Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 26 Aug 2016, 22:09

Va salut
Nea Gica..multumesc frumos...
Florin..multumesc si tie de urare.
Andrei...voi tine cont de sfatul tau si voi vedea care cu care unific.
Va multumesc tuturor de sfaturi.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 25 Sep 2016, 15:36

Salutare
Ieri am efectuat al doilea tratament din seria nr 2 :D ...voi mai face unul peste 7 zile...daca timpul i-mi va permite.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 29 Sep 2016, 23:15

Salut
Au cazut ceva paduchi....nu multi..dar au mai cazut :oops:
In rest ne pregatim de iernare.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Shrek » 30 Sep 2016, 20:51

Da' ce mah, la tine păduchii sunt ca.... frunzele? Pică doar toamna?
Povesteste-ne cum stai cu moralul după primul an de.... extindere a "afacerii"? Impresii, planuri de viitor? Experiente noi? Erai un tip entuziast da' te-ai cam inmuiat de o vreme!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 30 Sep 2016, 21:58

Shrek scrie:Da' ce mah, la tine păduchii sunt ca.... frunzele? Pică doar toamna?
Povesteste-ne cum stai cu moralul după primul an de.... extindere a "afacerii"? Impresii, planuri de viitor? Experiente noi? Erai un tip entuziast da' te-ai cam inmuiat de o vreme!


L-ai luat ca de pe foc acuma... . Lasa-l să își revină puțin ca avea gânduri ..negre,albastre...curcubeu..
Eu îl văd așa (o caracterizare a ceea ce am dedus eu):
Moralul la sfârșitul sezonului a fost.....pulbere si praf(chiar demoralizat rău).
Eu zic ca își revine însă tot îl simt cu ceva gânduri :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2016, 22:11

Augustine, vazusi ca Papaiani era tot pe 25, ca si noi...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 30 Sep 2016, 23:38

Va salut cu drag
entuziast sunt inca....demoralizat....sunt putin..e normal....dar mergem inainte.
Mai rar pe aici....deoarece am de munca mai mult si la serviciu si la tara :D ....mai am putin si incep sa plantez si eu ceva pomi fructiferi..deoarece am taiat tot ce era pe locatie.....erau uscati si batrani.Vreau sa-mi fac o mica oaza de liniste si ceva relaxare.
despre albine...am bagat sirop in ei destul...zic eu....de unificat nu am unificat...vad ca stau destul de binisor.....dar sa vad o zi in care voi putea ajunge mai de dimineata la tara sa vedem cam cum sau asezat ele in ghem....sa vedem ce-mi spun ele.
Intru in fiecare seara pe forum...dar am mai putin timp liber....va ascult pe live-uri...in limita timpului si va reascult cu drag in timpul liber.
Paduchi sunt....sunt sigur ca nu voi putea eradica tot :D

ignatov andrei scrie:Augustine, vazusi ca Papaiani era tot pe 25, ca si noi...?!?

Nu am stiut... Dumnezeu sa-l odihneasca....

mausica scrie:
Shrek scrie:Da' ce mah, la tine păduchii sunt ca.... frunzele? Pică doar toamna?
Povesteste-ne cum stai cu moralul după primul an de.... extindere a "afacerii"? Impresii, planuri de viitor? Experiente noi? Erai un tip entuziast da' te-ai cam inmuiat de o vreme!


L-ai luat ca de pe foc acuma... . Lasa-l să își revină puțin ca avea gânduri ..negre,albastre...curcubeu..
Eu îl văd așa (o caracterizare a ceea ce am dedus eu):
Moralul la sfârșitul sezonului a fost.....pulbere si praf(chiar demoralizat rău).
Eu zic ca își revine însă tot îl simt cu ceva gânduri :lol:


Planul de atac e urmatorul....
Planificarea concediului la 15 aprilie..plecat la rapita....si la salcam vedem cum prelungim putin concediu....
deci in primavara va fi primul pas spre un mini pastoral...sper sa merite......

Am fost putin demoralizat si de faptul ca am tot investit fara efect....ma gandeam ca voi vinde si eu macar 1"unul" roi sa scot ceva din hrana administrata...dar nu am vandut nici macar o albina,dar un roi :D

Oricum sanataosi sa fim si noi si albinele si va doresc o seara placuta sifamilii sanatoase!
cu drag Augustin
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 11 Oct 2016, 20:03

Salutare
Un vizitator ;)
rsz_12016-10-10_171730.jpg
gustere


rsz_2016-10-10_171730.jpg
mai de aproape
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 11 Oct 2016, 20:04

..o mica poza de prezentare :D
rsz_2016-10-07_173927.jpg
prezentare


aceasta familie are ramele din stg imaginii de 1/2...sunt pt tras in cuib.....am descapacit sa-si traga hrana unde doresc ele. ;)
rsz_2016-10-10_163133.jpg
o familie buna....

Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde un OM » 11 Oct 2016, 20:08

Daca vrei sa te reprofilezi pe gusteri apeleaza! Am sa-ti dau cateva zeci :D .
Sanatate multa.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 11 Oct 2016, 20:09

Te salut
a intrat intre fundul mobil si plasa....nu stiu daca sa-l las acolo sau sa-i dau drumu.....ma gandesc ca va deranja familia de albine.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 11 Oct 2016, 20:40

editat :D
Ultima oară modificat de Augustin78 pe 11 Oct 2016, 20:53, modificat de 6 ori în total.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde un OM » 11 Oct 2016, 20:40

Nu are rost sa il lasi intentionat sub fund. Se va misca, va face zgomot, lucru care nu-ti trebuie peste iarna.
In privinta concediului si a unui mini pastoral, te-as sfatui sa te mai gandesti. Eu as muta stupii pe langa cineva de incredere, i-as vizita pentru adugare de caturi si la mutarea inapoi.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 11 Oct 2016, 20:45

Ma gandeam la o locatie in jud olt...la vechea locuinta a mamaei sotiei mele.....care a locuit acolo....a decedat acum ceva ani...si ma gandesc sa-i duc acolo.....voi avea posibilitatea de a sta acolo.....satul nu prea mai este locuit cum era odata..deoarece este un sat inbatranit si mai sunt cateva familii de tineri in rest case parasite sau daca mai traieste careva sunt vaduvi/vaduve care se apropie sau au trecut de 70-80 de ani.Deci nu as avea o alta posibilitate decat sa stau eu cu ei......
Cred ca voi retrage subarul si voi scoate gusterele de acolo...si voi monta si protectia la urdinis contra sorecilor....si mai ales a gusterilor.
Numai bine....
ps:cam in ce perioada infloreste rapita in zona olt/teleorman?
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 11 Oct 2016, 20:51



si



si am mutat si primul videoclip aici langa celelalte :D

proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde pustu » 13 Oct 2016, 18:45

urdinisurile sunt spre nord ? de ce ?
multa sanatate
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori