Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 11:40

si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))
Fişiere ataşate
IMG_20160416_194826.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 11:42

yuonyuon scrie:si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))


Nu ma mai inebuni ca deja am 2 proiecte si nu am terminat nici unu :lol: :lol: :lol:
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 15:58

RVasile scrie:
yuonyuon scrie:si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))


Nu ma mai inebuni ca deja am 2 proiecte si nu am terminat nici unu :lol: :lol: :lol:
Da ce crezi ca se face asa peste noapte?! astea s telenovele in toata regula .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 04 Aug 2017, 17:31

Buna idee de tinut minte si de aplicat cum umblu eu prin toata Moldova cu munca cred ca asa am sa fac cunosc cateva tamplarii care fac stupi :) ,asa este cu scule hoby nu prea ies perfecti cand ii termin pe astea pt care am avut material am sa postez si eu , dar fiindca nu sunt pensionar inca si nici nu stiu daca nu cunva astea ne vor pensiona la 80 de ani nu este timp, tocmai ce spuneam cu mai ieftin iesi daca ii cumperi.
Multumesc de idee Domnilor :roll:
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 18:29

Lukyan scrie:Buna idee de tinut minte si de aplicat cum umblu eu prin toata Moldova cu munca cred ca asa am sa fac cunosc cateva tamplarii care fac stupi :) ,asa este cu scule hoby nu prea ies perfecti cand ii termin pe astea pt care am avut material am sa postez si eu , dar fiindca nu sunt pensionar inca si nici nu stiu daca nu cunva astea ne vor pensiona la 80 de ani nu este timp, tocmai ce spuneam cu mai ieftin iesi daca ii cumperi.
Multumesc de idee Domnilor :roll:


Eu ma chinui pe un dulap dressing pentru albine :lol: de 3 saptamani si inca imi dau palme. Stai sa vezi cand termin de facut dupa aia sa vezi complicatii dar no nu is prea tras la semne si nu ascult de alti :D . Spor si sa vi cu noutati
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 18:30

yuonyuon scrie:
RVasile scrie:
yuonyuon scrie:si jos ii pui sipca 2x2 cu aracet si tinte , ca sa ai spatiu . hai spor la ciocanit:)))


Nu ma mai inebuni ca deja am 2 proiecte si nu am terminat nici unu :lol: :lol: :lol:
Da ce crezi ca se face asa peste noapte?! astea s telenovele in toata regula .

Pai da nu pe youtube si porcu zboara :)))
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 07 Aug 2017, 19:58

Sambata am fost la stupi , sa fac una alta , si surpriza in roiul cu probleme am vazut matca mai mult de atat am vazut cca 1 1/2 rame ouate , a trebuit sa ma ''sucesc'' si sa iau o decizie , de la lasatul a 2 botci , tinand cont ca nu prea mai are timp de inperechere si sa si il duc in iarna si sa trec cu aceeasta bn am rupt toate botcile, o fi bn , o fi rau mai vad in caeva zile , desigur stimulare la greu , ca miere ioc.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 07 Aug 2017, 21:21

Lukyan scrie:Sambata am fost la stupi , sa fac una alta , si surpriza in roiul cu probleme am vazut matca mai mult de atat am vazut cca 1 1/2 rame ouate , a trebuit sa ma ''sucesc'' si sa iau o decizie , de la lasatul a 2 botci , tinand cont ca nu prea mai are timp de inperechere si sa si il duc in iarna si sa trec cu aceeasta bn am rupt toate botcile, o fi bn , o fi rau mai vad in caeva zile , desigur stimulare la greu , ca miere ioc.
ramane de vazut daca ouale devin albine si nu trantori. adica sa nu fie matca trantorita . cate rame de albina are?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 09 Aug 2017, 08:57

yuonyuon scrie:
Lukyan scrie:Sambata am fost la stupi , sa fac una alta , si surpriza in roiul cu probleme am vazut matca mai mult de atat am vazut cca 1 1/2 rame ouate , a trebuit sa ma ''sucesc'' si sa iau o decizie , de la lasatul a 2 botci , tinand cont ca nu prea mai are timp de inperechere si sa si il duc in iarna si sa trec cu aceeasta bn am rupt toate botcile, o fi bn , o fi rau mai vad in caeva zile , desigur stimulare la greu , ca miere ioc.
ramane de vazut daca ouale devin albine si nu trantori. adica sa nu fie matca trantorita . cate rame de albina are?


Sunt pe 5 rame ,albina acoperitoare pe 3.5 cu aproximatie , nu am ochiul format inca , dar cand ma duc eu la ele sunt la zbor culegatoarele , desi cred ca nu are vreo relevanta ca ele nu se ocupa de puiet , da si eu ma-am gandit la asta spre sarsitul saptamanii ar trebui sa fie capacite si sa-mi dau seama astept sa vad cu nerabdare.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2017, 09:12

strange l pe 3 rame nu te pacali cu numarul ramelor. important e ca la sfarsit sa fie bine desi aparentele inseala , o matca noua va oua in prostie pe 4 si chiar 5 rame . asa ca e bine sa ai putin si bun decat mult si compromis . ii dai una cu miere si polen (2-3 kg) la margine dupa care doua de puiet . restu le scuturi si dai afara .

si ai grija ca roii in dezvoltare manaca !!. pentru producerea unei rame de puiet (de calitate)se consuma pana la 2kg de miere plus pastura la greu. fara haleala nu se intareste ca sa treaca si iarna .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 09 Aug 2017, 09:27

Am sa ajung in 2 zile la ei si am sa vad ce este acolo, cei drept ca au miere si au si parte de administrat sirop 1/1 cu ceai , protofil si miere cu polenul si pastura stateau slabut , dar am avut cateva zile cu mici ploicele si sper sa mai culeaga cate ceva. am sa vad ce va fi cand ajung , pina atunci Multumesc de sfaturi.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lukyan » 14 Aug 2017, 22:38

Sambata am reusit sa ajung pe la stupi, aveam pe acel roi cu probleme deja a ajuns la 3 rame cu puiet capacit am vazut si regina , se pare ca nu are probleme dar mai erau deja 4 botci pe 2 rame , acum le-am lasat 3 pe o rama pe aceasi fata sper sa mai aiba timp sa schimbe. Nu inteleg de ce asa greu cu acesta fratele lui facut in aceeasi perioada a ajuns pe 9 rame 5 cu puiet .
Va mai intreb ceva , eu stau in " chirie "in stupii prietenlui si sunt orizontali pe 18 si 20 de rame , sunt si mai vechi unii mai deteriorati , prietenul ma ajutat f mult cu cee a avut si e un lucru mare ce a facut pt. mine , sper ca in 2 saptamani sa ii termin pe ai mei verticali pe 10r si as vrea sa ii mut in cei noi mai am timp ? pina cand pot muta ramele in stupii noi? Multumesc :thanks:
Modifică mesajul
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde filip » 27 Aug 2017, 16:15

Pana zboara albina afara.Dar e bine sa aibe timp sa propolizeze putin lada.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Neafiliatul » 20 Dec 2017, 05:19

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde Lefteris » 18 Dec 2018, 20:08

Daca ati putea, in ce zona din Romania v-ati instala stupii? Care este cea mai buna zona?
Lefteris
 
Mesaje: 2
Membru din: 18 Dec 2018, 20:07

Re: Vreau sa fiu apicultor

Mesajde jonny_it » 18 Dec 2018, 20:47

Lefteris scrie:Daca ati putea, in ce zona din Romania v-ati instala stupii? Care este cea mai buna zona?


In fata parlamentului ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori