Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

schimbare linistita

Mesajde marcellodirvariu@gmail.com » 10 Mai 2017, 17:24

buna am si eu o intrebare daca poate cineva sami raspunda am o familie care isi schinba linistit matca in fiecare an matca nu are defecte oua foarte bine dar nu inteleg dece face acest lucru astazi 10 mai am unblat la stup si am gasit 2 botci pe mijlocaproape capacite daca cineva sa confruntat cu aceeasi problema rog sami raspunda
marcellodirvariu@gmail.com
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2017, 16:23

Re: schimbare linistita

Mesajde florin trintoru » 10 Mai 2017, 20:21

marcellodirvariu@gmail.com scrie:buna am si eu o intrebare daca poate cineva sami raspunda am o familie care isi schinba linistit matca in fiecare an matca nu are defecte oua foarte bine dar nu inteleg dece face acest lucru astazi 10 mai am unblat la stup si am gasit 2 botci pe mijlocaproape capacite daca cineva sa confruntat cu aceeasi problema rog sami raspunda

Salut cîte rame de puiet a i acum ,si eu am aceeași problemă cu o matcă care face la fel anul acesta a rămas cam în urma cu ponta ,acum are 5rame cu puiet ,anul trecut a avut 10,virful pontei atingind 13rame ,dar cu coronițe de miere de un sfert de rama deasupra ,o am din 2014 ,si in fiecare an o schimba ,apropo ce culoare este
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: schimbare linistita

Mesajde marcellodirvariu@gmail.com » 10 Mai 2017, 21:11

salut acum am 7 rame cu puet la rapita. anul trecut a ramas in urma ca mia schinbato de 2 ori. culuarea maro spre galben botcele de data asta leam rupt nu stiu daca am facut bine
marcellodirvariu@gmail.com
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2017, 16:23

Re: schimbare linistita

Mesajde florin trintoru » 10 Mai 2017, 22:04

marcellodirvariu@gmail.com scrie:salut acum am 7 rame cu puet la rapita. anul trecut a ramas in urma ca mia schinbato de 2 ori. culuarea maro spre galben botcele de data asta leam rupt nu stiu daca am facut bine

Eu cred ca ele stiu mai bine ce fac ,eu nu rup botcile le las ,vreau sa fac un roi cînd capaceste botca ,si a mea avea culoarea galben spre maro ,si mare cit o coroplesnita ,dar cea de anul trecut este mai negricioasă ,adică cea care este acum ,dacă vrea să o schimbe sunt libere să facă asta ,decit să roiasca,anul trecut dormea afara albina pe picioarele suportului dar nu a roit ,nu avea catul pus,a m pus catul si totul a fost ok,un semn la mine ce am observat ,are puiet de trintor pe un sfert din rama ,si o botca pe rama necapacita ,este foarte blinda chiar și fără fum se poate umbla la ele
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: schimbare linistita

Mesajde marcellodirvariu@gmail.com » 11 Mai 2017, 13:07

normal ca ele stiu mai bine ce au de facut eu am familia asta de 3 ani si asa a facut in fiecare an pina acum nu iam rupt botcile osa vad daca construesc altele probabil asai natura lor
marcellodirvariu@gmail.com
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2017, 16:23

Re: schimbare linistita

Mesajde mellis » 14 Mai 2017, 22:51

Schimbarea linistita anul acesta este cu semne de intrebare...dupa pauza de hrana si valul de frig...unde nu a fost ajutor .. matca a tras frana..."spiritul stupului" a decis schimbarea...am cativa in aceasta situatie...
De Schimbare linistita anuala? Aici ceva nu este ca la tara..
Sanatace buna..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: schimbare linistita

Mesajde florin trintoru » 14 Mai 2017, 23:07

Am avut unul care din 2014 a schimbat regină si de două ori pe an nu trecea de 10 rame avea miere ful mereu ,anul trecut l-am mutat în stup pe 13 rame cu grosime de 4 cm si am pus si un cât de jumate ,în toamnă a rămas pe 8 intervale ,nu a supraviețuit iernii a murit în ghem cu o turtă deasupra care facind condens a curs pe ghem așa am observat eu nu dau numele la turta ca nu am vie
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: schimbare linistita

Mesajde marcellodirvariu@gmail.com » 17 Mai 2017, 20:30

salutare astazi mam uitat din nou in stupu cu pricina nu am opservat sa traga alte botci dar cum spunea si colegu matca a cam tras frina cu ouatu acum imi pare rau cam rupt botcile de schinbare linistita vom vedea dupa salcim butoae plide cu mere va doresc.
marcellodirvariu@gmail.com
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Mai 2017, 16:23

Re: schimbare linistita

Mesajde ady_n » 05 Iun 2017, 19:14

Salutare. Am si eu o curiozitate legata de schimbarea linistita. Am o familie la care am gasit aseara o matca tanara inghesuita intr-un ghem de albine intre corp si cat. Matca batrana era pe o rama si isi vedea de treaba. Pe alte rame erau alte ghemulete cu albine care se luptau intre ele. Am scos cu greu matcuta tanara si am dat-o unui roi direct pe rame, am verificat de dimineata si se plimba linistita pe rame. Intrebarea este de ce incercau albinele sa o omoare(era epuizata cand am luat-o)? Sunt sigur ca e matca din acel stup, am vazut botca cu ceva timp in urma, si nici nu am alte matci la imperecheat acum.
ady_n
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Feb 2012, 08:59
Localitate: Mioveni

Re: schimbare linistita

Mesajde mellis » 06 Iun 2017, 11:29

este ceva de povestit aici
1 - Daca ai vazut botca in stup - este posibil sa fi intrat in febra - apoi de la cules sa se fi razgandit - botca a ramas - matca noua a iesit - dar este neimperecheata. Matca nu canta? Cate corpuri ai pe stup?Ai urcat rame cu puiet sus in cat?Matca este batrana tare?

2 - a intrat matca virgina de afara - si albinele protejeaza matca batrana - si o inghesuie (inca) pe cea tanara neimperecheata ce paote orfaniza stupul ...
Albinele sunt un univers ...

Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: schimbare linistita

Mesajde ady_n » 06 Iun 2017, 15:33

In friguri sigur n-a fost, nu e asa dezvoltat, matca e din 2015 si a inceput sa oua cam pestrit. In nici un caz n-a fost blocat sau doica in exces. Stupul e pe 10r 1/1 si cat 1/2(catul e gol, e pus preventiv de mult timp). Ciudat este ca erau ghemulete cu albine si pe alte rame care se luptau. Cred ca erau 2 tabere. Oricum ma bucur ca roiul in care am eliberat-o a primit-o fara probleme, sunt curios ce o sa iasa din ea dupa ce i s-a intamplat.
ady_n
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Feb 2012, 08:59
Localitate: Mioveni

Re: schimbare linistita

Mesajde mellis » 07 Iun 2017, 10:58

Probabil a venit de afara.
Botcile ce le-ai vazut - posibil sa fie de la o schimbare linistita - unde erau pozitionate?
Sau botci vechi - "ghinzi" incepute sau lasate pe rame de multa vreme.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: schimbare linistita

Mesajde ady_n » 07 Iun 2017, 17:24

Nu cred ca a venit de afara. Botca am vazut-o pe lateralul(marginea) unei rame, era alungita si cu larva, aproape de capacire. Eu cred ca era matca din acel stup(de schimbare linistita) dar de ce se luptau atat cu ea cat si albinele intre ele? S-au razgandit si au facut 2 tabere? E greu de inteles lumea lor, ca si a femeilor :D
ady_n
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Feb 2012, 08:59
Localitate: Mioveni


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori