Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 08 Sep 2021, 09:27

Piața se reglează. Prețul--- dacă intră miere din surse dubioase va scade,
dacă nu intră, rămânând a noastră va crește. Depinde de situația și de
datele pe moment. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde cristi_vidican » 08 Sep 2021, 14:28

Shrek scrie:Sa fim corecți și sa dam covid- ului ce este al lui: creșterea consumului de miere intern i se datorează în mare măsură.

E adevărat că covidul ne-a ajutat cu vânzarea mierii și prețul mai bun. Anul trecut, în valul 2, se cerea tinctură de propolis în prostie. Puteam vinde litri în scurt timp.
Cineva a scris pe facebook că te negativezi rapid dacă iei tinctură. Atât a trebuit.
Am avut mărturii ale oamenilor care au cumpărat care au avut rezultate foarte bune, vizibile de la tinctura de propolis.
eu le-am spus că nu am date științifice legat de asta. Ei mi-au spus: dă-l încoace că știm noi mai bine.

În ultima vreme constat că s-a concretizat tot mai mult un timp de client: tânăr cu familie și copii, cu salar mediu spre mare, care cumpără mierea și face stoc. Cumpără la extracție și cumpără variat. Cumpără mai puțin salcâm și preferă altceva. Sunt clienți care cumpără anual 20-30 de kg. (10-20 din ăștia și te-ai rezolvat cu o bună parte a vânzărilor) Mai au și obiceiul să cumpere și pentru rude când cumpără pentru ei și unii cumpără suplimentar peste necesarul lor ca să dea cadou prietenilor când merg în vizită.
Pentru ei fac tot ce pot să le aduc mierea la ușa casei și mai dau câte un cadou, o atenție gen pompiță de miere, un borcan suplimentar cu alt sortiment de miere pe care ei nu l-au cumpărat etc.
Anul acesta am mărit prețul la mierea la borcan, dar aveam clienți care cumpărau pentru toată strada, pentru toate rudele. Lor le-am spus că anul acesta rămâne pentru tot ce comandă ei prețul vechi.
Chestii care-ți fidelizează clienții și fac ca să revină în fiecare an. Iar un client mulțumit aduce alți clienți. Treaba asta nu se face într-un an, ci în mulți. Important e să fii serios și perseverent.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 08 Sep 2021, 14:52

cristi_vidican scrie:....E adevărat că covidul ne-a ajutat cu vânzarea mierii și prețul mai bun. Anul trecut, în valul 2, se cerea tinctură de propolis în prostie. Puteam vinde litri în scurt timp.
Cineva a scris pe facebook că te negativezi rapid dacă iei tinctură. Atât a trebuit.
Am avut mărturii ale oamenilor care au cumpărat care au avut rezultate foarte bune, vizibile de la tinctura de propolis.
eu le-am spus că nu am date științifice legat de asta. Ei mi-au spus: dă-l încoace că știm noi mai bine.

În ultima vreme constat că s-a concretizat tot mai mult un timp de client: tânăr cu familie și copii, cu salar mediu spre mare, care cumpără mierea și face stoc. Cumpără la extracție și cumpără variat. Cumpără mai puțin salcâm și preferă altceva. Sunt clienți care cumpără anual 20-30 de kg. (10-20 din ăștia și te-ai rezolvat cu o bună parte a vânzărilor) Mai au și obiceiul să cumpere și pentru rude când cumpără pentru ei și unii cumpără suplimentar peste necesarul lor ca să dea cadou prietenilor când merg în vizită.
Pentru ei fac tot ce pot să le aduc mierea la ușa casei și mai dau câte un cadou, o atenție gen pompiță de miere, un borcan suplimentar cu alt sortiment de miere pe care ei nu l-au cumpărat etc.
Anul acesta am mărit prețul la mierea la borcan, dar aveam clienți care cumpărau pentru toată strada, pentru toate rudele. Lor le-am spus că anul acesta rămâne pentru tot ce comandă ei prețul vechi.
Chestii care-ți fidelizează clienții și fac ca să revină în fiecare an. Iar un client mulțumit aduce alți clienți. Treaba asta nu se face într-un an, ci în mulți. Important e să fii serios și perseverent.


Ai grijă cu mărirea prețului în timpul pandemiei. Pățești ca mine. :lol:
Lăsând gluma, prețul se reglează când este momentul potrivit nu
(bine ar fii!) când este necesar. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Shrek » 08 Sep 2021, 22:39

În privința propolisului ( dizolvat în alcool) am mari rezerve! Dar nu te poti pune contra " curentului". La o discuție cu mai mulți apicultori si " consumatori" , discutând despre propolis, explicăm că, in vremea copilăriei, bunicul aduna propolis dar nu oricum. Umbla cu o sticlă de țuică, probabil " fruntea", in care punea bobitele de propolis rzuite doar de pe anumite rame si , din cate imi amintesc, din niste găurile lăsate anume pentru acest lucru. Propolisul stătea foarte puțin timp neprotejat in aer, practic, deloc. Evident ca recolta cantități infime fiind folosit numai în familie și foarte rar pentru prieteni. Dar pentru cei cu afecțiuni hepatită, alcoolul este o otravă, indiferent ca este cu propolis sau nu. A fost momentul în care o distinsă doamna, la o varsta respectabilă, a luat foc si a inceput sa ma faca mincinos ca eu nu stiu nimic, ca propolisul este un fel de panaceu universal, ca ea cunoaște oameni bolnavi de cancer sare s-au tratat cu propolis, bla, bla, bla....
Am lasat-o sa-si verse sacul cu " otrava" si i-am spus doar atat: eu nu vand iluzii!
Cât despre prețul mierii, ce sa zic? Fiecare cu conștiința lui. Dacă poate sa doarmă noaptea liniștit, este ok!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde cristi_vidican » 09 Sep 2021, 14:59

Shrek scrie:În privința propolisului ( dizolvat în alcool) am mari rezerve!


Despre tinctura de propolis, am mărturii din mai multe părți, oameni care n-au treabă cu albinele, care s-au vindecat de ulcer/gastrită cu tinctură de propolis. Asta mi-au spus ei, care nu vând produse apicole, ci le consumă.
Și lista problemelor rezolvate cu tinctura de propolis poate continua mult și bine.

P.S. L-am întrebat pe Dan Mărgărit dacă la ei se colectează propolis? Mi-a spus că nu, dar el colectează pe familia lui. Știe el ceva. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 09 Sep 2021, 16:09

Produsele apicole nu sunt leac pentru viață. Ele sunt ff bune pentru prevenire.
Și cam atât. Când omul este bolnav-bolnav acolo trebuie tratament și pricepere
serioasă. Să-i dăm valoare produselor apicole cât marită ele dar nu mai mult.
Părerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde marco68 » 10 Sep 2021, 08:17

Autosugestia/credinta /increderea in ceea ce crezi ca te vindeca face cel mai mult din traseul unei vindecari.
Creierul este principalul factor in procesul de vindecare.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde yuonyuon » 10 Sep 2021, 11:24

marco68 scrie:Autosugestia/credinta /increderea in ceea ce crezi ca te vindeca face cel mai mult din traseul unei vindecari.
Creierul este principalul factor in procesul de vindecare.
daca doctoru zice" Aoleu!! mai de trait doar 2 saptamani!!"
oare te influienteaza negativ??oare doctorul stie treaba asta??

cum zicea Balian trebuie taratament serios numa cand esti bolnav....iar cand esti sanatos merge orce...... :lol:

daca stam si analizam obiectiv si la ce se vinde pe piata sau ce consuma omul de rand .....produsele apicole sunt in TOP si SUBAPRECIATE....
vad ca si apicultorii au dubii despre valoarea produselor apicole...singurul motiv ce nu duce la marirea pretului este educatia...nu este cerere...pe un produs de importanta majora....

apicultorul prin meseria lui ar trebuii sa fie un pic mai aproape de natura si cu picioarele pe pamant cand vine vorba de sanatate ..alimentatie....
nu se compara cu parerea unui procesator :lol: (ce cauta mereu sa ia ieftin si sa vanda scump)......apicultorul se presupune ca stie ce inseamna si apreciaza sanatatea...lucrand cu animale si inceracrea de a le aduce mereu pe linia de sanatate optima..ar trebuii sa insemne ceva..
mai ca as spune ca unii apicultori ar trebuii sa fie mai "inzestrati" decat doctorii ....

cu alte cuvinte apicultorii(producatori) sunt rasplatiti in functie de cat de bine reusesc sa exploateze fam de albine adica cat de bine se pricepe sa metina coloniile la nivel optim...pe partea cealata doctorii sunt platiti in functie de interventii si prescriptii......deci doua lumi paralele...

de vreo 3 ani ..trendul "a manca sanatos" incepe sa ia amploare...iar mierea de albine /polenul ...sunt in lista...in mare parte pretul la almimente se va mentine sus (in special la cele naturale)...iar materiale etc va cadea ...cu cat criza se accentuiaza cu atat produsele locale si esentiale vor avea pret din ce in ce mai bun...
covidul a fost un fel de educatie...educatia consumatorului de care avea nevoie apicultorul de rand ...asta nu insemna ca tre sa ne bucuram ca avem covid... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde peterneamt » 27 Ian 2022, 00:30



Bicicliștii sunt motivul pentru care omenirea este în criză economică. Nu pentru că bancherii sunt hoți și-i jupoaie pe cetățeni prin credite cu dobânzi mari și guvernele prin taxe nejustificate.

Chiar și așa, nici bancherii și nici guvernele nu obligă cetățenii să-și cumpere mașini, mai ales că sunt familii cu câte o mașină pentru fiecare membru.

Peste 1 miliard de bicicliști în întreaga lume
Biciclistul este un dezastru pentru sistemul economic mondial. El nu-și cumpără mașină. Deci, nu-și ia credit pentru bicicletă. Nu cumpără combustibil, nu cumpără anvelope de sezon, nu apelează la un service auto, nu plătește asigurare obligatorie, dar nici rovinietă.

Biciclistul nu plătește taxă de poluare, nu folosește parcarea cu plată, nu plătește amenzi. Biciclistul nu are nevoie de platformă pentru tractare și nici inspecție tehnică periodică.

Biciclistul se poate deplasa atât pe carosabil cât și pe trotuar, parcuri sau zone interzise autoturismelor. Biciclistul este chiar enervant în trafic datorită libertatății de deplasare pe care o are încât nimeni nu-i poate imputa nimic.

Biciclistul este protejat de un drept fundamental de a se deplasa liber și nestingherit
Nu trebuie să dai nimănui socoteală când îți cumperi sau vinzi bicicleta. Nu mai trebuie să pierzi timp pe la nici un organism tehnic de specialitate pentru omologare, înmatriculare, rediere, casare, etc.

Bicicliștii nu-și dotează bicicleta cu sisteme de navigație, ecrane în tetiere, tehnică audio de ultimă generație, geamuri fumurii, tobe sport, praguri auto și multe alte accesorii de cosmetizare.

Biciclistul nici măcar nu trece pe la spălătorie. Nu stă la rând mai bine de o oră, și nici nu pleacă dezamăgit că i-a spălat mașina în bătaie de joc după ce onorariul de final a fost înmânat pentru că așa se face.

Biciclistul nu suferă de obezitate. Deci, este sănătos. Oamenii sănătoși nu au ce căuta într-o economie bazată pe consum și risipă de materii prime. Ei nu cumpără medicamente să înflorească farmaciile, nu plătesc analize, nu merg la medici privați să-i ghiftuiască.

Una peste alta, bicicliștii sunt un dezastru pentru produsul intern brut. Trebuie stârpiți de mici. La fel și consumatorii de produse apicole ...câte farmacii ar da faliment...!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Shrek » 13 Mar 2022, 10:34

Bantuind astăzi prin mall-ul rural ( târg, cum ii zace in sud), mi-a sărit în ochi prețul unui borcan de miere de salcam : 60 lei borcanu' de 750 ml! Este mult? Este puțin? Sau mai ales, este moral? Intreband vânzătorul daca " trece" mierea, mi-a răspuns, umflandu-se in pene ca nu are el miere cât de repede se vinde ( gura pacatosului, adevăr graeste- deci este de fapt negustor si mai putin producator)! N-am văzut pe nimeni sa cumpere cât am stat acolo, cam 5-10 minute, dar stau si ma gandesc: nu este oare prea mult? ! Este adevarat, prețurile se duc in sus, zahărul are tendinta de a se scumpi, este război in ucraina ( unii își freacă mâinile de bucurie ca vor iesi de pe piata câțiva ani), dar chiar asa de insensibili sa fie stuparii? Intreb si io?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 13 Mar 2022, 11:03

Shrek scrie:Bantuind astăzi prin mall-ul rural ( târg, cum ii zace in sud), mi-a sărit în ochi prețul unui borcan de miere de salcam : 60 lei borcanu' de 750 ml! Este mult? Este puțin? Sau mai ales, este moral? Intreband vânzătorul daca " trece" mierea, mi-a răspuns, umflandu-se in pene ca nu are el miere cât de repede se vinde ( gura pacatosului, adevăr graeste- deci este de fapt negustor si mai putin producator)! N-am văzut pe nimeni sa cumpere cât am stat acolo, cam 5-10 minute, dar stau si ma gandesc: nu este oare prea mult? ! Este adevarat, prețurile se duc in sus, zahărul are tendinta de a se scumpi, este război in ucraina ( unii își freacă mâinile de bucurie ca vor iesi de pe piata câțiva ani), dar chiar asa de insensibili sa fie stuparii? Intreb si io?


Ar avea loc pentru toți pe piață. Problema este diferența prea mare dintre nivelul de trai dintre
Ucraina și Europa. Chiar nici noi nu putem să ne permitem să vindem mierea la un preț la care vând
urcainienii. Acum să ne gândim că tot va termina nebunia la ei. Vor ajunge la un nivel de trai și mai
mic și vor vinde mierea și mai ieftin. Va fi cum va fi, dar mie mi milă de ei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde yuonyuon » 13 Mar 2022, 11:21

ce treaba are Ucraina cu bisnitarii care nu se mai satura?
mai ieri va plangeati ca ucraina exporta ieftin....uite ca acum nu mai exporta delok.....tot nu i bine?

ideea era daca in vremuri de criza e bine sa jupuim clientii.........e bine? e corect ? moral?
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 13 Mar 2022, 11:53

yuonyuon scrie:ce treaba are Ucraina cu bisnitarii care nu se mai satura?
mai ieri va plangeati ca ucraina exporta ieftin....uite ca acum nu mai exporta delok.....tot nu i bine?

ideea era daca in vremuri de criza e bine sa jupuim clientii.........e bine? e corect ? moral?


Aproape orice produs este mult mai ușor de produs decât de vândut. Asta știe lumea cine are tangență
cu acest segment de activitate. Nu este corect nici moral nici bine jupuirea clientului. Este condamnabil.
Însă, unde este concurență, și spun răspicat concurență, clientul are un atu major, cumpără din altă sursă.
Încă și la noi slavă Domnului este concurență pe toate nivelirile. Eu ca vânzător pot să fac orice deci orice
tot timpul voi rămâne în urma cumpărăptorului. Știți de ce? Că banul și decizia de a cumpăra este la client.
Eu ca vânzător rămân un simplu aspirant de a încasa. Sau.... marfa mea este mai bună decât a concurenței
și atunci am dreptul la pretenții. Viața câteodată este cumplită. Nu câteodată. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde yuonyuon » 13 Mar 2022, 12:38

mierea pe timp de criza este un produs facultativ...deci cine creste pretu va pierde clientii....
mierea nu e motorina..grau...lapte..cartofi .......nici nu se apropie de aceasta categorie...
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori