Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde buzz » 09 Noi 2015, 13:18

Eu am pățit la fel ca tine la furetto . Sarma pe țeava , compresor, otet. Prost la aceste aparate ca dai un fes de bani 1150 si nu specifica o întreținere recomandata de producător :evil:
Amatorul iubeste albina,profesionistul o si intelege!
buzz
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2013, 10:22
Localitate: Constanta

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Aurel1959 » 09 Noi 2015, 19:12

Ai facut probe la rece a pompitei? Scoate lichid? Sufla pe teava sa vezi daca e obturata sau nu, verifica daca sorbul este pana la fundul borcanului , vezi daca borcanul are garnitura si etanseaza bine in momentul filetarii,mai verifica odata arcul si biluta supapa vezi daca pistonul are cursa completa si revine complet duta actionare.
Sant unele pompite care initial functioneaza dar la care dupa o perioada de pauza pistonul ramane intepenit desi cand actionezi tragaciu ai impresia ca functioneaza.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Geaklone » 09 Noi 2015, 19:46

Aurel1959 scrie:.....mai verifica odata arcul si biluta......
Geaklone
 
Mesaje: 21
Membru din: 25 Feb 2011, 10:58

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde vasilefi » 10 Noi 2015, 16:24

am verificat toate garniturile, acum dau o data nu scoate nimic, dau la pompita a doua oara scoate fum
incerc sa schimb pompita, am gasit pe aproape yato din plastic, nu stiu cat de buna e
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde clncatalin » 10 Noi 2015, 22:20

vasilefi scrie:am verificat toate garniturile, acum dau o data nu scoate nimic, dau la pompita a doua oara scoate fum
incerc sa schimb pompita, am gasit pe aproape yato din plastic, nu stiu cat de buna e

De la pompita pana la serpentina lichidul are de parcurs ceva cale pe teava. Este posibil ca sa fie nevoie sa dai 1-2-3 apasari la pompita pana incepe lichidul sa ajunga la partea incinsa a serpentinei, apoi sa scoata fum la fiecare apasare. La mine asa se intampla.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde kuntakinte » 10 Noi 2015, 23:48

Ce se intampla cu flacara care incinge spirala in moment ce afara bate vantul si vrem sa tratam albinele!Flacara se stinge si iar o aprindem si iar se stinge din cauza vantului .....!Cand este bine sa tratam cu acest aparat dimineata sau seara!Am tratat dimineata si cred ca o matca era in zona jetului de fum!Feromonul de matca cate ore credeti ca dispare din stup dupa tratament!Vi s-a intamplat sa aveti furtisag la o parte din stupi dupa tratament in aceasta perioada calduroasa(IERI)!Cateva raspunsuri logice ar fi binevenite eu personal il vand sa nu mai aud de el!!!!!!
kuntakinte
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Dec 2011, 00:22

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Closcutz » 11 Noi 2015, 07:56

kuntakinte scrie:Ce se intampla cu flacara care incinge spirala in moment ce afara bate vantul si vrem sa tratam albinele!Flacara se stinge si iar o aprindem si iar se stinge din cauza vantului .....!Cand este bine sa tratam cu acest aparat dimineata sau seara!Am tratat dimineata si cred ca o matca era in zona jetului de fum!Feromonul de matca cate ore credeti ca dispare din stup dupa tratament!Vi s-a intamplat sa aveti furtisag la o parte din stupi dupa tratament in aceasta perioada calduroasa(IERI)!Cateva raspunsuri logice ar fi binevenite eu personal il vand sa nu mai aud de el!!!!!!

1 Flacara nu se stinge cu una cu doua, daca nu te duci sa faci tratament pe vijelie nu cred ca se stinge.
2 Parerea mea e ca dimineata e de preferat sa fie facut tratamentul ca albinele sa zboare si sa ventileze bine stupul.
3 Este o realitate ca la tratamentul cu furetto ,la roi mai pica din matci sau se poate favoriza declansarea furtisagului, dar numai daca e vorba de roi slabuti 2-3 rame.
4 Depinde si cati stupi ai de tratat, la cativa stupi nu se merita tevatura, dar daca ai multi si nu dispui de timp prea mult e bun.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde CRISTI M » 11 Noi 2015, 15:39

Va salut .

Am patit la fel ..... . am schimbat aparatul fiind in garantie , 3 tratamente si ... la fel , ” a murit ” . Sun iar la firma si le zic , ei ,ma intreaba ce folosesc ? ulei sau gaz ? :idea: dupa ceva lupte mi-l schimba iar :roll:
si de atunci folosesc DOAR gaz :)
Concluzia lor a fost ca ori ce am folosi , atunci cand terminam tratamentul TREBUIE sa scoatem vasul cu substanta si sa dam ” pufuri ” pana se goleste tot ce este in pompa si pe serpentina :idea:
Dupa ce faci asta nu mai ai probleme .

inainte foloseam ulei , acum folosesc gaz .
Doi oameni privesc acelas lucru dar vad doua lucruri diferite
CRISTI M
 
Mesaje: 28
Membru din: 04 Oct 2011, 10:07
Localitate: Slatina

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Aurel1959 » 11 Noi 2015, 20:59

Adica butan? Cum procedezi?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde lucky5strike » 11 Noi 2015, 21:43

Aveti la Galati om responabil care va poate face un vaporizator fiabil. Eu n-am intalnit problemele astea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Closcutz » 13 Noi 2015, 01:08

La furetto original dupa ce fac tratament la toti stupii, desfac recipientul pt tratament si fara sa sting arzatorul mai apas butonul pompei de cateva ori; apoi scot toata solutia din recipient si pun ulei de parafina simplu. Reaprind arzatorul, dar pina sa se incinga serpentina pompez solutie pina incepe sa tasneasca . Astept pina ce se incalzeste bine si incepe sa vaporizeze si apoi sting furetto. Asa il intretin eu.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde vasilefi » 13 Noi 2015, 11:44

am vorbit cu cel de la ferma apicola Merisani, de unde am cumparat rofuretto
mi-a spus sa curat spirala dupa fiecare utilizare cu alcool tehnic
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Closcutz » 20 Noi 2015, 17:58

De bine ce ma laudam ca eu n-am avut probleme cu furetto iata ca azi am cam patit-o si eu cu infundarea tevii; pompa ramanea blocata, nu vaporiza si pe teava iesea ca un gudrun. De fiecare data l-am curatat cu ulei de parafina si treaba a mers ok, numai ca se pare ca n-a fost de ajuns. Nu e infundat total, dar cred ca incerc sa- l curat si cu alcool tehnic. Ce parerr aveti?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Mircea_63 » 20 Noi 2015, 18:40

Solutie de curatat injectoare
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Closcutz » 20 Noi 2015, 19:20

Mircea_63 scrie:Solutie de curatat injectoare
Cum se mai numeste solutia asta de curatat? Daca as baga alcool tare... tuicomicin, sau ceva de genul? Mi- au cazut plombele cand am vazut ca se infunda teava...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Furetto - probleme tehnice

Mesajde Mircea_63 » 20 Noi 2015, 19:51

Closcutz, e vorba de solubilitati. Alcoolul e solvent polar. Nu-ti dizolva gudroane. Solutiile de curatat injectoare pe motorina sunt cele care se introduc in rezervorul masinii si curata depunerile si gudroanele, continand solventi organici dedicati.

Eu am luat de la Peco pentru pus in rezervor. Nu stiu un nume anume, dar la o simpla cautare cu gogu gasesti o multime. Uneori le mai spune aditivi, dar esential sa fie pentru curatat injectoare diesel.
Ceva foarte asemanator se intampla si in injectorul masinii cand se aduna mizerii sau mergi subturat si le afumi.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


cron