Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Declaratie stupi-inregistrare stupina

Mesajde george_marian » 05 Feb 2020, 19:38

Va salut.
In urma cu 2 ani am primit 2 stupi de la un prieten ajungand anul acesta la 15. As vrea sa inregistrez stupina la Primaria unde sunt stupii(domiciliul il am in alta localitate). Terenul este al tatalui meu. L-am trimis sa intrebe daca poate sa-mi faca un contract de comodat pe teren dar spun ca nu se poate, ca trebuie sa -mi fac rol separat si totodata sa duc factura cu care am cumparat familiile. Citisem pe forum ca se poate cu contract de comodat iar despre factura sau chitanta pt familii nu stiam nimic. Ce ma sfatuiti sa fac?

PS: Sa-i inregistrez pe numele tatalui?e mai simplu asa?Daca as pleca in viitor cu ei in pastoral as avea probleme nefiind pe numele meu?(mentionez ca nu e apicultor)
Multumesc anticipat.
george_marian
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Feb 2020, 19:26

Re: Declaratie stupi-inregistrare stupina

Mesajde BazzGabi » 06 Feb 2020, 13:15

Pentru primii doi stupi factura, act donație, declarație notariala, roi prinși în pom, factura ptr lăzi, etc. Pentru următorii la primărie se poate încerca depunerea unor procese verbale de multiplicare prin spargere, rupere, roire artificiala, producere de matci prin transvazare. Acum chiar nu înțeleg, ciobanul vine cu facturi pentru mieii din primăvară?
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron