Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Faguri prea friabili

Mesajde leonardus » 03 Iun 2020, 18:11

Buna,

Fac faguri din ceara proprie. Totusi, ies prea friabili, dupa racire daca nu esti putin atent se rup si pocnesc ca sticla. Din greseala am scapat 10 bucati de la 40 cm pe masa si s-au spart. Diferenta mare fata de cei din comert. Stiu ca ei adauga parafina la ceara topita. Ce sugestii aveti pentru a produce faguri mai elastici, mai maleabili ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Faguri prea friabili

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Iun 2020, 20:37

Oricum fagurii din ceara curata sunt mai casanti decat cei de la procesatori. De aceea inainte de a-i manevra trebuie incalziti putin. Daca sunt foarte casanti este posibil ca ceara din care sunt facuti acei faguri sa nu fi fost prelucrata corect. Mai exact ceara trebuie sa fie incalzita sau fiarta numai in prezenta apei.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Faguri prea friabili

Mesajde leonardus » 03 Iun 2020, 20:38

Vasile_Bucovineanu scrie:Oricum fagurii din ceara curata sunt mai casanti decat cei de la procesatori. De aceea inainte de a-i manevra trebuie incalziti putin. Daca sunt foarte casanti este posibil ca ceara din care sunt facuti acei faguri sa nu fi fost prelucrata corect. Mai exact ceara trebuie sa fie incalzita sau fiarta numai in prezenta apei.

Cum in prezenta apei ? Eu topesc ceara simplu, fara nimic. Cei artificiali stiu ca contin parafina. Cata se paote adauga ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Faguri prea friabili

Mesajde Shrek » 03 Iun 2020, 21:26

Nu cred ca pentru presa manuala poti sa fierbi ceara in apa! Din cate imi amintesc eu, bunicii, atunci cand faceau foite de ceara, foloseau sirop de miere pentru racirea/ umezirea presei. Nu imi amintesc sa fi fost fagurii casanti si se folosea numai ceara naturala. Dar, daca ii tii mult timp, fagurii, chiar cumparati din comert, devin casanti. Depinde de temperaura ambientala.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Faguri prea friabili

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2020, 13:36

leonardus scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Oricum fagurii din ceara curata sunt mai casanti decat cei de la procesatori. De aceea inainte de a-i manevra trebuie incalziti putin. Daca sunt foarte casanti este posibil ca ceara din care sunt facuti acei faguri sa nu fi fost prelucrata corect. Mai exact ceara trebuie sa fie incalzita sau fiarta numai in prezenta apei.

Cum in prezenta apei ? Eu topesc ceara simplu, fara nimic. Cei artificiali stiu ca contin parafina. Cata se paote adauga ?


Cata apa vrei, doar sa nu fuga din oala :)
Ceara oricum se ridica deasupra.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Faguri prea friabili

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2020, 13:38

Shrek scrie:Nu cred ca pentru presa manuala poti sa fierbi ceara in apa! Din cate imi amintesc eu, bunicii, atunci cand faceau foite de ceara, foloseau sirop de miere pentru racirea/ umezirea presei. Nu imi amintesc sa fi fost fagurii casanti si se folosea numai ceara naturala. Dar, daca ii tii mult timp, fagurii, chiar cumparati din comert, devin casanti. Depinde de temperaura ambientala.


Se fierbe cu multa apa, asa se si dezinfecteaza.
Bunicii nostri dar si eu cand eram mai tanar faceam faguri, pentru a nu se lipi de presa puneam apa de ploaie(sau apa distilata) si lapte. Faceam amestecul din ochi, dar la 10 litri de apa merge o jumatate de litru de lapte.
Dupa ce sunt scosi din presa fagurii sunt spalati si pusi la uscat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Faguri prea friabili

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 04 Iun 2020, 21:40

Nu e voie sa se fiarba ceara fara apa. Pentru a pregati ceara pentru a face foi o pun la topit intr-o galeata unde adaug 5-700 de ml de apa. Cand fierbe bine cu spume torn o parte din ceara intr-o oala si in acel moment ajunge acolo si putina apa.Pun oala pe o plita cu inductie si reglez temperatura la 80 de grade. Torn ceara in cana si apa ramane mereu in fundul oalei.Daca nu se pune apa deloc, arde grasimea din ceara si fagurii devin casanti, se rup uneori usor cand se scot din presa. Emulsia pentru udarea presei o fac din zer si putina miere. Fagurii nu ii spal, ii pun la uscat in camera pe ziare sau afara pe iarba. Mai multe despre turnarea fagurilor aici: https://www.youtube.com/watch?v=cCiWE-m ... e=youtu.be
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Faguri prea friabili

Mesajde Shrek » 05 Iun 2020, 12:06

Vasile_Bucovineanu scrie:.....Pun oala pe o plita cu inductie si reglez temperatura la 80 de grade. Torn ceara in cana si apa ramane mereu in fundul oalei.Daca nu se pune apa deloc, arde grasimea din ceara si fagurii devin casanti, se rup uneori usor cand se scot din presa. Emulsia pentru udarea presei o fac din zer si putina miere. Fagurii nu ii spal, ii pun la uscat in camera pe ziare sau ........

Am tot răscolit prin amintiri si nu am gasit niciunde ....termometrul la plita cu inducție de coceni ( tulpina porumbului după ce o curata vitele de foi) folosita de bunici, in bucătărie de vara dotată cu aer conditionat! Este adevarat ca foloseau ...functia de păstrat mâncarea calda a plitei cu inducție( de coceni), de fapt tuciul in care se topea ceara precum și oala ( de cele mai multe ori, de pamant) cu sirop de miere ( cred ca in loc de apa foloseau ceai de menta / izma), se țineau in apropierea focului si nu direct pe el, iar masa pe care se făceau foile era pusă la boloboc de fiecare data cand făcea foite. Amintiri....
Ideea era ca , probabil, mierea din compozitia siropului, ar putea influența " friabilitatea", fagurilor. Despre sterilizatul lor, chiar nu imi amintesc nimic. Erau puși la uscat afara ,puțin, apoi se păstrau in stiive mici ( cred ca 8-10 foite), in hârtii de ziar ori hârtie de sac. Ce simplă era viata atunci......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Faguri prea friabili

Mesajde cristi_vidican » 05 Iun 2020, 12:15

Fagurii presați la rece sunt maleabili. Îi faci cornet. :lol:
Și sunt doar din ceară.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori