor dispărea albinele? :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2867
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 01 Oct 2020, 14:50

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:
Eu as zice ca in maxim 10 ani varroa o sa fie o amintire...

Te referi la varroa de acum. Va veni altul mai trainic și mai frumos. :lol:


Vin alte lighioane si mai periculoase .. numarul daunatorilor din apicultura este constant :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde tiih » 01 Oct 2020, 15:25

jonny_it scrie:
tiih scrie:Problema varoa e una nerezolvata in lume si nici nu cred ca va fi rezolvata foarte curand...in sensul ca nu vom scapa complet de paduche cum nu scapam de viroze ,gripe sau......covid!!!


Eu as zice ca in maxim 10 ani varroa o sa fie o amintire...


Total gresit...pe pariu......!!!
Ghiar daca s-ar gasi un medicament minune si paduchele ar disparea din stupinele noastre,si toti stuparii ar face tratamentele la aceias data si aceias ora...mai gasim in familiie de albine din paduri,de prin scorburi....
Ghiar daca am obtine o rasa de albine care sa se despaducheasca singura...tot nu ar fi o amintire....In Asia la Apis dorsata albinele se despaduchesc de sute si sute de ani...si tot mai raman de samanta....
De acolo i-am luat ,via U.R.S.S,Bulgaria..., prin 1980-1981...iar la mine in stupina au aparut in 1983.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori