Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miere de "lavanda"

Mesajde Other » 08 Feb 2023, 15:38

Salutare!
Am o mica plantatie de lavanda si asta toamna am primit de la un prieten apicultor, un borcan cu miere de lavanda. Ma asteptam sa aiba o aroma puternica, insa nu a fost asa... Avea o aroma slaba de lavanda si mi-am zis ca, daca nu as fi avut plantatie de lavanda, nu as fi putut sa imi dau seama daca acea miere are vreo tangenta cu lavanda.

Imediat dupa ce am terminat acel borcan, mi-a venit sa fac un experiment. Am cumparat un borcan mare de nu stiu ce fel de miere (cu 25 lei) si in el am infuzat flori de lavanda timp de trei luni. Rezultatul a fost o miere cu gust si aroma puternice de lavanda care ma adormea la scurt timp dupa ce mancam din ea. Ca gust, mierea este clar peste cea de salcam.

Am mai facut experimente de genul asta si am observat ca florile infuzate in tuica de comina o fac sa aiba gust de tuica de pruna, iar dulceata de corcoduse si flori de lavanda are gust de dulceata de prune.

Intrebarea mea ar fi: cu cat ar trebui sa se vanda un borcan cu miere de "lavanda"? Sa presupunem ca acea miere a costat initial 25 lei.
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde Shrek » 08 Feb 2023, 17:02

Raspuns! Ce zici dumneata miere de lavanda este o prosteala mizerabila! Asta sa știi de la mine! O miere prelucrata de albine din nectarul unei sau unor specii de plante, nu este musai sa aibă " miros" al florilor respective. Mierea va avea caracteristici specifice acelui cules ( de exemplu, mierea de salcâm este un antibacterian puternic și cristalizează greu, în nici un caz nu va avea acel miros puternic al florilor de salcam). Un miros pregnant de lavanda îl poți obține băgând un săpun în...? miere , ca să nu mai stai sa " infuzezi" flori de lavanda! Deci , dacă speri sa dai lovitura cu miere de lavanda , eu îți spun că este o înșelătorie ceea ce vrei sa faci și mai devreme sau mai târziu, clienții își vor da seama ,apoi te vor fugari prin lanul de lavandă.
Ma tot întreb, cum de va vin unor astfel de idei de îmbogățire?! De la ceaiul de lavanda?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde Balian » 08 Feb 2023, 17:17

Orice produs care este căutat și se dă bani pe el este vandabil. Shrek are dreptate dacă nu
spui clientului adevărul despre ce vinzi. Însă dacă spui și îi este de plăcere ai obțiumut un
produs nou și te va răsplăti vânzarea. La ce preț vei putea vinde sigur va arăta piața. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde jonny_it » 08 Feb 2023, 19:05

Am o vatra in apropierea unor culturi mari de lavanda si aduc nectar si polen daca este lavanda pentru ulei. Cea decorativa da polen destul de mult, nectar deloc.
Cand infloreste in unele zone erau cate 4-5 albine pe fiecare inflorescenta iar in alte culturi nici una. Pentru secretia de nectar conteaza mult ce tip de lavanda este, tipul sol/umiditatea/expunerea fata de soare, etc
Mierea de lavanda nu are nici o legatura cu mirosul de lavanda, in schimb are un gust putin intepator, foarte fin. Ca aspect este o miere deschisa la culoare, cu nuante portocalii, seamana putin cu mierea de hrisca, dar este mult mai deschisa la culoare.
Nu pot sa spun ca are un gust extraordinar de bun, dar nici rea nu este.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde Other » 08 Feb 2023, 19:57

@ Shreck: Eu nu stiu cum de ai inteles ca pun la cale inselatorie? :D
Evident ca spun cine este albina care a facut-o si intrebam care ar fi pretul de adaos pentru treaba asta fiindca, ca gust si miros bate orice tip si miere plus ca te adoarme imediat.

Si da, nu este gust sau miros de sapun. Ala este facut din ulei esential de lavanda/lavandin, care este cu totul alta mancare de peste si efectiv pute. Pe langa asta, daca citesti putin pe net, vei vedea ca lavanda are proprietati antibacteriene printre altele. La urma urmelor nu cred ca oamenii cumpara miere sa se vindece ci pentru aroma. La capitolul gust, eu nu as sti sa fac diferenta dintre miere de tei si miere de salcam. Cred doar culoarea si compozitia chimica difera.

Na, tocmai am cautat pe net despre lavanda infuzata in miere. Se vinde asa ceva..
https://gradinadelavanda.ro/catalog/pro ... tail?id=30

Si vad ca se infuzeaza mai multe tipuri de plante. Voi incerca si cu rozmarin(fratele lavandei). Am infuzat rozmarin in ulei de masline extravirgin caci citisem ca italienii mananca asa ceva doar cu paine, in zilele caniculare. Efectiv miroase a parfum. De gust nu am ce sa mai zic..
https://lataifas.ro/boli-si-tratamente- ... ine-acasa/

Intrebarea este: cat as putea cere in plus pentru mierea infuzata cu lavand? :)
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde Other » 08 Feb 2023, 20:08

jonny_it scrie:Mierea de lavanda nu are nici o legatura cu mirosul de lavanda, in schimb are un gust putin intepator, foarte fin. Ca aspect este o miere deschisa la culoare, cu nuante portocalii, seamana putin cu mierea de hrisca, dar este mult mai deschisa la culoare.
Nu pot sa spun ca are un gust extraordinar de bun, dar nici rea nu este.


Pe mine nu m-a impresionat deloc. Plus ca este de 3x mai scumpa decat cea de salcam. :D
Daca faceam miere de lavanda, musai i-as fi facut si o infuzie de flori, ca altfel ar ramane nevanduta.
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde cristi_vidican » 09 Feb 2023, 10:53

Other scrie:Intrebarea este: cat as putea cere in plus pentru mierea infuzata cu lavand? :)


Mai nou, apar tot felul de combinații cu miere. Avram Fițiu ne spunea la o conferință că noul consumator de miere, cel tânăr nu va mai cumpăra mierea așa cum o făceau părinții și bunicii lui. el vrea mereu alt gust, altă culoare, vrea ceva nou.
Și atunci spunea că trebuie să fim inventivi și să reușim să vindem cu preț bun celor care au bani și vor ceva mai aparte.

Prețul unui borcan de miere e dat de mai mulți factori: costul de producție, prelucrare, ambalare, distribuție, publicitate etc.
Cel mai mult contează marketingul. Red bull a cumpărat o pișoarcă de energizant din Asia și are drept de folosire în Europa și în America. Are cheltuilei cu publicitatea de zeci de milioane de euro.

Aquacarpatica se laudă că nu are nitrați și vinde la un preț cu multe peste alte branduri.
Ideea e că dacă ești cineva și știi să faci reclamă, poți cere un preț bun.

Concret, o astfel de miere cu infuzie de lavandă ar trebui să se vândă ceva mai scump decât salcâmul. Doar să ai clienți.
Și să nu o vinzi la borcan de 1 kg.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 09 Feb 2023, 16:45

Other scrie:@ Shreck: La urma urmelor nu cred ca oamenii cumpara miere sa se vindece ci pentru aroma. La capitolul gust, eu nu as sti sa fac diferenta dintre miere de tei si miere de salcam. Cred doar culoarea si compozitia chimica difera.

De ce sa mai strici florile de lavanda? Trebuie cautat si e posibill sa existe arome chimice si pentru miere de lavanda. Pentru alte sortimente sigur exista. Si inca o intrebare: de cati ani ai albine daca zici ca nu e nici o diferenta in privinta gustului intre mierea de salcam si cea de tei? Ai prefera sa mananci un salam 100% din carne sau unul numai din soia si alte adaosuri fara carne deloc, deoarece la gust nu prea difera.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde kiloz » 09 Feb 2023, 17:08

La orice produs , care nu este "miere crudă" , deci a suferit modificări după obținere, trebuie autorizare cu documentatiile necesare.
Deci nu ar fii voie să scoti la vânzare. Dar cine respectă asa ceva?
Se vinde mierea amestecate cu tot felul de minuni.
Miere cu nuci, cu ghimbir, cu polen, cu diferite fructe, si cu tot felul de arome " artificiale". Astea toate sunt nelegale.
Că la noi orice se poate, se obsearvă prin cultura consumului.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde Balian » 09 Feb 2023, 17:25

Când stai în fața unui stand cu zeci de sortimente de miere de n varietăți este de
minune de frumos. Mă gândesc ca în spatele obținerii fiecărui sortiment este o
muncă creativă și de realizare însemnată. Ar fi greșit neaprecierea acestor eforturi.
Trebuie să acceptăm ca toți înclusiv noi suntem mult mai exigenți la varietate decât
în urmă cu 40 de ani când și simpla existență a unui produs era de apreciat. Nu mai
este așa. Acum este belșug de sortimente, concurență și luptă pentru aprecierea
cumpărătorului. Un lucru la care am aspirat în acele vremuri. Uite că a venit. Pentru
a susține acest stadiu trebuie să depunem al dracului de mult lucru, cea ce nu prea
ne place. Dar bine că așa este. Cui este dor de trecut îi doresc să trăiască ca atunci! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde jonny_it » 10 Feb 2023, 12:05

Other scrie:Pe mine nu m-a impresionat deloc. Plus ca este de 3x mai scumpa decat cea de salcam. :D
Daca faceam miere de lavanda, musai i-as fi facut si o infuzie de flori, ca altfel ar ramane nevanduta.


Ar fi o idee, dar cat timp mierea se vinde destul de bine de ce sa ma stresez sa conving un client sa cumpere altceva la acelasi pret sau un pret o idee mai mare dar care implica timp in plus(pe care nu il am).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde cristi_vidican » 10 Feb 2023, 13:03

jonny_it scrie:Ar fi o idee, dar cat timp mierea se vinde destul de bine de ce sa ma stresez sa conving un client sa cumpere altceva la acelasi pret sau un pret o idee mai mare dar care implica timp in plus(pe care nu il am).

Pentru că diversificarea aduce profit. Nu vezi producătorii de mașini cât de mult au diversificat?
Pentru că în viitorii consumatori de miere vor avea alte gusturi. Nu vor mai cumpăra miere simplă și nu vor mai cumpăra la kg.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Miere de "lavanda"

Mesajde jonny_it » 10 Feb 2023, 19:36

cristi_vidican scrie:Pentru că diversificarea aduce profit. Nu vezi producătorii de mașini cât de mult au diversificat?
Pentru că în viitorii consumatori de miere vor avea alte gusturi. Nu vor mai cumpăra miere simplă și nu vor mai cumpăra la kg.


Ne adaptam :)
Totusi eu nu cred ca vor fi atat de diferiti.
Multi cauta produse care sa aiba gustul din copilarie sau de cand au mancat ultima data asa ceva. Asa ca mierea cu amestecuri o sa aiba succes, dar nu o sa inlocuiasca mierea pura.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori