Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde zahh » 04 Iun 2013, 18:51

Luni am vazut botca cu larva cam pe jumatate, dar vremea oare ii permite batranei sa iasa?
Cat poate amana?
zahh
 

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 04 Iun 2013, 21:06

batrana pleaca dupa ce botcile de roire sunt capacite si vremea de afara ii convine !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde CATALIN » 04 Iun 2013, 21:55

zahh scrie:Aha. Ba da. :)


u gandesti ca e singura posibilitate de a face roi lasandule sa intre in friguri.....ai cele mai proaste regine in cazul asta si acum nu ma refer neaaparat la calitate ci la mintea lor din capsor
poti face roi si fara sa le lasi sa roiasca cu matci de salvare ideea e sa urmaresti cand le trag si dupa 4 5 zile sa rupi tot ce e mai batran si sa lasi ale mai crude botci asa o sati iese niste matci mai desteptre putin si mai calitative

parerea mea :D
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde un OM » 04 Iun 2013, 23:11

Desi recomand aceasta metoda celui care nu are alta varianta, tot botca de salvare se cheama. Matca din botca de roire este totusi superioara.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde zahh » 05 Iun 2013, 10:55

Multumesc, Lucian.

O matca din botci de roiere este mai de buna calitate decat aia din botca de salvare.
zahh
 

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde zahh » 05 Iun 2013, 10:56

Totusi, cat poate amana dupa capacirea primei botci in functie de vreme?
zahh
 

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde iunicu » 05 Iun 2013, 22:52

Daca vremea nu permite plecarea roiului, batrana moare in bratele ficei.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2013, 23:04

Da le`n...mi-au povestit stupari cu experienta, ca sunt in stare sa plece si pe ploaie cand le apuca. Nu-mi prea venea sa cred, dar oamenii erau patiti.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde zahh » 08 Iun 2013, 18:26

Sunt si badjocoritori...
zahh
 

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde zahhh » 22 Mar 2024, 17:12

Acelasi zahh, dupa 11 ani. Din pacate nu mi-am mai gasit contul.
Mi-am gasit postarea cu ceva timp in urma si ma gandeam sa vad daca mai este cineva dupa atatia ani, din cei care au fost.

11 ani nu m-am despartit de albine.

Topicul a ramasa asa, fara sa va multumesc. Va multumesc acum, dupa ce am recitit totul, pentru rabdarea cu care ati explicat. M-am si amuzat de problemele mele, si mi-am dat seama cat de mult am avansat si cat de mult te invata viata si practica.

Stiu doar de persoana Andrei Ignatov, din live-urile dansului. Insa de ceilalti nu stiu sa fi data pana acum. Sau poate nu am facut legatura de nickname-ul de pe forum... .
zahhh
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Mar 2024, 20:32

Re: Se apropie vremea roirii!

Mesajde Balian » 22 Mar 2024, 18:16

zahhh scrie:Acelasi zahh, dupa 11 ani. Din pacate nu mi-am mai gasit contul.
Mi-am gasit postarea cu ceva timp in urma si ma gandeam sa vad daca mai este cineva dupa atatia ani, din cei care au fost.

11 ani nu m-am despartit de albine.

Topicul a ramasa asa, fara sa va multumesc. Va multumesc acum, dupa ce am recitit totul, pentru rabdarea cu care ati explicat. M-am si amuzat de problemele mele, si mi-am dat seama cat de mult am avansat si cat de mult te invata viata si practica.

Stiu doar de persoana Andrei Ignatov, din live-urile dansului. Insa de ceilalti nu stiu sa fi data pana acum. Sau poate nu am facut legatura de nickname-ul de pe forum... .

Forumul nu mai este ce a fost în urmă cu 11 ani. D-nul Ignatov a avut boală pe nickneme-uri. În mare parte chiar ei au rămas câțiva. Nu contează numele. Contribuția cu ceva palpabil contează. Numai o părere. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator