Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 03 Iun 2021, 19:13

Buna ziua,
As dori sa va intreb cum procedati voi cand este catul plin de miere, al doilea cat unde il puneti deasupra catului plin sau dedesupt intre cuib si catul de miere.
Intreb intrucat la cativa stupi puternici au umplut peste 70 % cu miere catul de 1/1 si as mai dori sa le bag cate un cat de 1/2, tinand cont ca in mare parte a salcamului acum se deschide, aici la mine avand mai multe tipuri de salcam.
Mentionez ca fac stationar dar am o zona buna in salcam iar aici N-V Romaniei am avut vreme mai buna ca in rest. Multumesc.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde Shrek » 03 Iun 2021, 19:26

Salut! Daca citeai p-aci , pe forum, ai fi aflat ca de regulă, catul gol se pune între cuib si câtul plin. În plus, recomandarea este sa se puna un cat nou, atunci când câtul este plin cu rame cu miere capacitatea intr-un anumit procent. Daca nu este cules il pui degeaba!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 03 Iun 2021, 19:48

Shrek scrie:Salut! Daca citeai p-aci , pe forum, ai fi aflat ca de regulă, catul gol se pune între cuib si câtul plin. În plus, recomandarea este sa se puna un cat nou, atunci când câtul este plin cu rame cu miere capacitatea intr-un anumit procent. Daca nu este cules il pui degeaba!

Multumesc de opinie, am mai citit dar doresc si alte pareri :) . Cules ar fi !
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 03 Iun 2021, 19:53

E așa cum spune Shrek. Se pune sub catul de strânsură când acela e cam la 60% umplut. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2882
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde Shrek » 03 Iun 2021, 20:31

Vezi ca te ....păcălește, ca pe Vidican la răpită. Eu iti recomand sa le inversezi cand este 75% capacita si plin full. Altfel, iti furi singur caciula. Mai exista varianta ca magazia plină cu miere, insuficient capacita sa o pui pe un stup mai slab sa o " matureze"! De cât este cuibul de 10 sau de 12 rame?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 03 Iun 2021, 20:50

Dacă se lasă magazia să fie umplută full deasupra cuibului e pericol să
înceapă să tragă coroniță pe rama de cuib, după care degeaba se mai
face orice manevră la nivelul magaziei tot la roire va ajunge. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2882
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde Shrek » 03 Iun 2021, 21:01

Am avut situații, cand stupul avea două magazii si neajungand la timp la ei, au băgat în ambele magazii fără să le mai inversez. Oricum după un cules intens trebuie verificat cuibul sa nu fie blocat, botci, spațiu de ouat, etc! Eu asa am invatat citind pe forum si luand șuturi de la cateunii!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 04 Iun 2021, 00:45

Shrek scrie:Vezi ca te ....păcălește, ca pe Vidican la răpită. Eu iti recomand sa le inversezi cand este 75% capacita si plin full. Altfel, iti furi singur caciula. Mai exista varianta ca magazia plină cu miere, insuficient capacita sa o pui pe un stup mai slab sa o " matureze"! De cât este cuibul de 10 sau de 12 rame?

Cuibul este de 10 rame, problema este ca nu este capacita deloc mierea, nu iteleg de ce capacesc asa greu mierea, am fund antivaroua cu plasa pe 80 % din fund (subru e tras cam 30%) iar deasupra am pus folie si podisor (tip clopot) nu am airisire in capac.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 04 Iun 2021, 00:50

Balian scrie:E așa cum spune Shrek. Se pune sub catul de strânsură când acela e cam la 60% umplut. :)

Daca eu il pun deasupra catul care are 60% umplut cu miere, ramane 40 % liber, fiind cat de 1/1 mai urca miere sa umple si cei 40 %? interesant.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi82 » 04 Iun 2021, 00:52

Am vazut la Costin pe youtube ca el pune catul de 1/2 deasupra catului umplut cu miere si nu apare blocaj, din contra il umple.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 04 Iun 2021, 05:53

Catul de sus va umple și mai repede dacă are sub el unul gol. Mai și evită senzația de înghesuială. E un fel de stimulent să lucreze și mai tare. Blocajul în această perioadă e unul dintre factorii principali să îndeplinească condițiile de roire.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2882
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi_vidican » 04 Iun 2021, 06:49

Dacă e albină multă, poți să pui deasupra, dar cel mai bine e să pui catul gol întotdeauna peste cuib. În felul acesta nu se blochează cuibul. Dacă au tras coronițe în cuib, vor verticaliza mai greu.
A fost un an când a trebuit să plec 2 săptămâni de acasă exact când a început culesul la salcâm. Am pus 2 magazii pe fiecare stup, iar pe unii am pus a treia magazie cu foile îndoită la coș (folia sub magazie). Când am revenit acasă cele două magazii erau pline, iar cea peste folie avea jumătate miere :lol:

Shrek, problema mea de la rapiță nu e la salcâm. Acolo a fost mai frig și rapița cristalizează dacă nu e acoperită bine de albină. La salcâm e ceva mai cald și nu cristalizează, așa că pot să-i dau caturi.
Corpul cu nr 3 a fost pus gol peste gratie. A doua zi am prins un cules extraordinar care l-a umplut. ;)
Să vedem cum va fi azi, că ieri a fost minunat.
Fişiere ataşate
WhatsApp Image 2021-06-03 at 21.44.51.jpeg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde Shrek » 04 Iun 2021, 07:08

Turnurile gemene......
Totusi, de unde rapita inflorita la vremea asta? Esti in Canada? Cat o fost panoul solar si ce folosesti la el? Are si acumulator?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 04 Iun 2021, 08:53

Cristi trece și albinele pe motorizare electrică să nu polueze. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2882
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde cristi_vidican » 04 Iun 2021, 12:47

Shrek scrie:Turnurile gemene......
Totusi, de unde rapita inflorita la vremea asta? Esti in Canada? Cat o fost panoul solar si ce folosesti la el? Are si acumulator?

Nu mai sunt la rapiță. Abia am așteptat să scap de ea. Am stat anul acesta la rapiță 1 lună, mai mult ca niciodată. Și au fost ploi și abia am ieșit din câmp.
Acum culeg salcâm. Poate nu e anul al 7-lea, dar al 6-lea va fi. ;)

Panoul nu mai știu cât o fost. Balian ne poate spune, că el o făcut rost de el. Cu el încarc o baterie care ține în viață sistemul cântărire/monitorizare temperatură a stupilor.
Stau la calculatori și văd când trebuie să inversez caturile :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inversare caturi

Mesajde Balian » 04 Iun 2021, 13:28

Se spune că panoul monocristalin este mai bun calitativ ca policristalin.
Costă în jur de 170euro. A lui Cristi era 110. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2882
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori