Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 27 Sep 2020, 08:06

Shrek scrie:O veni si la noi direct iarna cum arata prin alte parti? Sau este doar un " avertisment" ca iarna-i ici, vara-i departe?!

În viitorul apropiat nu. O sursă destul de bună de informare meteo:
https://www.meteoblue.com/ro/vreme/s%C4 ... nia_668954
Pentru schimbare locație, sus se poate seta orice loc de pe glob. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 28 Sep 2020, 10:48

Shrek scrie:O veni si la noi direct iarna cum arata prin alte parti? Sau este doar un " avertisment" ca iarna-i ici, vara-i departe?!


Eu nu am terminat de dat caturile jos, poate nu vine chiar acum :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Shrek » 28 Sep 2020, 12:45

Slab, foarte slab! Eu abia am pus caturile pe stupi! Săptămână asta montez ruteru' si le trimit sa lucre...de acasă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde ignatov andrei » 29 Sep 2020, 00:52

jonny_it scrie:
Shrek scrie:O veni si la noi direct iarna cum arata prin alte parti? Sau este doar un " avertisment" ca iarna-i ici, vara-i departe?!


Eu nu am terminat de dat caturile jos, poate nu vine chiar acum :lol:


Nu esti singurul, dar cred ca sunt singurul care nu a facut inca tratamente pentru combaterea Varroua! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 29 Sep 2020, 14:19

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:
Shrek scrie:O veni si la noi direct iarna cum arata prin alte parti? Sau este doar un " avertisment" ca iarna-i ici, vara-i departe?!


Eu nu am terminat de dat caturile jos, poate nu vine chiar acum :lol:


Nu esti singurul, dar cred ca sunt singurul care nu a facut inca tratamente pentru combaterea Varroua! :lol:


La roi am facut la formare, zero varroa acum. La familii am dat un formic, zero si acolo.
Daca un an sunt tratati bine in anul urmator nu prea este nevoie de tratament. Un tratement facut cand trebuie si cu ce trebuie si gata.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde 5rame » 29 Sep 2020, 15:03

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:
Shrek scrie:O veni si la noi direct iarna cum arata prin alte parti? Sau este doar un " avertisment" ca iarna-i ici, vara-i departe?!


Eu nu am terminat de dat caturile jos, poate nu vine chiar acum :lol:


Nu esti singurul, dar cred ca sunt singurul care nu a facut inca tratamente pentru combaterea Varroua! :lol:


La roi am facut la formare, zero varroa acum. La familii am dat un formic, zero si acolo.
Daca un an sunt tratati bine in anul urmator nu prea este nevoie de tratament. Un tratement facut cand trebuie si cu ce trebuie si gata.


Si anul urmator?

Tot ce trebuie si cand trebuie sau o luam de la capat?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 29 Sep 2020, 21:15

5rame scrie:Si anul urmator?

Tot ce trebuie si cand trebuie sau o luam de la capat?


Degeaba facem tratamente daca nu le facem corect. Rar fac mai mult de 2 tratamente intr-un an. La familii dau de obicei un oxalic prin picurare iarna si inca un acid formic in septembrie. La roi am incercat si cu timol sau alte tratamente mai blande dar nu prea am avut rezultate asa ca am folosit tot formic si oxalic.
Multi ani am facut doar un tratament cu varachet dupa ce nu era puiet si nu am avut nici o problema. Depopularile alea puse pe seama varroa apar dintr-un cumul de factori si primul si probabil cel mai important este hrana albinelor, mai bine zis inlocuitorii, varroa este undeva mai jos pe lista.
Haideti sa nu ne luam dupa Bobocea si altii care se lauda ca au dat 8 tratamente cu varachet si tot au varroa. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Shrek » 29 Sep 2020, 22:25

Ceea ce spun " uni(c)i", este valabil pentru stupine staționare si oarecum izolate. Se schimba lucrurile daca ai stupina stationara si te trezesti cu un pavilion pe direcția de zbor , ori mai sunt stupine in zona cu multi trantori tineri si neliniștiți, care pe langa faptul ca iti cotarcesc reginele iti mai lasa si o cotarita de carcalaci. Totusi, multi spun ca anul acesta, varoua a fost nesemnificativ in stupinele preponderent sănătoase.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde kovacslg » 30 Sep 2020, 08:59

Si eu sunt adeptul limitării numărului de tratamente.
Așa, pot intervenii ani când intervin pierderi.
Cred însă că administrând 7-12 tratamente în fiecare an, niciodata nu vom.avea familii cu adevărat puternice, capabile să fructifice culesurile mai slabe și în condițiile meteo din prezent.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde kovacslg » 30 Sep 2020, 09:16

Din ce știu, in schemele de tratament, cele două substanțe perizin și cumaphos au fost completate de amitraz, când s a constatat că varroua a făcut rezistenta la ele.

Din cauză că la amitrazt încă nu s a dovedit că varroua a dezvoltat rezistenta eu l am folosit exclusiv aninde zile.

Ce am observat insa anul acesta.

După un tratament recent cu varachet (cca 8 zile), verificând fundurile constat că din 50 de stupi la 10 au căzut multi păduchi.

La aceștia am pus: la jumătate check mite, la cealaltă jumătate mavrirol.
A doua zi.
După încă trei zile, la verificare constat că la stupii cu check mite au căzut încă 60% atâta păduchi cat au căzut la varachet.
La cele cu benzi de mavrirol procentul era mai mic. ( Deci eficienta mai slabă)

Însă care e concluzia?
Fiindcă puiet aproape că nu este, pur și simplu după un tratament cu varachet, au rămas pe albine varroua care nu au murit de tratament.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2020, 09:18

Shrek scrie:Ceea ce spun " uni(c)i", este valabil pentru stupine staționare si oarecum izolate. Se schimba lucrurile daca ai stupina stationara si te trezesti cu un pavilion pe direcția de zbor , ori mai sunt stupine in zona cu multi trantori tineri si neliniștiți, care pe langa faptul ca iti cotarcesc reginele iti mai lasa si o cotarita de carcalaci. Totusi, multi spun ca anul acesta, varoua a fost nesemnificativ in stupinele preponderent sănătoase.


Te rog sa ne arati poze cum cara trantorii Varroua si-i dau "cadou" la alte familii, sau cum "trocuiesc" albinele cand se intalnesc pe camp! :lol:
Stresul, cuiburile ventilate si bolile (mai ales Loca Europeana) sunt "castigurile" din pastorale sau aglomeratii, care contribuie la inmultirea Varroua!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2020, 09:24

kovacslg scrie:Din ce știu, in schemele de tratament, cele două substanțe perizin și cumaphos au fost completate de amitraz, când s a constatat că varroua a făcut rezistenta la ele.

Din cauză că la amitrazt încă nu s a dovedit că varroua a dezvoltat rezistenta eu l am folosit exclusiv aninde zile.

Ce am observat insa anul acesta.

După un tratament recent cu varachet (cca 8 zile), verificând fundurile constat că din 50 de stupi la 10 au căzut multi păduchi.

La aceștia am pus: la jumătate check mite, la cealaltă jumătate mavrirol.
A doua zi.
După încă trei zile, la verificare constat că la stupii cu check mite au căzut încă 60% atâta păduchi cat au căzut la varachet.
La cele cu benzi de mavrirol procentul era mai mic. ( Deci eficienta mai slabă)

Însă care e concluzia?
Fiindcă puiet aproape că nu este, pur și simplu după un tratament cu varachet, au rămas pe albine varroua care nu au murit de tratament.


Scuze, dar e o concluzie gresita si extrem de periculoasa.
Fac tratament numai cu Varachet, din 1986 si pana in prezent, si nu am probleme cu Varroua!
Au ajuns colegii sa-mi spuna ca la mine se nimeresc singurele cutii cu Varachet bun, din toate loturile!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2020, 09:31

Un entomolog studia puricele.
A prins un purice si l-a pus pe o coala de hartie.
A inceput sa strige "SARI" si puricele tot sarea.
A prins puricele si i-a rupt picioarele, apoi la pus pe coala.
A strigat "SARI", dar poricele n-a sarit!
Concluzia: cand ii rupi picioarele, puricele nu mai aude! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Shrek » 30 Sep 2020, 09:34

Cu ceva vreme in urma, si eu ma întrebam cum se pot schimba păduchii între albine, precum rețetele de zacusca, în pastoral. Cineva, tat dup'-aci, explica cum trantorii ăștia care nu fac nimic, decât ...șase si mânca, duc carcalaci dintr-un stupi altul , precum autobuzul. Nu mi-am făcut temele cu " anatomia si morfologică albinelor", dar un lucru am comstatat personal: daca sunt stupine in zona, eficacitatea tratamentelor contra varoua( si nu numai), scade simțitor daca nu sunt facute simultan sau aproape simultan în stupinele apropiate.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 30 Sep 2020, 09:43

Cine știe să mă explice vă rog cum se infestează o familie cu varroua?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde kovacslg » 30 Sep 2020, 11:07

ignatov andrei scrie:
kovacslg scrie:Din ce știu, in schemele de tratament, cele două substanțe perizin și cumaphos au fost completate de amitraz, când s a constatat că varroua a făcut rezistenta la ele.

Din cauză că la amitrazt încă nu s a dovedit că varroua a dezvoltat rezistenta eu l am folosit exclusiv aninde zile.

Ce am observat insa anul acesta.

După un tratament recent cu varachet (cca 8 zile), verificând fundurile constat că din 50 de stupi la 10 au căzut multi păduchi.

La aceștia am pus: la jumătate check mite, la cealaltă jumătate mavrirol.
A doua zi.
După încă trei zile, la verificare constat că la stupii cu check mite au căzut încă 60% atâta păduchi cat au căzut la varachet.
La cele cu benzi de mavrirol procentul era mai mic. ( Deci eficienta mai slabă)

Însă care e concluzia?
Fiindcă puiet aproape că nu este, pur și simplu după un tratament cu varachet, au rămas pe albine varroua care nu au murit de tratament.


Scuze, dar e o concluzie gresita si extrem de periculoasa.
Fac tratament numai cu Varachet, din 1986 si pana in prezent, si nu am probleme cu Varroua!
Au ajuns colegii sa-mi spuna ca la mine se nimeresc singurele cutii cu Varachet bun, din toate loturile!! :lol:


Gata!!
Orice topic cu varroua se poate inchide!! :)))
S a gasit formula magica!! Functioneaza din 86!!
Unde??? In Romania undeva...
Se numeste: Varachet.
Dl Ignatov are si metoda, fara probleme din 86, gata.

Nu e tocmai asa.
Problema varroua e una nerezolvata in lume!!
E complexa si nu exista inca o formula clara / eficienta si sigura de tratament, puteti citii orice studiu, din orice publicatie recunoscuta.

Daca vreti...sa nu fie asta concluzia, insa asta e realitatea.

Sper ca nu va suparati ca am relatat situatia, poate unii colegi de pe forum le considera totusi utile.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: dinupaltinis şi 10 vizitatori