Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 06 Feb 2023, 18:37

Albinele nou născute petrec una până la trei săptămâni în interiorul stupului pentru lucrări interioare în
funcție situației de nevoie. În perioadă de cules intens, și exemplul dat de d-voastră 2kg cules pe zi este
cam începutul cantității de cules intens albina lucrătoare la nevoie extremă iese la cules după o săptămână
de viață (după literatura de specialitate).
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 08 Feb 2023, 15:36

Ce tratament recomandati, sa fie primul pe anul 2023 si cand ? Detin multietajat cu fund acoperit cu plasa.
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 08 Feb 2023, 16:46

Radu16b scrie:Ce tratament recomandati, sa fie primul pe anul 2023 si cand ? Detin multietajat cu fund acoperit cu plasa.

Dacă ies în primăvară înseamnă că varroua nu au multă. Primăvara nosema poate ataca.
De ea nu prea este soluție legală numai protofil, care nu știu cât poate ajuta. În martie. Fumidil
merge dar nu este recomandat că e antibiotic. Până la schimbare de generație (începutul
lui aprilie) nu e bine altceva. După,-- urmează culesurile de pomi, rapiță și salcâm. Primul
tratament impotriva varrozei, dacă analizele indică ar fi după salcâm. Părerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde kiloz » 09 Feb 2023, 07:17

Pentru diaree sau nosema au fost testate cu rezultate destul de bune Polioel 4. Extract de coaja de stejar, Farmatan plus. In practică individuală se mai foloseste ceiul de pelin si coada calului.
Oricum , dacă ai o infestare serioasā de nosema, numai fumagilina te ajută.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 26 Mar 2023, 19:50

Am un stup agresiv, cand imi recomandati sa inlocuiesc matca? Are o dezvoltare foarte buna, dar este rau de tot…
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde cristi_vidican » 27 Mar 2023, 08:36

Radu16b scrie:Am un stup agresiv, cand imi recomandati sa inlocuiesc matca? Are o dezvoltare foarte buna, dar este rau de tot…

Cât mai repede.
Am avut și un nucleu în primăvara asta afară din cale de rău.
Rar se mai întâmplă să fie câte o regină mai cu probleme.
Am avut alt nucleu mai mic, așa că i-am rupt gâtul la regina cu probleme și i-am dat alta mai blândă.
La un moment dat albina reginei cu probleme va dispărea și va fi înlocuită de la cea nouă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde maravela » 24 Apr 2023, 16:16

buna ziua,
un raspuns va rog.Dupa cat timp,dupa terminarea stropirii rapitei se pot deschide urdinisurile la stupi ?
va multumesc anticipat.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 24 Apr 2023, 16:46

maravela scrie:buna ziua,
un raspuns va rog.Dupa cat timp,dupa terminarea stropirii rapitei se pot deschide urdinisurile la stupi ?
va multumesc anticipat.

Imediat dupā terminare. E bine ținut legātura cu fermierul ca sā ştie substanța cu care a stropit. Dacā nu e ceva grav, mai bine sā nici nu închideți.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 29 Apr 2023, 01:37

Am nevoie de ajutorul vostru: urmeaza sa se incalzeasca vremea in zona mea si vreau sa pun al doilea corp pe multietajatii mei ca nu mai au loc…cum sa fac? Sa pun corpul nou sus cu 10 rame, sau sa pun mai putine cu folie si disfragma, sa acopar spatiul gol ?Nu am rame construite, doar foita. Va multumesc anticipat!
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Neafiliatul » 29 Apr 2023, 07:37

Vremea încă nu este suficient de bună,nopțile sunt reci.Aș opta pentru a doua variantă,cu modificări.Aș urca în corpul gol cele două rame laterale cu miere
și între ele o ramă neclădită,încadrate de diafragmă și folie peste spațiul gol. În locul ramelor cu miere scoase aș pune rame neclădite,lateral,după ultimele
rame cu puiet.Fagurii se vor clădi treptat și în funcție de clădirea lor și modul de acoperire al ramelor cu albine și cules se vor mai adăuga alți faguri.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 16 Mai 2023, 11:58

Regina neâmperecheată poate trece prin gratia hanemann?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 16 Mai 2023, 12:33

taipan scrie:Regina neâmperecheată poate trece prin gratia hanemann?

Uneori da. Depinde cât de dezvoltatā este.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 18 Mai 2023, 10:22

Dacă eclozează în cat poate trece prin gratîe in cuib?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 18 Mai 2023, 10:29

taipan scrie:Dacă eclozează în cat poate trece prin gratîe in cuib?

Da dar nu este sigur. Depinde de cât de dezvoltatā este. Poate moare infiptā în gratie.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde tricky_radu » 01 Iun 2023, 19:27

Buna seara.
Avem o familie cu 3 magazii de 1/2 si cuib de 1/1. In stationar. Dupa culesul de salcam, extragem cele 3 magazii. Intrebarea este, le pun pe toate 3 inapoi? dupa extractie. Sau incep iar cu o singura magazie?
Urmatorul cules ar fi la tei, cam peste 3 saptamani.
Multumesc.
tricky_radu
 
Mesaje: 44
Membru din: 23 Feb 2017, 10:03
Localitate: Oradea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 01 Iun 2023, 19:40

tricky_radu scrie:Buna seara.
Avem o familie cu 3 magazii de 1/2 si cuib de 1/1. In stationar. Dupa culesul de salcam, extragem cele 3 magazii. Intrebarea este, le pun pe toate 3 inapoi? dupa extractie. Sau incep iar cu o singura magazie?
Urmatorul cules ar fi la tei, cam peste 3 saptamani.
Multumesc.

Puneți toate trei înapoi, dar peste prima magazie să puneți folia îndoită puțin să poată intra albina sus.
Așa prima magazie va funcționa ca magazie de stânsură, iar cele două deasupra va fi curățată și
întreținută de albine.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori