Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stupina vs cal

Mesajde stelian_bzz » 20 Feb 2020, 16:50

Salutare tuturor,

Anul trecut m-a strabatut un gand: acela de a ma apuca de albinarit.Am inceput prin a citi cateva "romane" legate de cresterea abinelor.Dupa ce am terminat de acumulat informatii privind aceasta indeletnicire, mi-am zis ca trebuie sa merg mai departe si sa incep sa achizitionez materialul apicol. Acest lucru l-am si facut intre timp achizitionand majoritatea necesarului apicol(mai putin centrifuga).Am vorbit inclusiv cu un apicultor profesionist cu privire la achizitionarea a 6 familii. Toate bune si frumoase pana in momentul in care am realizat ca albinele nu prea se "pupa" cu caii, eu avand cal in locatia unde urmeaza sa amplasez stupina.
Tinand cont de faptul ca am o gradina undeva la 3000 mp si ca acest cal nu s-ar intersecta cu albinele pe directia de zbor(teoretic), ce ma sfatuiti sa fac? sa amplasez stupina acolo sau sa gasesc alta locatie.Mentionez ca va fi vorba de o stupina stationara.

Multumesc
stelian_bzz
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Feb 2020, 16:33

Re: stupina vs cal

Mesajde yuonyuon » 20 Feb 2020, 20:05

am vazut vreo doi cat omorati de albine ...nu iti doresc sa ai probleme cu vecinii pe tema asta...incearca sa duci albinele departe de animale si copii(oameni in general)...cel putin de la infloriea rapitei pana la 1 septembrie...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stupina vs cal

Mesajde paul » 20 Feb 2020, 21:06

In primul an cand am dus albinele la munte, in suprafata imprejmuita unde-i tineam erau albinele mele si ... un cal . Ii despartea doar un gard din sipci . Nu s-a intamplat nimic rau, albinele isi vedeau de treaba lor si calul de pascut. Sincer, stiind povesti despre cai si albine m-au cam luat racorile cand l-am vazut prima data, oricum nu puteam face nimic, decat poate sa ma intorc inapoi cu stupii . ;) Tinand cont ca atunci cand i-am dus era noapte si nu l-am vazut si urmatoarea data cand m-am dus la stupi a fost cam dupa doua saptamani, am concluzionat ca daca era sa se intample ceva rau s-ar fi intamplat .
Asadar ... atentie.
Pentru colegul care a intrebat ... du stupii acasa si fii cu ochii pe ei si pe cal. Daca vezi ca albinele incaiera calul, il iei si il muti altundeva si apoi muta albinele pe o alta locatie. Incearca sa nu faci control la albine cand calul e prin preajma !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: stupina vs cal

Mesajde jonny_it » 20 Feb 2020, 21:12

stelian_bzz scrie:Salutare tuturor,

Anul trecut m-a strabatut un gand: acela de a ma apuca de albinarit.Am inceput prin a citi cateva "romane" legate de cresterea abinelor.Dupa ce am terminat de acumulat informatii privind aceasta indeletnicire, mi-am zis ca trebuie sa merg mai departe si sa incep sa achizitionez materialul apicol. Acest lucru l-am si facut intre timp achizitionand majoritatea necesarului apicol(mai putin centrifuga).Am vorbit inclusiv cu un apicultor profesionist cu privire la achizitionarea a 6 familii. Toate bune si frumoase pana in momentul in care am realizat ca albinele nu prea se "pupa" cu caii, eu avand cal in locatia unde urmeaza sa amplasez stupina.
Tinand cont de faptul ca am o gradina undeva la 3000 mp si ca acest cal nu s-ar intersecta cu albinele pe directia de zbor(teoretic), ce ma sfatuiti sa fac? sa amplasez stupina acolo sau sa gasesc alta locatie.Mentionez ca va fi vorba de o stupina stationara.

Multumesc


Incearca sa nu lasi calul sa se apropie la mai putin de 20-30 de metri... asa preventiv.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina vs cal

Mesajde Shrek » 20 Feb 2020, 22:24

Cand am inceput sa cresc albine, acum cativa ani, un vecin dinjos de mine, avea cai. Niste cai mari, frumoși, cum sta bine unui gospodar. La vremea ceia, lucra tat pământul cu caii. Nu prea mi-a picat bine, mai ales primavara, cand erau pomii fructiferi in floare, el ara ori îngropa cartofii la 10 m de stupii mei. Dar in timp, mai un borcan de miere, mai o juma de rachie, împreună in pauza " de lucru", mai niste povești si am rezolvat problema! L-am convins sa renunte la cai! Acum, imi pare rau! Cand il vad trecând cu tractorul, fără cabina, trasnind a motorina si cocia plina cu oameni, mai ales în vremea prânzului, ma ia cu frisoane! Ma gandesc cum sa -l conving sa isi ia un tractor cu cabina si utilaje , sa nu mai lucra cu oameni la sapă, la cucuruz! Nu poti sa stii ce starneste mai rau albinele : mirosul de cal ( transpirație, banuiesc) , ori fumul si mirosul de motorina?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stupina vs cal

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Feb 2020, 22:43

Chiar daca se enerveaza albinele si inteapa tractorul acesta nu da coltul. Daca intepau caii se lasa cu paguba. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina vs cal

Mesajde yuonyuon » 20 Feb 2020, 23:20

frumoasa apicultura dar sa nu ai parte de evenimente neplacute...
ii sa intamplat asta primavara unui ncepator de la mine din zona....am zis sa mergem sa vedem ce lanuri avem in zona daca tot inflorise...nici bine ajuns in lanu de rapita ca primeste telefon sa vina urgent ...acasa...calu vecinului a fost intepat de sute de albine fiind priponit pe directia de zbor la vreo 50 de metrii!!! desi a fost acolo toata primavara..
combinatia rapita .soare si vecini pe culoaru de zbor a fost cam nasoala...
bine inteles ca sa lasat cu scandal de toate felurile ..calu mort pana seara ..vecini intepati , iar stupii mutati....
o experienta de rahat ...mai ales pentru un incepator....

dar sa nu uitam ca sunt oameni alergici de la o intepatura ....chiar daca multi se bat cu pumnu in piept....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: stupina vs cal

Mesajde Closcutz » 21 Feb 2020, 21:26

Știu și eu o întâmplare cu rapiță+stupina staționară vreo 150-200 familii, iapa gestanta+ gâște+capre! Iapa și vreo 10gaste au plecat într-o lume mai bună! Caprele au fost mai norocoase, dar săreau pe garduri de la înțepături! Așa că aveți grijă!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: stupina vs cal

Mesajde cristi_vidican » 23 Feb 2020, 07:27

Cea mai mare problemă în apicultură mi-au fost vecinii.
Unii au fost de o îngăduință așa de mare, de m-au uimit pe mine. alții, răi din cale afară.
Am încercat întotdeauna să mă postez cu stupii ca să evit să fac rău cuiva. Am considerat că eu nu trebuie să creez niciun deranj cu stupii mei. Omul are dreptul să-și lucreze pământul lui ca și cum eu n-aș fi acolo. Asta e foarte greu.

Cel mai frustrant e când albina dă probleme oamenilor la distanță mai mare. Mi s-a întâmplat ca oamenii să fie la 300 m de albine, dar pe direcția de zbor spre cules.
De aceea am dus stupii cât mai departe de oameni.

Am la 100 de m de mine cai toată vara. Dar, nu pe direcția principală de zbor. Până acum nu sunt probleme.
Ce-i drept, am rupt gâtu la orice regină agresivă. Aici nu am milă, indiferent cât de multă miere aduce.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: stupina vs cal

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 23 Feb 2020, 13:09

Sa va povestesc si eu o intamplare din zona noastra. Cineva avea stupii in gradina proprie ingradita cu un gard slabut. Vecinul , care avusese si el albine si stiind ce se poate intampla, a pus o vaca in pripon aproape de gard. La un moment dat probabil fiind intepata a scos priponul, a spart gardul si a inceput sa alerge printre stupi. S-a agatat cu funia de un prun pe terenul stuparului si s-a tot rotit pana a ajuns cu capul langa pom. Proprietarul stupilor a vazut intamplarea a venit repede si a taiat funia. Vaca a fugit in grajd la locul ei. Proprietarul vacii a chemat medicul veterinar care i-a dat drumul la sange vacii taindu-i varful uneia dintre urechi. Probabil i-a dat vacii si ceva medicamente si vaca a supravietuit. Insa proprietarul vacii nu a fost multumit. L-a chemat in judecata pe vecinul cu stupii cerandu-i daune de 5000 de lei. A zis ca vaca are urechile taiate, nu mai da lapte si a adaugat cheltuielile cu medicul. Stuparul neavand martori ca vaca a intrat pe terenul sau, a pierdut procesul si a fost obligat la plata a 2000 de lei plus cheltuielile de judecata.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina vs cal

Mesajde Balian » 23 Feb 2020, 13:43

Cel mai bine dacă ținem animalele departe de albine. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: stupina vs cal

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 23 Feb 2020, 14:09

Asa e, dar am uitat sa spun ca proprietarul vacii voia ca instanta sa il oblige pe apicultor sa mute in alta parte stupii. Pot sa ma gandesc la faptul ca a legat vaca acolo pentru a provoca accidentul.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina vs cal

Mesajde Shrek » 23 Feb 2020, 17:46

Cand eram copil, bunicii aveau stupii la fo 5 m de grajd si cam 8 m până la grămadă de gunoi! Nu imi amintesc sa se fi intamplat ca albinele sa fi înțepat vreun animal, ori sa se fi plâns vecinii ca au fost intepati de albine. Noi treceam pe langa stupi cand mergeam după apa si chiar nu imi amintesc sa fi luat fo intepatura, în afară de cele ce le primeam cand ma făceam destept sa le arat altor copii cum se umbla la albine! Cred ca se exagerează intr-un fel agresivitatea albinelor dar, asta este! Decât să te dusmanesti cu vecinii pentru albine, mai bine le duci mai departe si poti sa stai fără griji. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stupina vs cal

Mesajde Adrian Galofteanu » 23 Feb 2020, 22:22

Treaba cu tinutul stupinei departe de animale, mai ales de cai, este relativa. Poti avea stupina in fundul pamantului, tot trece unul cu caruta cu calul pe langa tine...merge la pamantul lui sau la padure, sau...sau pur si simplu are el chef sa treaca pe langa stupina. Ce poti sa-i faci? Ai noroc sa fie albinele calme, no problem, ai ghinionul sa fie un inceput de cules la tei sau rapita e pe nasoale.

Am cam 50 ani de cand ma stiu printre stupi, am avut cai in curte liberi printre stupi, tot soiul de animale, nu-mi amintesc sa fi avut vreunul de suferit de pe urma intepaturilor de albine.

In pastoral tinem cont totdeauna de reguli simple: nu punem stupii de langa drum cu urdinisurile spre drum, ii punem cu spatele la drum, incercam pe cat posibil sa cautam locuri mai ferite de traficul cu atelaje....dar pana la urma tot omul este cel care....sfinteste locul! Am stat ani multi pe o vatra buna la salcam+tei. Dadeam miere la propritarul terenului, dadeam la vecinii cu pamant care erau deranjati la cosit, la adunat, la prasit, etc. Pana la urma m-au facut sa plec, ajunsesem sa dau miere la jumate de sat si tot nu erau multumiti toti, l-au tot presat pe omul cu terenul sa plec, sa plec...si am plecat.


Intradevar este un subiect stresant dar .....daca e sa se intample se intapla daca nu, NU!

Doamne ajuta sa nu se intample!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: stupina vs cal

Mesajde stelian_bzz » 03 Mar 2020, 22:41

Va multumesc tuturor pentru raspuns. O sa le orientez urdinisurile astfel încât să nu se intersecteze cu calul si in plus o sa păstrez o distanță de 20 m din lateral.
stelian_bzz
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Feb 2020, 16:33

Re: stupina vs cal

Mesajde yuonyuon » 04 Mar 2020, 11:54

Adrian Galofteanu scrie:Treaba cu tinutul stupinei departe de animale, mai ales de cai, este relativa. Poti avea stupina in fundul pamantului, tot trece unul cu caruta cu calul pe langa tine...merge la pamantul lui sau la padure, sau...sau pur si simplu are el chef sa treaca pe langa stupina. Ce poti sa-i faci? Ai noroc sa fie albinele calme, no problem, ai ghinionul sa fie un inceput de cules la tei sau rapita e pe nasoale.

Am cam 50 ani de cand ma stiu printre stupi, am avut cai in curte liberi printre stupi, tot soiul de animale, nu-mi amintesc sa fi avut vreunul de suferit de pe urma intepaturilor de albine.

In pastoral tinem cont totdeauna de reguli simple: nu punem stupii de langa drum cu urdinisurile spre drum, ii punem cu spatele la drum, incercam pe cat posibil sa cautam locuri mai ferite de traficul cu atelaje....dar pana la urma tot omul este cel care....sfinteste locul! Am stat ani multi pe o vatra buna la salcam+tei. Dadeam miere la propritarul terenului, dadeam la vecinii cu pamant care erau deranjati la cosit, la adunat, la prasit, etc. Pana la urma m-au facut sa plec, ajunsesem sa dau miere la jumate de sat si tot nu erau multumiti toti, l-au tot presat pe omul cu terenul sa plec, sa plec...si am plecat.


Intradevar este un subiect stresant dar .....daca e sa se intample se intapla daca nu, NU!

Doamne ajuta sa nu se intample!
"norocu" nu pica din cer ...trebuie sa onorezi macar cu prezenta...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori