Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

lada nucleu imperechere

Mesajde leonardus » 16 Iul 2016, 14:19

Stima,

Vad mereu notiunea de nucleu de imperechere dar eu cred ca orice stup, sa zicem orizontal, in care se introduc 3-4 rame cu nucleu + matca neimperecheata si aditional o diafragma este de fapt un ''nucleu de imperechere''. Ce rost au atunci acele lazi ''mici'' numite lazi nuclee de imperechere ? Doar ca sa mai introduci un pas in plus la intemeierea unei familii cu bagatu' in lada de imperechere si scosu' ???
Va doresc sanatate.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: lada nucleu imperechere

Mesajde clabescu.marius » 16 Iul 2016, 20:13

Rostul acelui nucleu este ca foloseste mult mai putin albina pentru imperecherea unei matci,in general sunt preferate de crescatorii de matci in sistem intensiv deoarece este mai economic.Se poate si pe rama clasica dadant dar atunci albina folosita este cu mult mai multa.In alta ordine de idei termenul de nucleu se foloseste la minifamiilile in care doar se imperecheaza matca,se recolteaza pentru a fi folosita unde este nevoie de ea(inlocuire matci batrane,formare nuclee)etc si in locul ei se introduce o noua botca sau matca neimperecheata iar ciclul continua,deci el va fi folosit strict pentru lucrul acesta si teoretic nu va ajunge niciodata familie...cu unele exceptii.Poti asculta si de sfaturile celor mai experimentati!Numai bine! :D
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: lada nucleu imperechere

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 31 Oct 2016, 20:35

Songphon scrie:It is the knowledge that good really. For this I was very happy to read it.

Ce spui ca ai ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: lada nucleu imperechere

Mesajde Ioan Guist » 01 Noi 2016, 07:40

leonardus scrie:Stima,

Vad mereu notiunea de nucleu de imperechere dar eu cred ca orice stup, sa zicem orizontal, in care se introduc 3-4 rame cu nucleu + matca neimperecheata si aditional o diafragma este de fapt un ''nucleu de imperechere''. Ce rost au atunci acele lazi ''mici'' numite lazi nuclee de imperechere ? Doar ca sa mai introduci un pas in plus la intemeierea unei familii cu bagatu' in lada de imperechere si scosu' ???
Va doresc sanatate.


Nu se prea intelege ce vrei.Cum adica "in care se introduc 3-4 rame cu nucleu + matca neimperecheata" Bagi nucleul in lada?
Inceaeca sa intelegi ca atunci cand ai de imperechiat 500 sau 1000.una e sa ai 500 de lazi in curte , fiecare cu cate 2-3 rame si alta e sa ai 500 de micronuclei.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori