Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Cosmin Niță » 06 Oct 2020, 20:56

Bună seara!
Matcile mele de la 3 roiuri și-au prelungit ponta pana acum (am oua și de o zi la acest moment). Am făcut o verificare a hranei acum vreo 3 săptămâni și mi se părea suficienta, azi când am deschis din nou mi se pare ca as fi cu 2-3 kg pe minus (minusul este în zona ramelor centrale unde se va fi grosul ghemului de iernare) . Întrebare:dacă fac o mica hrănire de completare acum as face rău? Mulțumesc!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 07 Oct 2020, 10:57

E mai mare greseala daca nu le pui mancare acum si raman fara in iarna, decat daca le dai hrana acum. Oricum, decat turte in ianuarie, mai bine sirop acum.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 13:03

Vasile_Bucovineanu scrie:E mai mare greseala daca nu le pui mancare acum si raman fara in iarna, decat daca le dai hrana acum. Oricum, decat turte in ianuarie, mai bine sirop acum.


Efectele se vad la primavara, si in cazul turtelor si in cazul siropului, dar mai bine acum decat in ianuarie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Cosmin Niță » 07 Oct 2020, 14:11

Mulțumesc pentru sfaturi! O parte o sa completez cu rame descapacite după diafragma și o parte o sa dau sirop. Eu sunt din zona de sud a tarii, (la vreo 25 km de Pitești) mai trag speranțe ca o sa tina vremea bună și o sa poata capaci ce o sa le dau
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Shrek » 07 Oct 2020, 14:43

Ideal ar fi miere la pungă. Dar dacă nu ai, siropul sa fie cat mai consistent. Dacă poți, chiar 1-5 apă-zahar, unii spun că trebe invertit. Dar la iarna trebuie sa mai dai cate o tura (miere sau sirop), când vremea permite. Daca ai noroc, la salcâm au sa rupă.....creanga!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Cosmin Niță » 07 Oct 2020, 15:38

Shrek scrie:Ideal ar fi miere la pungă. Dar dacă nu ai, siropul sa fie cat mai consistent. Dacă poți, chiar 1-5 apă-zahar, unii spun că trebe invertit. Dar la iarna trebuie sa mai dai cate o tura (miere sau sirop), când vremea permite. Daca ai noroc, la salcâm au sa rupă.....creanga!

Cred ca o sa iau direct sirop invertit din comerț
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 07 Oct 2020, 17:49

Cosmin Niță scrie:Mulțumesc pentru sfaturi! O parte o sa completez cu rame descapacite după diafragma și o parte o sa dau sirop. Eu sunt din zona de sud a tarii, (la vreo 25 km de Pitești) mai trag speranțe ca o sa tina vremea bună și o sa poata capaci ce o sa le dau

Sa sti ca vor consuma hrana chiar daca nu e capacita total. :)
Ultima oară modificat de Vasile_Bucovineanu pe 07 Oct 2020, 17:56, modificat de 2 ori în total.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 07 Oct 2020, 17:55

Shrek scrie:Ideal ar fi miere la pungă. Dar dacă nu ai, siropul sa fie cat mai consistent. Dacă poți, chiar 1-5 apă-zahar, unii spun că trebe invertit. Dar la iarna trebuie sa mai dai cate o tura (miere sau sirop), când vremea permite. Daca ai noroc, la salcâm au sa rupă.....creanga!

Eu stiu ca daca la prepararea siropului 2\1, daca nu se adauga ceva apa in plus, are tendinta sa cristalizeze. Cum o fi oare siropul 5/1?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 18:10

Vasile_Bucovineanu scrie:Eu stiu ca daca la prepararea siropului 2\1, daca nu se adauga ceva apa in plus, are tendinta sa cristalizeze. Cum o fi oare siropul 5/1?


Multi apicultori au impresia ca daca il fac mai concentrat au rezolvat problema. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 18:22

Shrek scrie:...Dar la iarna trebuie sa mai dai cate o tura (miere sau sirop), când vremea permite....


Shrek, sa nu te superi dar sa dai sfaturi din astea doar la cei care nu-ti plac. :lol:
Nu le dati sirop iarna! Miere cristalizata merge data daca raman pe zero...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Shrek » 07 Oct 2020, 18:44

Nu am ciuda pe el! Doar pe " tine"! Daca erai atent mai sus, ii spuneam sa faca un sirop, cât mai concentrat, de exemplu 5/1. Este de fapt o miere artificială, mai ales daca este invertit ( siropul). Eu am folosit in primii ani, din lipsa de miere si nu am avut probleme cu diareea( la albine). Poate o usora scădere a populației de albina, pe timpul iernii, dar rest nimic. Cu puțin noroc ( adică sa nu fie perioade lungi de ger), iti spun ca un roi băgat în iarna pe trei rame full cu albina, cu pastura pe margine, o pungă de miere" sintetica), două pungi cu amestec de polen si miere d-asta si la salcam ori intr-n friguri, ori se cocoseaza cu miere.
In teorie se spune ca siropul " uzează" albina, bla, bla, bla! Atunci ar trebui precizat că si mierea cristalizată uzează albina. La fel si mierea cristalizata din rame. Atunci, inseamna ca putem administra ( la acesta data) doar miere de salcam care nu cristalizează ( ar fi ideal, dar nu si economic). Eu nu contest argumentele științifice, " decat" spun ce am facut eu si ce rezultate. De adăugat că albina din roi, ar trebui să fie ca a dumitale, adică fără păduchi.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Balian » 07 Oct 2020, 18:45

Unii dau în octombrie sirop că înainte era prea mult puiet și n-au vrut
să blocheze cuibul cu mîncarea. În special în ramele din mijlocul cuibului
unde ar trebui să eclozioneze ultima dată puietul are puțină miere.
Această situație se poate remedia dacă la ultima finisare la sfârșitul lui
octombrie se mută ramele din mijloc la margine. (cu atenție ca matca
să rămână în mijloc altfel toată familia o poate muta lateral!)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde Shrek » 07 Oct 2020, 18:57

Vasile_Bucovineanu scrie:....
Eu stiu ca daca la prepararea siropului 2\1, daca nu se adauga ceva apa in plus, are tendinta sa cristalizeze. Cum o fi oare siropul 5/1?

Cand eram copii, " muream" sa stam la bunici cât ii ziua de mare, fiind impresionați de siropul de pierde folosit la ungerea si racirea presei de foite de ceara. In fapt, în banal ceai de menta cu miere de mai si cred ca si putina sare de lămâie . Pentru a compensa intr-un fel dorința nestăvilită de a merge la bunici ( cam 10 minute de casa ), mama ne făcea primavara miere de.....păpădie. Un sirop super concentrat ( cred ca mai mult de 5/1), cu un gust care noua ni se părea divin, preferand-o mierii de mai. Deși era facuta primavara, nu cristaliza, chiar dacă uitam de ea, până toamna tarziu. Iar daca vorbim de siropul invertit, făcut după reteta de pe forum, la mine nu a cristalizat , chiar dacă a rămas peste iarna si ,poate credeti ca ma laud, dar cel făcut 2/1, nici nu s-a acrit pe timpul verii. Doar trebuie respectați pașii din reteta! Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde paul » 07 Oct 2020, 19:14

Frumoasa viata de ... incepator ! Nu-i de lepadat nici cea de ... continuu incepator ( eu ) ! :)
Ce mai freamat, ce mai zbucium ... are suficienta hrana ( de regula n-are ), am facut tratamente suficiente si mai ales corecte ( vai am vreo cateva lazi care pufaie ), deci, si-acolo-i bai, pe cate rame sa-i las ( parca mai trebuia scoasa macar una ), nici asa nu-i ... asa, diafragma stg.-dr. sau numai intr-o parte, acoperamant din plapuma, stuf, sac, urdinisul deschis ca vara, sau ca iarna, parca scrie-n carti ca 1 cm de interval ocupat ...... etc! :lol:
Ca sa nu lungim povestea ... Cosmine, o familie nu consuma mai mult de 3 kg. de miere din noiembrie pana-n februarie, chiar inceputul lui martie. Din martie poti sa-i dai ce vrei si mai ales cat ii trebuie ( consumul creste accelerat) ! Asadar, daca crezi ca n-ai minimum 4-5 kg de miere in ramele pe care iernezi da-le acum sirop sau miere. Daca ai ... stai relax ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 20:52

Shrek scrie:Nu am ciuda pe el! Doar pe " tine"! Daca erai atent mai sus, ii spuneam sa faca un sirop, cât mai concentrat, de exemplu 5/1. Este de fapt o miere artificială, mai ales daca este invertit ( siropul). Eu am folosit in primii ani, din lipsa de miere si nu am avut probleme cu diareea( la albine). Poate o usora scădere a populației de albina, pe timpul iernii, dar rest nimic. Cu puțin noroc ( adică sa nu fie perioade lungi de ger), iti spun ca un roi băgat în iarna pe trei rame full cu albina, cu pastura pe margine, o pungă de miere" sintetica), două pungi cu amestec de polen si miere d-asta si la salcam ori intr-n friguri, ori se cocoseaza cu miere.
In teorie se spune ca siropul " uzează" albina, bla, bla, bla! Atunci ar trebui precizat că si mierea cristalizată uzează albina. La fel si mierea cristalizata din rame. Atunci, inseamna ca putem administra ( la acesta data) doar miere de salcam care nu cristalizează ( ar fi ideal, dar nu si economic). Eu nu contest argumentele științifice, " decat" spun ce am facut eu si ce rezultate. De adăugat că albina din roi, ar trebui să fie ca a dumitale, adică fără păduchi.


De la "mierea artificiala" :lol: nu dau albinele in diaree, doar ca primavara scade stupul mai mult decat trebuie. Fix in momentul cand orice albina conteaza.
Mierea cristalizata nu "uzeaza" albina.
Eu inteleg pe aia care au sute/mii de familii si in august/septembrie merg cu cisterna langa stupi si completeaza fara sa se uite prea mult prin ei, dar pe cei care fac apicultura doar pentru a consuma o miere produsa in curtea lor nu. La fel cum nu inteleg pe cei care inca mai folosesc amitraz, tau-fluvalinat, flumetrina si alte astfel de otravuri cat timp exista alternative mult mai blande cu albinele si cu apicultorul.

Legat de sirop(sa nu zici ca m-am sucit :lol: ) si eu am dat sambata 4-5 litri la toate familiile(+o parte din roii care au avut caturi) de la munte, fara siropul dat acum as avea probleme, am familii unde cred ca este peste 90% miere de mana in rezerve. Siropul respectiv+mierea poliflora ce o mai au prin rame le ajunge ca hrana pana incep cresterea de puiet(martie), dupa iarna oricum nu mai tine mult si nu vor fi probleme.

PS: Cunosc multi care au gresit reteta la invertirea zaharului si au ramas fara albine, apoi au dat vina pe varroa, neonicotinoide si orice altceva inafara de lipsa lor de cunoastere. Mare atentie la sirop. Inclusiv multe siropuri din comert au HMF-ul mult peste limita dar este alta poveste.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hrănire de completare în Octombrie

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 20:59

Shrek scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:....
. Pentru a compensa intr-un fel dorința nestăvilită de a merge la bunici ( cam 10 minute de casa ), mama ne făcea primavara miere de.....păpădie. Un sirop super concentrat ( cred ca mai mult de 5/1), cu un gust care noua ni se părea divin, preferand-o mierii de mai. Deși era facuta primavara, nu cristaliza, chiar dacă uitam de ea, până toamna tarziu.


Pe langa sucurile si bauturile energizante de acum "mierea" aia de papadie este sanatate curata :)
Si eu am consumat cateva butoaie de "miere" de papadie, dar sa stii ca nu era 5:1, era 2:1. Se pune 1 litru de apa si 1 kg de zahar + lamaie si papadia. Prin fierbere ramane aprox jumatate din apa pusa initial. Consistenta este data si de unele uleiuri si alte substante prezente in papadie. Lamaia se pune pentru a preveni aparitia HMF-ului.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator