Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: protejare stupi

Mesajde liviutzbogos » 17 Iun 2013, 15:37

bazooka scrie:Cu ajutorul unui prieten am reusit sa-mi fac un generator pentru gard electric , destul de ieftin si foarte bun si util, in general la toamna cand ursii vin la fructe, un vecin are de mai multi ani unul si nu a avut probleme cu ursul, la mine anul trecut am avut vreo trei meri mari cu crengile rupte, noroc ca am albinele, in alta locatie, dar intentionez sa le duc acolo anul asta si zilelea astea o sa montez gardul electric sa se obisnuiasca cu el. Mentionez ca am calculat ca funcționează 6 zile cu o baterie de 55Ah (de Dacie) fara a fi încărcată in acest interval. Incerc sa pun cateva poze si doua filmulete: http://www.youtube.com/watch?v=8dCTd_W__jo si http://www.youtube.com/watch?v=lJoVQsK3-JA. Toate cele bune.

Foarte bun. La ce pret ati ajuns cu el? Eu am cumparat unul de la un electrician cu 400 de lei. Bateria doar asa putin tine? Eu o incarca cel mult o data pe luna, am baterie de 95 de Ah parca. Foarte bun si eficient. Eu il folosesc la oi, vaci, cal, chiar si la porci cand e nevoie :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: protejare stupi

Mesajde bazooka » 18 Iun 2013, 09:01

liviutzbogos scrie:
bazooka scrie:Cu ajutorul unui prieten am reusit sa-mi fac un generator pentru gard electric , destul de ieftin si foarte bun si util, in general la toamna cand ursii vin la fructe, un vecin are de mai multi ani unul si nu a avut probleme cu ursul, la mine anul trecut am avut vreo trei meri mari cu crengile rupte, noroc ca am albinele, in alta locatie, dar intentionez sa le duc acolo anul asta si zilelea astea o sa montez gardul electric sa se obisnuiasca cu el. Mentionez ca am calculat ca funcționează 6 zile cu o baterie de 55Ah (de Dacie) fara a fi încărcată in acest interval. Incerc sa pun cateva poze si doua filmulete: http://www.youtube.com/watch?v=8dCTd_W__jo si http://www.youtube.com/watch?v=lJoVQsK3-JA. Toate cele bune.

Foarte bun. La ce pret ati ajuns cu el? Eu am cumparat unul de la un electrician cu 400 de lei. Bateria doar asa putin tine? Eu o incarca cel mult o data pe luna, am baterie de 95 de Ah parca. Foarte bun si eficient. Eu il folosesc la oi, vaci, cal, chiar si la porci cand e nevoie :D

In varianta finala , gata de conectat l-am luat cu 250 de lei, am mai dat 80 lei pe fir si izolatori. În ce priveste consumul inca este in teste, eu am calculat consumul la intensitatea maxima adica atunci cand face scainteie, cand merge in gol fara sa se atingă nimeni de fir , cred ca merge mult mai mult...o sa va tin la curent cu functionarea. Si eu sunt fericit si linistit ca pot sa duc albinele mai aproape de pădure.
bazooka
 
Mesaje: 27
Membru din: 10 Mar 2012, 12:06
Localitate: Toplița

Re: protejare stupi

Mesajde liviutzbogos » 18 Iun 2013, 09:49

bazooka scrie:In varianta finala , gata de conectat l-am luat cu 250 de lei, am mai dat 80 lei pe fir si izolatori. În ce priveste consumul inca este in teste, eu am calculat consumul la intensitatea maxima adica atunci cand face scainteie, cand merge in gol fara sa se atingă nimeni de fir , cred ca merge mult mai mult...o sa va tin la curent cu functionarea. Si eu sunt fericit si linistit ca pot sa duc albinele mai aproape de pădure.

Foarte bun pret. In ce priveste consumul sunt sigur ca cel putin o luna va tine bateria, doar nu vor sta animalele lipite de fir non-stop :) Sa puneti firul mai des, in asa fel incat nici cainii sa nu intre. Spor la treaba.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: protejare stupi

Mesajde bazooka » 18 Iun 2013, 13:13

Multumesc, o sa pun 3 fire pana la înălțimea de 1m. Sa vedem cumse va comporta. Va tin la curent.
bazooka
 
Mesaje: 27
Membru din: 10 Mar 2012, 12:06
Localitate: Toplița

Re: protejare stupi

Mesajde BogdanU » 29 Mai 2014, 14:47

Am avut probleme noptile trecute cu ursulache, a venit cam satul cred ... a adaramat numai un stup, a mancat vreo doua rame plus mancarea mea agatata la 2.5m deasupra solului.
La 1 km de mine se afla un camion si un pavilion, acolo a lovit inainte sa ne gaseasca pe noi. Am anuntat pe la autoritati si ne-au spus ca este un urs foarte mare pe care il urmaresc de cand a iesit de la hibernare, adevarul ca are niste labe (le-am vazut in noroi pe marginea paraului) .
Noaptea trecuta am facut paza la stupi cu 2 focuri, lanterne, caini siii ... cafea, cam nasol da asta e, unde sa mergem acum ca inca mai avem cules bunicel la salcam ?
in noaptea asta o sa montez tunul cu carbit, poate reusim sa si dormim putin !!!

Spor !!!
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: protejare stupi

Mesajde proapis13 » 23 Noi 2014, 20:03

23 familii de albine distruse de urs pe o vatra la munte in Serbia :?
https://www.facebook.com/video.php?v=10204247444498233
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: protejare stupi

Mesajde irina » 24 Noi 2014, 20:03

proapis13 scrie:23 familii de albine distruse de urs pe o vatra la munte in Serbia :?
https://www.facebook.com/video.php?v=10204247444498233


Si eu am emoții ca ajunge ursul la stupi.A coborât in sat de câteva ori in toamna asta.Periculos de aproape de gradina mea.Cu ani in urma a mai dat iama printre ei.N-am unde să-i mut si nici nu stiu ce masuri as putea sa iau.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: protejare stupi

Mesajde paul » 24 Noi 2014, 20:17

irina scrie:
Si eu am emoții ca ajunge ursul la stupi.A coborât in sat de câteva ori in toamna asta.Periculos de aproape de gradina mea.Cu ani in urma a mai dat iama printre ei.N-am unde să-i mut si nici nu stiu ce masuri as putea sa iau.

Sezi linistita Irinuco !
Ursul a intrat in hibernare. Nu mai prezinta nici un pericol !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: protejare stupi

Mesajde irina » 24 Noi 2014, 20:32

paul scrie:Sezi linistita Irinuco !
Ursul a intrat in hibernare. Nu mai prezinta nici un pericol !

Nu prea stau liniștită.Chiar e un pericol.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: protejare stupi

Mesajde ionut iasi » 24 Noi 2014, 23:22

irina scrie:Nu prea stau liniștită.Chiar e un pericol.

Sarutmana D-na Irina ,ce mai la deal la vale...gard electric si cu asta basta. :)
Avatar utilizator
ionut iasi
 
Mesaje: 304
Membru din: 16 Feb 2014, 20:07
Localitate: Iasi

Re: protejare stupi

Mesajde TDI » 25 Noi 2014, 12:36

O schema a unui gard electric pentru ursi. Pe pagina a carei link e mai jos e un document .pdf, in engleza.
http://scientificbeekeeping.com/bear-fence/
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: protejare stupi

Mesajde irina » 25 Noi 2014, 13:05

Multumesc pentru informatii.Altceva in afara de gard electric? :P Am stupii insirati prin....doua gradini.E ceva perimetru de acoperit.Dar nu asta ar fi principala problema. Vecinii din spatele gradinii sunt deja suparati pe mine ( ca albinele inteapa ).Ar fi un motiv in plus sa-mi faca necazuri.Nu stiu daca e legala utilizarea gardului electric ( improvizat sau nu ).Si nu in ultimul rand, mi-amintesc de un caz in care cel care-si facuse un gard electric s-a ales cu dosar pentru vatamare ( sau ceva de genul asta).Scap de urs si dau de altele :oops:
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: protejare stupi

Mesajde TDI » 25 Noi 2014, 13:07

Schimbi vatra, cu cheltuielile aferente..
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: protejare stupi

Mesajde valerica » 22 Feb 2015, 19:04

salutare tururor,

Sa stiti ca si eu am mutat acum un an vatra din pricina Prigoriilor mau napadit si nu am gasit nici o metoda pentru a le alunga si ca atare mi-au redus drastic efectivul de albina, si am intrat prost in iarna apoi in primavara anului 2014 am decis sa plec sa mut vatra, si am mai lasat cateva familii pe vechia vatra au mai venit... si in 2014 prigoriile insa nu asa de multe ca in 2013. acum am decis sa revin pe vechia vatra am fost doar gazduit acolo... am acum familii puternice si nici nu se comapra cu ce mana de albine am plecat....
sa vedem cum va fi 2015 sper sa nu mai am atatea prigorii in rest nu-mi doresc productie mare sau ceva iesit din comun.... vreu sa fiu lasat in pace de aceste pasari care sunt niste masini de devorat albine....
Avatar utilizator
valerica
 
Mesaje: 23
Membru din: 29 Mai 2011, 21:14
Localitate: Bucuresti - Targoviste

Re: protejare stupi

Mesajde mellis » 28 Feb 2017, 01:30

Salut,
Caut gard electric..pt caini
Am 2 cartite ce mi-au facut cam multe probleme, cam agresivi din cate se plang vecinii..
Am reclamatii la politie ..
Gard provizoriu si nu reusesc sa-i tin inchisi, sapa tunel, rod gardul, lemnele..
Multumesc pt recomandari.
PS au mancare mereu
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: protejare stupi

Mesajde cristi_vidican » 28 Feb 2017, 20:34

mellis scrie:Salut,
Caut gard electric..pt caini
Am 2 cartite ce mi-au facut cam multe probleme, cam agresivi din cate se plang vecinii..
Am reclamatii la politie ..
Gard provizoriu si nu reusesc sa-i tin inchisi, sapa tunel, rod gardul, lemnele..
Multumesc pt recomandari.
PS au mancare mereu

Există gard electric special pt câini.
Pe lângă firele de gard, mai există un fel de dispozitiv care se atașează la gâtul câinelui.
Astfel, câinele nici nu se apropie de gard. Când se apropie cam la 1 m de gard, deja se electrocutează.
E foarte eficient.

Lângă ferma unde lucrează tata există o livadă de nuci.
Livada e împrejmuită cu gard din plasă.
Mereu ieșeau câini afară.
Așa că au montat acel gard electric. Să vezi cum există cărare la 1 m de gardul electric.
câinii deja știu până unde pot să meargă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori