Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 17 Sep 2019, 13:24

Seinfeld scrie:Sau in loc de polistiren pot folosi diafragme din papura? cate una pe fiecare parte a cuibului?


Se fac greu, sau de ce au pretul asta? Doar zic ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 17 Sep 2019, 13:38

jonny_it scrie:
Seinfeld scrie:Sau in loc de polistiren pot folosi diafragme din papura? cate una pe fiecare parte a cuibului?


Se fac greu, sau de ce au pretul asta? Doar zic ...


Erau 15 lei negociabil. Eu i-am zis ca ii dau 12 lei si a acceptat. NU stiu daca se fac greu sau usor, cer este ca nu stiu cum se fac si nici nu am papura prin apropiere.12 lei e un pret decent :)
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 17 Sep 2019, 14:08

Seinfeld scrie:
jonny_it scrie:
Seinfeld scrie:Sau in loc de polistiren pot folosi diafragme din papura? cate una pe fiecare parte a cuibului?


Se fac greu, sau de ce au pretul asta? Doar zic ...


Erau 15 lei negociabil. Eu i-am zis ca ii dau 12 lei si a acceptat. NU stiu daca se fac greu sau usor, cer este ca nu stiu cum se fac si nici nu am papura prin apropiere.12 lei e un pret decent :)


Depinde cu ce sunt cusute. Numai sarma de cupru tine la climatul din stup, in rest... cam toate dau de dracu' (sarma de Al se rupe, galvanizatele oxideaza si se rup, cu inox n-am lucrat)!
Am perne din 1987, cusute cu sarma de cupru emailat 1,2mm (de la bobine arse) si sunt bune si acum!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 17 Sep 2019, 14:11

jonny_it scrie:
Seinfeld scrie:Sau in loc de polistiren pot folosi diafragme din papura? cate una pe fiecare parte a cuibului?


Se fac greu, sau de ce au pretul asta? Doar zic ...


E un pic de manopera:
- taie papura (nu orice fel de papura), pune-o la uscat, alege-o, fa pernele...
O perna facuta asa cum trebuie te tine 40-50 de ani, numai sa n-o roada soarecii! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 17 Sep 2019, 14:49

eu am papura la 2 metri si folosesc de polistiren :)))
\
trebuie zis ca se pune si un pfl intai si dupa aceia papura ..sau papura direct ?

avantaju(sau nu) la polistiren este ca unde e polistiren e puiet pana la ultima rama ..iar unde nu ...nuprea....
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 17 Sep 2019, 15:19

ignatov andrei scrie:Depinde cu ce sunt cusute. Numai sarma de cupru tine la climatul din stup, in rest... cam toate dau de dracu' (sarma de Al se rupe, galvanizatele oxideaza si se rup, cu inox n-am lucrat)!
Am perne din 1987, cusute cu sarma de cupru emailat 1,2mm (de la bobine arse) si sunt bune si acum!


Am rame insarmate cu sarma de cupru(din bobine) din anii cand la Piatra Neamt la magazinul de apicultura nu se gasea niciodata sarma, trebuia sa ai pile ca sa cumperi 2 kg de sarma. Au 20 de ani si au putrezit ramele dar sarma este intacta.
Daca pernele tin atat de multi ani isi merita banii. Absorb din umiditate.
Avantajul iernarii la munte(pe langa dezavantaje) este ca ceata este sub mine, nu deasupra, asa ca pe mine nu ma prea ajuta. Eu folosesc polistiren extrudat, pun la roi cate 2 foi pe laterale daca am timp. Daca nu ierneaza si asa.
Pe vremuri batranii puneau paie, dar cred ca si iernile erau mai grele, am iernat si eu asa, este bine dar sunt unele detalii de care trebuie tinut cont.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 17 Sep 2019, 15:27

yuonyuon scrie:eu am papura la 2 metri si folosesc de polistiren :)))
\
trebuie zis ca se pune si un pfl intai si dupa aceia papura ..sau papura direct ?

avantaju(sau nu) la polistiren este ca unde e polistiren e puiet pana la ultima rama ..iar unde nu ...nuprea....


Puturosule!! :lol:

Nu trebuie PFL, nu il rod albinele. Si papura este un izolator bun, si in plus absoarbe si umiditatea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2019, 09:41

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:eu am papura la 2 metri si folosesc de polistiren :)))
\
trebuie zis ca se pune si un pfl intai si dupa aceia papura ..sau papura direct ?

avantaju(sau nu) la polistiren este ca unde e polistiren e puiet pana la ultima rama ..iar unde nu ...nuprea....


Puturosule!! :lol:

Nu trebuie PFL, nu il rod albinele. Si papura este un izolator bun, si in plus absoarbe si umiditatea.
nu exista asa ceva la mine...defapt intraga fobie cu frigu,lipsa hranei si condensu nu e valabila la dunare....rar iarna ajunge la -15.....acum 3 ani am avut -20...
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 21 Sep 2019, 20:26

Buna seara,

Imi puteti spune daca “chestiile” albe sunt oua de gaselnita? Rama e de la “rezerva”, nu din stup. Va multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 21 Sep 2019, 20:30

71339048_514918089267227_1220524135227064320_n.jpg
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2019, 23:25

ramele goale de la rezerva se pun afara in caturi.....la umbra ,dar la aer sa la viziteze albinele ...nu se inchid etans in cutii sau incaperi fara ventilatie...

in felul asta nu ai treaba cu gaselnita .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 26 Sep 2019, 16:52

yuonyuon scrie:ramele goale de la rezerva se pun afara in caturi.....la umbra ,dar la aer sa la viziteze albinele ...nu se inchid etans in cutii sau incaperi fara ventilatie...

in felul asta nu ai treaba cu gaselnita .....

Yuon, multumesc pentru sfat. Asa am facut. Sper sa fie bine.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 26 Sep 2019, 22:31

gaselnita depune oua in stup...in mediu favorabil.......afara la aer niciodata .....

daca gasesti oua pe ramele de afara sa sti ca leai luat din stup.....deci pericol nu e ...de nimic....
doar ferite de ploaie si soare ...eu am un garaj /hala ...un adapost cu 3 pereti si acoperis....(ca exemplu)
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 03 Oct 2019, 20:22

yuonyuon scrie:gaselnita depune oua in stup...in mediu favorabil.......afara la aer niciodata .....

daca gasesti oua pe ramele de afara sa sti ca leai luat din stup.....


Asa este!
Dar si daca apuca sa eclozioneze un fluture, acolo in ramele de "afara", adica in ramele lasate prin lazi, din alea inchise bine, cu fund fix si podisor etans, fara albine... e jale mare! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 04 Oct 2019, 11:44

am avut "norocul" sa nu mai gasesc nci leaturile......erau mancate ...
pe vremea and scoteam rame in august si le puneam in cutii orizontale ..inchise.....

acum e mi usor deoarece dau caturile mai tarziu in sezon ..iar odata cu racirea temperaturii moliile nu isi mai fac de cap....defapt din octomrie chiar nu mai sunt probleme .......
yuonyuon
 
Mesaje: 2836
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 04 Oct 2019, 12:12

Maine merg sa le verific. Le-am scos afara si eu la sfatul lui Youn. Inca o intrebare legata de rame: am cam 8 rame de 1/1 scoase din stupi care's cu miere/sirop(am dat si sirop in august). Ce fac cu ele? adica le las asa? sau le extrag si in primavara stimulez albinele cu miere? Daca le las asa ma gandesc sa nu criostalizeze mierea in rama si dupa sa nu mai am ce face cu ele. Va multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori