Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2013, 09:27

Putem "da vina" pe ani (roitori sau neroitori), deoarece, in functie de dezvoltare, se atinge, mai devreme sau mai tarziu "structura" propice intrunirii "sfatului batranilor" si adoptarea hotararii... VOM ROI! In anii in care se atinge mai tarziu acea "structura" si acest lucru coincide cu marile culesuri, iar stuparul le tot "fura" stransura, nu prea mai apuca "saracele" sa-si indeplineasca "datoria milenara"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde zahh » 27 Mai 2013, 09:33

Se poate face roi artificial cu matca cumparata gata fecundata daca nu este an roitor?
zahh
 

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2013, 09:39

zahh scrie:Se poate face roi artificial cu matca cumparata gata fecundata daca nu este an roitor?


Se poate, doar sa vrei!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde Mircea_63 » 27 Mai 2013, 09:45

zahh scrie:Daca le faci artificial, nu inseamna ca sunt neroitoare, nu le-ai lasat tu sa roiasca.


Zah, sunt cateva amanunte...stupii cu matca tanara au o tendinta mult mai mica de a roi. Exista tendinta ca in momentul in care apar botci, stuparul sa divizeze, folosind chiar acele botci. Partea buna la operatia asta, e aceea ca ai obtinut inca un roi, poate doua, fara sa trebuiasca sa-l culegi din copac sau chiar sa-ti scape, fata de manevra de rupere (castrare) a botcilor, in speranta -deseori desarta- a iesirii din friguri. Deseori se intampla ca stuparul rupe botcile, familia de albine face altele si tot asa, pana trece sezonul. Numai ca la familia intrata in friguri, matca scade foarte mult ponta si ca urmare, peste vreo 40 de zile stuparul constata ca are populatie foarte putina.
Deci este inteleapta masura divizarii, daca familia a intrat in friguri!

Numai ca... folosind botci din acei stupi, pepetuezi caracterul de roire. Acuma, asta e intiparit in codul ei genetic, nu dispare, dar una e sa o apuce roitul la 5-6 rame 8 si alta sa nu roiasca desi ai 14 rame.

Daca stuparul isi face matci din stupii cu un caracter roitor scazut, scapa de o parte din acest stress si va avea si familii puternice. Este grozava o matca ce ponteaza puternic, dar si mai grozava este daca familia aceea nu va roi cu una cu doua.

Jenica67 spune ca ale lui n-au tras botci. Deducem ca ori si-a facut el matcile, ori le-a cumparat. Fie ca le faci tu, fie ca le cumperi, folosesti oua, larve, din stupii alesi de tine. Productivi, neroitori, blanzi etc ceea ce inseamna ca ai facut ceva selectie. Cel care vinde matci, la fel e de presupus ca a facut cat de cat selectie.

La fel de inteleapta este si masura schimbarii matcii, chiar daca acea familia nu a intrat in frigurile roitului, mai ales daca mergi pe productie si nu pe inmultiri.

LE Vezi, exact asta intrebi: daca nu este an roitor....Bun! Si daca este? Ideal sa faci roii cu matci cat de cat selectate si nu cu botci din roitori. In practica...faci ce poti si cat iti permiti.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde zahh » 27 Mai 2013, 09:54

Da!
Dar un roi artificial nu se dezvolta la fel de bine ca cel natural. De asta vreau mai bine sa stau sa astept langa stupina sa vad si eu cu functioneaza natura si voi intra si cu familii puternice in iernare. Am de gand sa las si roiul secundar sa iasa si le voi stimula cu sirop tot la doua zile pana in toamna.
zahh
 

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2013, 10:04

Da' te-ai intrebat cat o sa stepti?!? Daca prinzi o vreme proasta (de 10 zile, de exemplu) si se "naste" o "dihanie agresiva" care pune capat hegemoniei celei batrane, plus ca le mai si executa, pe "nv", pe surate, se mai si prapadeste la zborul de imperechere (ca D-zeu nu bate cu batul pe agresivi), ai pus-o!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde zahh » 27 Mai 2013, 10:11

Si asta este adevarat, dar pana nu patesti, nu te astepti sa ti se-ntample.
zahh
 

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde jenica67 » 27 Mai 2013, 13:14

Da de ce sa astepti pana roieste si sa nu ii roiesti tu ?? Numai ca ala natural are mai mare randament ?? Pai de ce are mai bun randament, te-ai intrebat ?? Pentru ca a plecat cu rezerve din stupul de baza. Roieste-l tu si hraneste-l cu miere pana pleaca, sa vezi ce deosebire este ? Un roi facut la sfarsitul lui mai inceputul lui iunie, daca te ocupi de el, ajunge fara probleme in toamna, sa aiba populatie suficienta, sa treaca iarna. Si daca vrei sa fie si mai tare, fa cate 2 roi intr-o cutie si ii treci iarna impreuna, sa vezi cum iese din iarna de puternic. Mai o chestiune un roi primar umple cel putin 3-4 rame. Deci fa si tu roiul artificial pe 4 rame si una de miere, pe care ala natural o lua cu el si ai sa vezi ca la floarea soarelui ai si cules de miere de la el.
In concluzie daca ai familii putin roitoare, in cules nu roiesc, si dupa nu astepti sa aiba conditii, le roiesti tu si scapi in timp de stresul roirii. Deci ca stupar trebuie sa le controlezi in permanenta dezvoltarea.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde zahh » 27 Mai 2013, 13:39

Da, nu spun ca nu sunt de acord. Sunt perfect de acord, dar de la inceputul subiectul este vorba despre un om foarte cum se cade, care inca de la inceputul meu ca o sa le lasam sa roiasca. Bineinteles ca atunci nu am stiut prea multe, acuma nu mai stiu sigur.
Am totusi o intrebare: cati roi pot sa fac dintr-o familie pe 10 rame full + magazii?
Eu a-s vrea macar doua roiuri dintr-o familie si prin stimulare cu sirop pana la toamna nu cred ca nu s-ar dezvolta binisor.
zahh
 

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde jenica67 » 27 Mai 2013, 14:16

Daca faci 2 roi, familia nu mai culege nimic. Daca faci unul, ai sanse ca familia sa mai culeaga si miere. Daca faci mai multi, trebuie sa bagi sirop pana la toamna, cand au proviziile de iernare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde zahh » 27 Mai 2013, 14:48

Eu vreau sa ma inmultesc nu sa scot miere. De sirop nu e problema. Am deja o parte din zahar pregatit.
zahh
 

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2013, 14:55

zahh scrie:Eu vreau sa ma inmultesc nu sa scot miere. De sirop nu e problema. Am deja o parte din zahar pregatit.


Ai un PM! Zahh, cate familii ai si cate vrei sa faci?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde alexx » 28 Mai 2013, 13:49

zahh scrie:Eu vreau sa ma inmultesc nu sa scot miere. De sirop nu e problema. Am deja o parte din zahar pregatit.

buna atitudine daca esti pe inmultire sa iti iei gandul de la miere poate de la stupii mama sa mai storci ceva :D
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde alexx » 28 Mai 2013, 13:51

A inceput pe la cineva sa apara botci de roire?? :?:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde aliuta2000 » 28 Mai 2013, 15:54

inmultirea prin definitia ei intiparita in genetica albinei este Roirea !!!
Roirea se face prin mai multe procedee dar prin 2 principii
1 Roire Naturala
2 Roire Articiciala
Ambele principii au avantaje si dezavantaje .
Omul am vazut ca vrea pe naturala . astfel se va obtine un roi sanatos !!! pentru ca numai albinele sanatoase roiesc !! si alte avantaje si dezavantaje ....Un dezavantaj care trebuie luat in calcul este si posibilitatea pierderii roiului, din diverse motive (se intampla sa nu fi acasa in ziua respectiva ), sau... ,sau... etc....
Din aceste cauze mai toti apicultorii/ stuparii au ales preponderent calea roirii artificiale , care aduce si dezavantaje pe langa avantajele prezentate anterior .
Decizia iti apartine cum vrei sa faci .

Daca mergi pe calea naturala , atunci da jos magaziile alea si o sa vezi rezultate in aceasta privinta (magazia este un spatiu pentru albina )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Se apropie vremea roiiri!

Mesajde zahh » 28 Mai 2013, 16:09

http://www.youtube.com/watch?v=M0We11TiFBc

oARE CAM IN CAT TIMP SE ROIESTE DUPA CE SE INTAMPLA ASTA LA URDINIS? :D
Tot in aceea zii oare?
zahh
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori