Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde paul » 10 Mar 2021, 23:04

Vasile_Bucovineanu scrie:E bine de amintit inca odata ca albinele prin constitutia lor consuma hrana lichida si nu solida. Ca sa poata consuma turte ele trebuie sa le dizolve, ceea ce produce un grad de uzura. De multe ori depoziteaza turtele in rame si atunci cand apare nectarul elimina ce au depozitat. Nu inteleg de ce apicultorii incepatori nu asigura hrana suficienta albinelor inainte de intrarea la iernare si incepand din noiembrie, decembrie intreaba daca pot sa dea turte albinelor. Dupa ce albinele fac un zbor serios de curatare si in aceasta iarna au facut destule, li se poate administra sirop sau miere in hranitoare de podisor sau in pungi pe rame. Moda turtelor date ca hrana albinelor a aparut odata cu intrarea in UE si a luat avant in ultimii ani, datorita unor asazisi "profesori" care fac filme si la posteaza pe net in care arata cum dezvolta "familii"de albine pe 3 rame. Primesc gratuit de la diferiti vanzatori fel de fel de maglavaisuri cu care hranesc albinele si fac filme pentru naivi, care se grabesc sa cumpere turte. Castigati nu sunt cei care le cumpara, castiga cei care le vand.
Si ca sa raspund la intrebarea de mai sus, daca in zona unde se afla albinele nu exista deloc surse de polen in primavara si toamna si nu pot fi duse in zone cu polen, nu prea are rost sa fie chinuite.

Domnule Vasile ... observ ca sunteti impotriva turtelor, dar nu si impotriva siropurilor, care-s tot din zahar sau poate si mai rau, hidrolizate din porumb si alte plante ... tehnice . ;) Va intrebati, retoric, de ce incepatorii nu asigura suficienta hrana ? Principalul motiv este ca ... sunt incepatori. Nu stiu cata hrana este necesara ... unii spun mai putin, altii spun mai mult si bietul incepator nu mai stie ce sa creada. Imi amintesc de inceputurile mele in aceasta indeletnicire ( acum 10 ani), ce discutii aprinse am suscitat pe acest forum cand m-am luat si eu dupa oameni cu mare experienta si am umplut ramele de iernare pana la refuz. Au sarit altii si au combatut pana la sange, ca, vezi Doamne nu-i bine, ca albinele nu mai au celule goale in care sa se ascunda, altii ca albina consuma cu zgarcenie si in primavara n-or sa aiba suficiente celule goale in care sa oua regina... ;)
Ca sa revenim la turte ... depinde cand sunt date si mai ales scopul pentru care au fost date. Sunt date turte pentru salvarea de la moarte a familiilor care au rezerve putine ( nu discutam motivul), sunt date turte pentru stimularea mai devreme a matcilor ( scrie in toate cartile de apicultura , aviz celor care fac trimitere la carti), sunt date turte pentru dezvoltarea rapida a familiilor ... etc. Chiar daca are loc o uzura, cum bine evidentiati, beneficiile sunt mult mai mari decat riscurile, ceea ce este un plus.
Am stupii pe aceeasi vatra de vreo 7 ani. Anul trecut am administrat si eu pentru prima data cate 1 sau 2 turte superproteice incepand cu 2 martie. Pot sa va spun ca stupi mai dezvoltati la pomi si rapita nu am avut niciodata. Precizez ... zona este foarte bogata in polen primavara ( livada de fructiferi pe zeci de ha.,cranguri de jur imprejur, rachite si salcii care strajuiesc un parau, fanete . Despre ce vorbim ? Vorbim despre vreme care stim cat este de capricioasa primavara in zona noastra. Parerea mea ... turta proteica ( superproteica) compenseaza neajunsurile vremii.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 10 Mar 2021, 23:31

Ca sa raspund pe scurt, eu nu dau niciodata nici un fel de turte si la infloritul pomilor toate familiile au 2 caturi. Degeaba sunt albinele intr-o zona cu abundenta de polen si nectar timpuriu, daca familiile intra la iernare si ies din iarna mate lesinate si nu are cine sa valorifice acele culesuri, asa cum zic si alti colegi mai sus.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 11 Mar 2021, 07:07

Nu este corect cine procedează altfel ca noi să-l catalogăm
că are mâțe leșinate în stupi. Mai este și alte situații și metode
pe care avem sau le practicăm noi. :oops:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 11 Mar 2021, 08:22

paul spune ca a avut dezvoltare exploziva la pomi...datorita turtelor.... :o
...eu zic ca datorita calitatii albinei din toamna dar si clima favorabila in primavara(dar si spatiul de ouat al matcii).......deci fiecare cu parerea lui

unii spun ca la rapita stupii se dezvolta extraordinar....cand defapt e albina ecluzionata de la pomi :lol:

daca stam sa analizam ce inseamna dezvoltare in limbaj popular ...inseamna numarul albinelor ecluzionate deodata intr o anumita perioada ...adica cantitate....
nustiu ce faci cu cantitatea daca nu e calitate..?!

si inca ceva(in caz ca nu vati saturat)....dezvoltarea a doi stupi primavara ...unul slab si unul pe 7 rame....
....in cazul celui slab dezvoltarea este in functie de clima..si stimuli (turte) mai ales ca nu au pastura din start(fiind slabi)
....iar in cazul celui pe 7 rame dezvoltarea NU DEPINDE DE VREME!!!....se incearca o dezvoltare liniara(daca se pregatesc de cules) si deaceia nu se dau turte...

daca se vrea dezvoltare pentru inmultire atunci dai turte si stimulatori cate vrei....pentru ca fenomenul roire nu mai este relevant...

deobicei starul se fura cand ai stupi slabi si sti ca nu sunt buni de salcam ...si cu asta am spus tot!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 11 Mar 2021, 08:24

la un stup pternic cand ajunge la a 6 rama e puiet nu sti cum sa faci sa limitezi ponta(sa infranezi urmatoarele doua rame date la ouat) .....si altii dau turte.... :o ....acum chiar ca despre ce vorbim??
doua lumi paralele...!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 11 Mar 2021, 08:41

cu cate rame de albina iesi din iarna ...atatea DE puiet tre sa ai la salcam....asta daca vrei sa mananci miere......
exemple orientative:
5 rame de albina 1 martie= 5 de puiet la 1 mai...20 albina
7 rame albina 1 martie = 7 puiet la 1 mai ....30 albina

Atentie!: nu cumva sa iesi pe 5 rame si cu turte proteice sa ajungi la 8 rame inainte de salcam ca nu mai manaci nimic!!! :lol: o sa spunem ca e anu prost sau ca stup de carne /matci nustiu cum si cine stie ce prostii am mai auzit :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 11 Mar 2021, 11:38

Balian scrie:Nu este corect cine procedează altfel ca noi să-l catalogăm
că are mâțe leșinate în stupi. Mai este și alte situații și metode
pe care avem sau le practicăm noi. :oops:

Imi cer scuze daca expresia "mate lesinate" a suparat. Probabil nu e cea potrivita. Dar raman la aceeasi parere. In orice zona din tara exista si perioade in care exista abundenta de polen. Daca familiile sunt puternice are cine sa culeaga pentru consum si sa isi faca rezerva. Daca din stup ies cate 3 albine pe minut nu are cine sa culeaga nici pentru consumul zilnic pentru a avea o dezvoltare normala.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Sam » 12 Mar 2021, 11:36

Salutare. A incercat cineva pastrarea unor turte proteice facute din polen + miere + zahar in timpul sezonului activ? Ma gandesc la o modalitate prin care sa pregatesc turtele astfel:
- la recoltarea polenului, din timpul infloririi pomilor fructiferi pana la salcam, sa amestec polen cu miere, apoi sa aduc turta la o consistenta "tare" prin adaugare de zahar pudra. Din cantitatea totala, polen cam 40-50% ca sa am proteina in jur de 10%.
- turtele le voi folosi la nucleii/roii facuti imediat dupa salcam, dar si la familii (inainte de tei daca e nevoie, dupa floarea soarelui si in august-septembrie neaparat).

Intrebari:
- In ce conditii trebuie pastrate astfel de turte vara?
- Mai trebuie uscat polenul? Ca sa scap de umiditate care ar altera mai repede turta, din acest punct de vedere intreb.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 12 Mar 2021, 12:53

Vasile_Bucovineanu scrie:
Balian scrie:Nu este corect cine procedează altfel ca noi să-l catalogăm
că are mâțe leșinate în stupi. Mai este și alte situații și metode
pe care avem sau le practicăm noi. :oops:

Imi cer scuze daca expresia "mate lesinate" a suparat. Probabil nu e cea potrivita. Dar raman la aceeasi parere. In orice zona din tara exista si perioade in care exista abundenta de polen. Daca familiile sunt puternice are cine sa culeaga pentru consum si sa isi faca rezerva. Daca din stup ies cate 3 albine pe minut nu are cine sa culeaga nici pentru consumul zilnic pentru a avea o dezvoltare normala.
mai exista si expresia " mortaciuni" ...daca "matele lesinate " au lesinat detot :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 12 Mar 2021, 17:20

Nu cu expresia e problemă. Cu presupunerea că tot este rău ce nu este așa cum fac eu, și presupunerea că oriunde în țară condițiile sunt la fel ca la mine. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Mar 2021, 17:57

Nu indemn sa faca nimeni asa cum fac eu. Cu albinele sale fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu vroiam sa spun ca daca intram cu familii puternice la iernare nu e nevoie de nici un fel de turte. Asiguram hrana destula in toamna si toata iarna putem sta linistiti. In schimb daca se intra cu familii pe 3-4 rame e nevoie de tot felul de stimulente si tot slabe vor fi in primavara.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 12 Mar 2021, 18:16

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu indemn sa faca nimeni asa cum fac eu. Cu albinele sale fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu vroiam sa spun ca daca intram cu familii puternice la iernare nu e nevoie de nici un fel de turte. Asiguram hrana destula in toamna si toata iarna putem sta linistiti. In schimb daca se intra cu familii pe 3-4 rame e nevoie de tot felul de stimulente si tot slabe vor fi in primavara.
matale crezi ca aia care dau turte stiu cum e mai bine??....fac si ei ce li sa spus din auzite...(deobicei de pe youtube...adica de la vanzatorii de turte tip teleshoping)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Mar 2021, 18:24

Stiu acest lucru am spus-o intr-o postare anterioara. Cine are ochi si urechi poate intelege usor care e adevarul. Dar pentru a nu supara pe nimeni am revenit cu precizarea de mai sus.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 12 Mar 2021, 18:58

Nu e vorbă de mine. Rezist la tăvăleală. Altfel nu mai aș fi aici.
Nici nu mă simpt atins că mă descurc cu puterea familiilor. Câteodată
cum spun prietenii am prea tari.
Suntem pe felia ”începătorii întreabă” . Cine este la început vrea
dezvoltare. Probabil de înmulțire exagerată are familii mai slabe.
Pentru a pregăti o familie de producție chiar nu este potrivit să țin
familii slabe. De hrănit cu turte nici așa. Aveți dreptate. O familie
se pregătește toamna cum trebuie, la care primăvara devreme cum
este acum nu trebuie să am grijă mare.
Ca fapt divers, iernez grupat fără probleme și unități echivalent de
2 rame 1/1 Dadant, ca să am mătci rezervă pentru format roi cât
mai devrerme cu piuietul luat de la prea puternici. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde paul » 12 Mar 2021, 19:49

Nici pe mine nu ma deranjeaza sintagma folosita in mod absolut gratuit de domnul Vasile, dar, hai sa vedem putin cu sta treaba. Asa cum spuneam mai sus am albine de 10 ani, le-am tinut cam de 6-7 ani pe aceasta vatra (nu-mi amintesc exact), fac aproximativ aceleasi lucrari in toamna. Am constatat ca dupa ce am administrat aceste turte, familiile au explodat, lucru care nu s-a intamplat in ceilalti ani in care nu le-am dat turta proteica , cand au avut o dezvoltare normala. Personal, am pus aceasta dezvoltare exploziva pe seama turtelor deoarece am calculat ( aproximativ ) perioada din primavara trecuta cu lipsa de zbor dupa polen. Continui sa cred ca acel aport de proteina din turta a fost cauza dezvoltarii explozive.
Da, recunosc, fara sa-mi fie deloc rusine , ca am in stupina si unitati biologice mai amarate. Asta nu inseamna ca toata stupina este formata din astfel de unitati. ;)
Anul acesta, pana in prezent, datorita altor activitati ,nu le-am dat turta proteica si-mi pare rau . :(
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Mar 2021, 19:52

Nu am spus si nu spun ca nu se pot ierna unitati biologice mici. In fiecare an iernez cel putin 8 regine in nuclee de imperechere, pe cate 3 jumatati de rama. Am un filmulet facut acum cativa ani aici: https://www.youtube.com/watch?v=_HlQFuy8zH0 Dar o fac pentru a avea regine de rezerva si pentru a avea rame cu puiet pentru nucleele din sezonul urmator. Dar atunci cand se intra la iernare cu "familii" pe 2 sau 3 rame si apoi se incearca a face famili de productie din ele, mi se pare o munca inutila. Mai bine se unesc toamna asemenea unitati si in anul urmator se fac roiuri timpurii.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori