Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Mihaii » 04 Iun 2018, 20:48

Salut, nu știu dacă am postat bine aici sau nu, în caz, îmi cer scuze.
Am în plan sa încep sa dau mierea la procesator, pe tei asta, am nevoie de o autorizație DSV, ca să obțin autorizația DSV, am citit în unele locuri ca este nevoie de curs de calificare în apicultura, și am tot cautat unde pot sa îl fac în zona mea, dar nu găsesc nimic concret. Știe cineva unde pot sa îl fac în județul Timiș? Eu sunt din Lugoj, pana în Timișoara sunt 50km+, de câte ori pe săptămână trebe sa îmi fac prezenta acolo? În cât timp se obține?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Closcutz » 04 Iun 2018, 21:16

Sa nu vorbesc prostii, dar din ce imi amintesc nu mi s-a cerut cursul de apicultor la intocmirea dosarului de catre medicul veterinar zonal(nu cel din sat) pt adeverinta dsvsa. Sunt destule hartoage pe care ti le cere... cel mai bine este sa te interesezi la medicul zonal. Sa iti dea o lista cu acte necesare...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Mihaii » 04 Iun 2018, 21:52

Și nici pentru contractul comercial nu se cere? Ceva preturi știți?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Closcutz » 05 Iun 2018, 03:24

Pai ce treaba are contractul? Pt contract iti mai trebuie facturier si cam atat (asta dc ai pfa sau ii), daca esti persoana fizica si atat iti trebuie atestatul de producator de la primarie. Sa stii ca autorizatia dsvsa te va pune la ceva cheltuieli....in primul rand la doctorul zonal care trebuie sa-ti intocmeasca dosarul pt dsvsa, apoi la dsvsa taxa de depunere si pretul hartoagei.... nu sunt preturi f mari dar cateva sute de lei sigur vei da; depinde cate familii ai pt ca se platesc la doctor ca si cum ti "le-a consultat". :D
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Mihaii » 05 Iun 2018, 03:40

Closcutz scrie:Pai ce treaba are contractul? Pt contract iti mai trebuie facturier si cam atat (asta dc ai pfa sau ii), daca esti persoana fizica si atat iti trebuie atestatul de producator de la primarie. Sa stii ca autorizatia dsvsa te va pune la ceva cheltuieli....in primul rand la doctorul zonal care trebuie sa-ti intocmeasca dosarul pt dsvsa, apoi la dsvsa taxa de depunere si pretul hartoagei.... nu sunt preturi f mari dar cateva sute de lei sigur vei da; depinde cate familii ai pt ca se platesc la doctor ca si cum ti "le-a consultat". :D

Asta este răspunsul oferit de un procesator:
"daca sunteti persoana fizica avem nevoie de autorizatie de la DSV si
contract comercial (acesta se poate ridica de la Primarie daca nu il aveti)

Daca sunteti PFA, II sau IF avem nevoie de autorizatie DVS si factura."
Presupun si eu ca se plătește la familie, și presupun ca veterinarul are frica de albine, și ca să nu se deplaseze, etc, mai trebe un bănuț. Dar în gradina doar eu știu ce am, ceea ce scrie pe foaie este ceea ce știu ei, ca presupun ca controale nu vin.
Sper ca cu maxim 400 de lei sa ma descurc, dar dacă trebe mai mult, asta este, le fac pe plac.
Si gen, mierea care o vând la procesator vine impozitata? Adică dacă procesatorul da 16 lei, cu 16 lei rămân în mana sau din aia 16 lei mai dau în stânga și în dreapta drept impozit?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Closcutz » 05 Iun 2018, 06:20

Depinde cate familii ai...imi aduc aminte ca pt doctor plateam doi lei familia de albine....daca ai 200 de familii ai gatat 400 lei dintr-un foc :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Mihaii » 05 Iun 2018, 12:33

Mulțumesc de răspunsuri, toate cele bune și butoaie pline!
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde un OM » 06 Iun 2018, 08:06

Daca ai pana in 75 familii si nu ai pfa sau altfel de firma banii iti raman neimpozitati.
De la primarie iti trebuie carnet de producator si atestat (sunt chestii diferite). Nu trece ca productie preconizata prea mare.
Doctorul iti pune stampila pe fila speciala din carnetul stupinei (trebuie facut rost prin intermediul unei asociatii chiar daca esti sau nu membru).
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde CORNEL V. » 06 Iun 2018, 09:11

Salutare. Arata-mi si mie te rog unde scrie ca daca esti PF si nu ai mai mult de 75 stupi nu se impoziteaza venitul...ca eu am cautat si nu gasesc...mie imi da altceva :roll:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Curs calificare apicultura jud Timiș

Mesajde Closcutz » 06 Iun 2018, 11:23

Noi apicultorii platim impozit pe norma de venit; totusi am inteles ca de la o anumita suma se plateste si impozit pe venit... Stie cineva sa ne spuna de la ce suma pe factura intervin alte taxe?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori