Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2022, 18:37

Balian scrie:Momentan bk se află în același situație în care a fost porumbul, fs. reapița, grâul și
toate plantele agricole și nu numai cu mulți ani în urmă. Dacă recultivi prin simpla
resemănare a seminței obținută din sământa din producția de anul trecut și nu cumperi
sămânță de la producătorii autorizați, producția ce va ieși sigur te va duce în faliment.
Fermierii s-au obișnuit și folosesc hibrizi că piața nu mai este construită pe soiuri
tradiționale. Ne vom obișnui și noi văzând rezultate simțitor mai mari. :)


Depinde si cu ce imperechezi. Multi spun ca daca o sa crestem din F1 nu mai iese ca din F0 ... este si normal pentru ca se imperecheaza cu maidanezele din zona sau cu ce prind. Dar sigur iese ceva mai bun decat daca am creste din maidanezele existente intr-o anumita zona. Nu as zice ca situatia este asemanatoare cu cea de la fs, rapita, etc. Problema este ca multi apicultori au impresia ca BK poate fi crescut doar din F0.

Cele mai bune regine sunt cele crescute in stupina proprie din regine F1 obtinute din F0 cu o genetica buna(DAR ... aici sunt multe de DAR trebuie tinut cont si de alte aspecte).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2022, 18:40

eu zic ca e mai usor la carnica....alegi un stup bun si transvazezi..... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2022, 19:50

yuonyuon scrie:eu zic ca e mai usor la carnica....alegi un stup bun si transvazezi..... :lol:


Da, este foarte usor! La fel de bine poti sa alegi si o carpatina sau bk. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde cristi_vidican » 05 Iul 2022, 19:58

yuonyuon scrie:eu zic ca e mai usor la carnica....alegi un stup bun si transvazezi..... :lol:

Da, dar iese foarte împrăștiat.
Am făcut asta și ce a ieșit nu mi-a plăcut.
Pe când, ce am tras din cea cumpărată de la crescător care are acces la material mai bun, a ieșit muuuult mai bun.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7027
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2022, 20:42

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:eu zic ca e mai usor la carnica....alegi un stup bun si transvazezi..... :lol:

Da, dar iese foarte împrăștiat.
Am făcut asta și ce a ieșit nu mi-a plăcut.
Pe când, ce am tras din cea cumpărată de la crescător care are acces la material mai bun, a ieșit muuuult mai bun.
cat de bun poate sa iasa??
cat de bun e foarte bun?...ca doar nu facem 200kg cu le si punem 10 caturi ...nici nu am vazut la multi mai mult de 4 ....cea ce duce orice matca de putere medie....
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Imperechere matci

Mesajde cristi_vidican » 05 Iul 2022, 21:02

yuonyuon scrie:cat de bun poate sa iasa??
cat de bun e foarte bun?...ca doar nu facem 200kg cu le si punem 10 caturi ...nici nu am vazut la multi mai mult de 4 ....cea ce duce orice matca de putere medie....

Dacă nu ești toată ziua cu mâna în ei ca să-l subvenționezi pe cel slab, și-i lași să se dezvolte după puteri, vezi diferența dintre regină și regină.
Despre asta zic. Că cel bun, ajunge la salcâm în 5 magazii pline.
Pe când altul, în aceleași condiții poate să bage abia 2.

Se vede foarte bine când tragi dintr-un material lucrat că fiicele, crescute în aceleași condiții, au o uniformitate mare.
Eu asta caut, ca fiicele să fie uniforme și bune, evident.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7027
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2022, 22:34

yuonyuon scrie:cat de bun poate sa iasa??
cat de bun e foarte bun?...ca doar nu facem 200kg cu le si punem 10 caturi ...nici nu am vazut la multi mai mult de 4 ....cea ce duce orice matca de putere medie....


De ce sa nu facem 200kg? Ne sta in gat? :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2022, 22:55

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:cat de bun poate sa iasa??
cat de bun e foarte bun?...ca doar nu facem 200kg cu le si punem 10 caturi ...nici nu am vazut la multi mai mult de 4 ....cea ce duce orice matca de putere medie....


De ce sa nu facem 200kg? Ne sta in gat? :lol: :lol:
cand o sa vad catu 6 si 7 per cules atunci e peste 100 de kg garantat....vb din experienta :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2022, 22:57

yuonyuon scrie:cand o sa vad catu 6 si 7 per cules atunci e peste 100 de kg garantat....vb din experienta :lol: :lol: :lol:


Per cules ... am vrea noi.
Vorbim de recorduri sau medii? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 05 Iul 2022, 23:21

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:cand o sa vad catu 6 si 7 per cules atunci e peste 100 de kg garantat....vb din experienta :lol:


Per cules ... am vrea noi.
Vorbim de recorduri sau medii? :lol:
la cum culege anul acesta la tei ...2 ore dimineața si 2 ore seara ....sigur fac record :lol:

ieri am vazut niste oameni faceau o fantana in mijlocul lanului de FS
deci si la FS fac record :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 06 Iul 2022, 15:30

yuonyuon scrie:la cum culege anul acesta la tei ...2 ore dimineața si 2 ore seara ....sigur fac record :lol:

ieri am vazut niste oameni faceau o fantana in mijlocul lanului de FS
deci si la FS fac record :lol:


Cunosc situatia.
Pe vatra din Vaslui am floarea soarelui in fata la 2-300 m, tei la 500 m ... si ale mele culeg nectar de la Agrana :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 06 Iul 2022, 15:47

in zona moldovei sa incurcat banda....trebuia sa imi dau sema cand un an incepe extraordinar de bine sigur se termina foarte prost ....dar nui problema de maine incep sa iasa o seria de matci si dupaia alta etc...si facem "taitei" :lol:
anu asta la imperechere cred ca fost procentul de 95%...nici o problema....
cum o dai pana la coada tot an bun iese....(cand o auzi shrek iar i se pune pata) :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2845
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori