Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Balian » 23 Ian 2022, 11:18

yuonyuon scrie:2 stupi 800 lei + masca afumator dalta 100 lei + 20 rame gata insarmate 100 lei = sa zicem 1500 lei total si cam gata investitia

la 20 de arii cu 100 de pomi ...2 stupi e o nimica toate ...i pui intr un colt ,faci o perdea de de ciocani si nu o sa ai probleme cu nimeni...

faci rost de manualul apicultorului si un caiet de notite

la fiecare vizita saptamanala se face intai evaluarea si apoi rezolvare (daca e cazul)...deci se verifica rama cu rama si se noteaza ...hrana puiet albina......apoi ce nu corespunde se ajusteaza...

nu recomand youtubul ca sursa de inspiratie ...gasesti tot ce trebuie intr o singura carte .....

odata ce ai plantat 100 de pomi stiu ce inseamna si cat ai sa tunzi la ei in urmatorii ani ...2 stupi e floare la ureche....

Mare adevăr. Livada va da de gândit și de lucru nu cei doi stupi. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2869
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Doctoriam » 23 Ian 2022, 12:28

Multumesc tuturor pentru informatii si sfaturi. M-au ajutat sa imi fac o parere.
Am sa incep sa citesc manualul apicultorului si vad pe urma daca ma va mai atrage.

Când vine cineva cu intrebarea cât trebuie sa muncesc la ei si câte miere produce, deja e clară situatia.


Asta e singura idee neinteleasa, dar ceva imi spune ca nici nu are rost!
Doctoriam
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Ian 2022, 00:44

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Shrek » 23 Ian 2022, 14:27

cristi_vidican scrie:....
Am prieteni care se țin cu cei 2-3 stupi după mine la culesuri. Ei mă ajută la încărcat/descărcat, eu le ofer locul meu unde duc stupii.
Cei 2-3 stupi ai lor nu mă încurcă. Dacă ajung 20, atunci ei știu că trebuie să-și găsească singuri un loc.
.........
La stupi se muncește cam odată pe săptămână.

La prima frază se poate trage concluzia ( gresita) ca trebuie sa slugaresti un stupar cu experienta pana ce te înveți cât de cât sa ingrijesti albinele. Nu este chiar asa. Sunt destui stupari cu experienta de o viață care vor face pe " profesoru'" , fără să te hamaleasca. Chestia este sa te documentezi cât mai bine și să pui intrebari punctuale la lucrurile pe care nu le înțelegi ori nu ai gasit raspuns in carti.
In ceea ce priveste timpul, aici sunt multe de discutat. La început, daca ii indragesti, vei fi tentat să bagi mana in ei ZILNIC! Apoi, te mai linistesti. Un singur stup iti asigura miere pentru întreaga familie, indiferent cat de mare este( familia). Doi stupi, asigura necesarul de miere cu aroma de moca, cea mai iubita de precini. Dacă o gândești însă că o potențială afacere, iti recomand atunci varianta spusa de CV, si anume sa " slugaresti" o perioadă pe cineva care chiar trăiește din asta si apoi sa decizi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde cristi_vidican » 23 Ian 2022, 15:26

Shrek,
eu am dat un pont, prin care poți fura multă meserie de la un stupar cu experiență.
Sunt o mulțime de apicultori începători care îmi cer sfaturile.
Le ofer fiecăruia fără să cer hămăleală. Toți care au „hămălit” la mine au făcut-o din inițiativa lor, ba unii erau supărați că nu-i chemam la mutat de stupi sau la extras.
Cei mai câștigați erau cei care veneau mai mult pe lângă mine pt că vedea multe care nu se pot explica la telefon. Ei veneau de regulă pt că și eu trebuia să le întorc munca (mutat supii lor, extras, topit ceară, chiar vizită de lucru în stupina lor)
Am avut un ucenic care a venit 1 an de zile de fiecare dată când mergeam la stupi.

Odată eram la rapiță și am scăpat toată stupina în botci. Ne apucam la lucru la 10 și terminam la 18. Zi de zi.
Ăsta, despre care spuneam că venea cu mine tot timp, s-a speriat și a zis: dacă asta e apicultura, nu vreau!
Atunci i-am spus ce să facă să nu ajungă ca mine niciodată (la botci mă refer). A fost o lecție pe care n-a uitat-o și și-o va aminti toată viața.

Repet, recomand oricărui începător să se lipească de câte un apicultor. Pupemea zicea: am avut avut de învățat ceva de la fiecare apicultor în curtea căruia am intrat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Shrek » 23 Ian 2022, 16:23

Nu m-am referit fix la dumeata ca persoana. Daca asta s-a inteles, imi cer scuze. De fapt, in partea finala a postarii se poate spune ca este nevoie de " ucenicie" ( hamaleala), daca vrei sa faci albinarit " profi"! Pentru hobby, este suficient ...o " munca la distanta"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde yuonyuon » 23 Ian 2022, 18:02

ce mai astepti sa scoti cate un "secret " (cu clestele)de la stuparii astea batrani ....cand poti foarte simplu sa citesti manualul apicultorului (pe care nici ei nu lau citit)si te ai scutit de toate bataile de cap.....

300 de pagini in doua zile ti ai notat tot ce trebuie sa stii......
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Balian » 23 Ian 2022, 18:15

Manualul apicultorului? Pentru aia chiar trebuie să fii bătrân. :lol: Și câte altele...
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2869
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde yuonyuon » 23 Ian 2022, 18:27

Balian scrie:Manualul apicultorului? Pentru aia chiar trebuie să fii bătrân. :lol: Și câte altele...
pentru un incepator ce nu stie nimik de stupi si vrea sa tina doar pentru consum propriu este extra suficient.....

sti cum se zice daca citesi o carte esti propulsat direct in primii 50 % ....daca citesti 5 deja esti top 10%......
multi zic "cum ca acum ai internetul la degetul mic" dar pe internet sunt multe straturi de dezinformare pana ajungi sa realizezi ca e gresit pierzi deja staru si intrun final tot la carti ajugi.

balian nu ai vrea ca un incepator sa inceapa cu punga cu apa si cu schema de tratament format din 10 substante active ....sau cine stie ce mai e la moda acum.... :lol:

prea multa vorbaraie.....SUCCES!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde kiloz » 23 Ian 2022, 18:29

Doctoriam scrie:
Când vine cineva cu intrebarea cât trebuie sa muncesc la ei si câte miere produce, deja e clară situatia.


Asta e singura idee neinteleasa, dar ceva imi spune ca nici nu are rost!


Dacă asa crezi, chiar sunt de acord. Mai bine ocolesti apicultura, în afară de afacere bănoasă mai visezi de altceva ?
Eu când am avut primele familii, nu am intrebat cât mă costă, cât trebuie să muncesc, câte miere bag în straită.
Pur si simplu am inceput, rezultatele au venit pe urmă.
Dar nici la ora actuală dacă cred că mai am de invătat nu mă zgârcesc să cheltui niste bani.
Ia ca atare si rumăgăl bine, poate chiar că o să aibâ rost.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Balian » 23 Ian 2022, 18:46

E vreme de repaus. Avem timp suficient pentru vorbării, să nu ne plictisim. :D
Mie pe net tare mi-a plăcut tipul care în plină iarnă a deshis stupul și ca să aibă
familia suficientă apă pentru puiet, a țipat un litru de apă peste rame. Dur era.
Așa e netul. Mai vezi tot felul de lucruri. O parte e umor. Dacă nu prinzi firul
vei învăța cu siguranță pe propria piele. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2869
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Intrebari nivel subincepator!

Mesajde Florin Dobre » 28 Ian 2022, 11:28

Balian scrie:E vreme de repaus. Avem timp suficient pentru vorbării, să nu ne plictisim. :D
Mie pe net tare mi-a plăcut tipul care în plină iarnă a deshis stupul și ca să aibă
familia suficientă apă pentru puiet, a țipat un litru de apă peste rame. Dur era.
Așa e netul. Mai vezi tot felul de lucruri. O parte e umor. Dacă nu prinzi firul
vei învăța cu siguranță pe propria piele. :lol:


Sa fi vazut faza cu galeata de apa turnata in stup...sa aiba :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori