Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratamente antivaroua

Mesajde cristi_vidican » 28 Aug 2022, 07:50

Shrek scrie:pentru ca nu fac PNA.

De ce nu faci PNA?
Îți recomand să faci.
Nu e deloc mare bătaie de cap.
Faci undeva un curs apicol, înscrii stupii la primărie și la DSV. Ceri de la OJZ codul de stupină și deschizi un cont bancar.
Tomna și primăvara declari stupii la OJZ (toamna poți să faci asta și online, primăvara trebuie să mergi și să ridici adeverința cu nr de stupi necesară pentru PNA)
Cumperi apoi ce trebuie să cumperi și în iulie depui dosarul la APIA. Nu e mare stres.
Și te alegi cu niște tratamente bune, pe care, altfel, ai da o căruță de bani. Albina ta va fi una curată, iar tu vei poți avea rezultate maxime.

P.S. Anual, numărul celor care fac PNA, crește. sunt curios care va fi numărul în acest an. De obicei eram pe la 5000. Anul trecut a sărit de 6000. Sigur anul acesta va fi peste 7000.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tratamente antivaroua

Mesajde Shrek » 28 Aug 2022, 22:55

Știu ca nu este greu! Stupii ii am înregistrați. Dar în procedura este ceva ce, momentan, eu nu am. În plus nu vreau sa fiu declarat chiabur! La cati stupi am eu......
PS. Ai avut dreptate cu varoua! Nici anul acesta un ies...în frunte!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori