Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 04 Oct 2019, 12:55

Seinfeld scrie:Maine merg sa le verific. Le-am scos afara si eu la sfatul lui Youn. Inca o intrebare legata de rame: am cam 8 rame de 1/1 scoase din stupi care's cu miere/sirop(am dat si sirop in august). Ce fac cu ele? adica le las asa? sau le extrag si in primavara stimulez albinele cu miere? Daca le las asa ma gandesc sa nu criostalizeze mierea in rama si dupa sa nu mai am ce face cu ele. Va multumesc.
le poti descapaci dupa diafragma ...sau le pastrezi pentru la primavara .....
nu are rost sa extragi ...albina poate lua singura din rama ....pana vine frigul

mai ales daca ramele sunt albe...ia merea si o muta in cuib ,in mijloc foarte repede..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 21 Oct 2019, 23:05

Buna seara, am un roi pe 3 rame. Poza atasata. Ce pot face cu el la aceasta ora, de fapt am 2 roi asa. Matcile sunt de anul asta, mancare au destula, si albina, chiar daca nu se vede. Daca il las asa oare trece iarna? Desigur, dupa ce ii pun diafragma de paprua stanga dreapta. Sau ar trebui sa ii dau o rama cu albina de la o familie mai puternica? Va rog sa imi dati un sfat. Va multumesc.
Fişiere ataşate
73100097_525984764866410_8904444155049017344_n.jpg
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 22 Oct 2019, 06:01

Seinfeld scrie:Buna seara, am un roi pe 3 rame. Poza atasata. Ce pot face cu el la aceasta ora, de fapt am 2 roi asa. Matcile sunt de anul asta, mancare au destula, si albina, chiar daca nu se vede. Daca il las asa oare trece iarna? Desigur, dupa ce ii pun diafragma de paprua stanga dreapta. Sau ar trebui sa ii dau o rama cu albina de la o familie mai puternica? Va rog sa imi dati un sfat. Va multumesc.


Înainte cu o zi când prognoza meteo va indica răcire, mutați-le unul lângă altul într-un corp.
Să aveți grijă ca diafragma despărțitoare să fie etansă, altfel se unesc :!:
Puneți polistiren stânga dreapta lângă ramele mărginașe sau papură și dacă spuneți că au
mâncare și albină vor trece iarna. Succes! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 10:41

Seinfeld scrie:Buna seara, am un roi pe 3 rame. Poza atasata. Ce pot face cu el la aceasta ora, de fapt am 2 roi asa. Matcile sunt de anul asta, mancare au destula, si albina, chiar daca nu se vede. Daca il las asa oare trece iarna? Desigur, dupa ce ii pun diafragma de paprua stanga dreapta. Sau ar trebui sa ii dau o rama cu albina de la o familie mai puternica? Va rog sa imi dati un sfat. Va multumesc.


Daca ai echivalentul a 1 rama plina cu albine trec iarna, miere de calitate sa aiba si sa nu fi fost pline de varroa. Dar nu le stresa cu turte si prostii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 22 Oct 2019, 12:52

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri.
Balian, m-am gandit si eu sa ii mut doar ca sincer mi-e frica sa nu fac ceva gresit, eu pot ajunge doar sambata si duminica la stupina, nu stiu cat de rece ar trebui sa fie si mi-e frica sa nu pierd albina cu mutarea asta, as prefera sa ii iernez asa.
Jonny_it, miere au poliflora, am facut 2 tratamente cu varachet forte si unul cu benzi varostop. Paduchi nu au. "Dar nu le stresa cu turte si prostii" chiar azi am fost si am luat de la apicris 4 turte cu tymol, ma gandeam sa le pun juma' de kg deasupra. :(
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 14:41

Seinfeld scrie:Jonny_it, miere au poliflora, am facut 2 tratamente cu varachet forte si unul cu benzi varostop. Paduchi nu au. "Dar nu le stresa cu turte si prostii" chiar azi am fost si am luat de la apicris 4 turte cu tymol, ma gandeam sa le pun juma' de kg deasupra. :(


Turtele alea le dai la primavara daca tot le-ai luat.
De unde esti?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 22 Oct 2019, 14:53

Ma gandeam sa le pun cate jumatate de kg deasupra, ca au tymol si ajuta impotriva la varroua, adica sa le pun in loc de benzi de varrostop. Dar nu stiu daca le pun. Investitie mare nu e, am dat 26 de ron pe 4 turte, asa ca pot sa le mai tin.
Sunt din Iasi, stupina o am langa Satul Codaesti, la granita dintre Judetele Iasi si Vaslui. Dvs. sunteti din apropiere? Intreb deoarece sub avatarul dvs. vad Iasi/Vaslui. Va multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 15:50

Seinfeld scrie:Ma gandeam sa le pun cate jumatate de kg deasupra, ca au tymol si ajuta impotriva la varroua, adica sa le pun in loc de benzi de varrostop. Dar nu stiu daca le pun. Investitie mare nu e, am dat 26 de ron pe 4 turte, asa ca pot sa le mai tin.
Sunt din Iasi, stupina o am langa Satul Codaesti, la granita dintre Judetele Iasi si Vaslui. Dvs. sunteti din apropiere? Intreb deoarece sub avatarul dvs. vad Iasi/Vaslui. Va multumesc.


Timolul este un tratament destul de ok, dar vorbim de concentratii foarte mari, si nici asa nu cad toti. Ma cam indoiesc sa cada varroa doar de la o turta care a trecut pe langa timol, dar tot ce este posibil, nu zic nu. :)
Va trimit acum un mesaj privat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 22 Oct 2019, 16:15

Seinfeld scrie:Ma gandeam sa le pun cate jumatate de kg deasupra, ca au tymol si ajuta impotriva la varroua, adica sa le pun in loc de benzi de varrostop. Dar nu stiu daca le pun. Investitie mare nu e, am dat 26 de ron pe 4 turte, asa ca pot sa le mai tin.
Sunt din Iasi, stupina o am langa Satul Codaesti, la granita dintre Judetele Iasi si Vaslui. Dvs. sunteti din apropiere? Intreb deoarece sub avatarul dvs. vad Iasi/Vaslui. Va multumesc.


Si de unde "langa satul Codaesti"...?!? E secret...?!?
Eu sunt din Dumasca!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 22 Oct 2019, 16:49

ignatov andrei scrie:
Seinfeld scrie:Ma gandeam sa le pun cate jumatate de kg deasupra, ca au tymol si ajuta impotriva la varroua, adica sa le pun in loc de benzi de varrostop. Dar nu stiu daca le pun. Investitie mare nu e, am dat 26 de ron pe 4 turte, asa ca pot sa le mai tin.
Sunt din Iasi, stupina o am langa Satul Codaesti, la granita dintre Judetele Iasi si Vaslui. Dvs. sunteti din apropiere? Intreb deoarece sub avatarul dvs. vad Iasi/Vaslui. Va multumesc.


Si de unde "langa satul Codaesti"...?!? E secret...?!?
Eu sunt din Dumasca!


Buna ziua Dl. Ignatov, nu e secret. Stupina este in spatele pecoului din Codaesti. V-am trimis si mesaj privat.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 17:05

Seinfeld scrie:Buna ziua Dl. Ignatov, nu e secret. Stupina este in spatele pecoului din Codaesti. V-am trimis si mesaj privat.


Bem toti 3 o cafea la peco? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 22 Oct 2019, 17:13

Eu va astept. :D
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 22 Oct 2019, 18:25

Seinfeld scrie:Eu va astept. :D

Timorant !
O intalnire cu doi profesori, oricat de destinsa se vrea a fi, este timoranta . ;)
:lol: :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 22 Oct 2019, 18:33

paul scrie:
Seinfeld scrie:Eu va astept. :D

Timorant !
O intalnire cu doi profesori, oricat de destinsa se vrea a fi, este timoranta . ;)
:lol:


Lasa ca-l pregatesc din timp, iar cand apare jonny_it nici nu-ti dai seama care-i gazela si care-i crocodilu'... :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 20:56

ignatov andrei scrie:Lasa ca-l pregatesc din timp, iar cand apare jonny_it nici nu-ti dai seama care-i gazela si care-i crocodilu'... :lol: :lol:


Girafozebra :lol:

PS: Va sun maine pe amandoi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori