Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sergiu albinuta

Mesajde iunicu » 06 Dec 2011, 21:35

Bun venit! Mi-a facut placere sa citesc istorioarele tale!
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: sergiu albinuta

Mesajde sergiu albinuta » 06 Dec 2011, 21:36

08 02 2011 In stupina lucrurile stau mai bine, mai ales ca albinele au beneficiat de fereastra de timp cald.
-- s-a intreprins zbor de curatire, viguros , de durata;
- cateva familii au inceput sa adune polen de culoare galbena (alun) dar si gri
Nici eu nu am putut sta deoparte si am intervenit
- scopul a fost sa arunc o privire fugitiva deasupra ramelor pt. a controla hrana, pregatindu-ma cu niste turte pe nume api-nutrient de la icda care cica contin protofil sau acele plante medicinale din care se face
- deasemeni turta inseamna si salvare dar cred eu si stimulare
La control situatia era
- o parte din familii, cele care in ian. erau jos pe rama, nu au consumat turtita de miere de rapita si le-am luat-o si pus turta cu apinutrient . Aceste fam sunt de putere mica si lasate mai larg ,pe orama in plus
- o alta parte consumase turta de rapita si am completat cu alta plus apinutrientul Aceste fam aveau albina mai sus, si erau fam mai puternice.
- am avut curiozitatea sa desfac un cuib la o fam pe 5 rame pe care o am in pat cald si dupa prima rama data, pe a doua era matca cu elipsa de puiet, capacit pe margina si oua in jumate, semn ca si acolo a fost capacit, repet ca suprafata este de cca o palma mai mare. Aici am putut constata ca si hrana este mai putina cu coroane de 10 cm, dar este mai larg si mai are pe ramele din margini, fiind si gaurite;
- am mai desfacut una mai stransa ca ghem si la fel avea puiet, dar cu mierea statea cam prost. Am descapacit dupa diafragma o rama, fiind cald ziua, dar la un pic de distanta ca noaptea sa nu se stabileasca acolo, oricum am o retinere; asta pt. ca rama avea doar coroane mici nu mari sa o pot baga in cuib
Concluzionand, m-a bucurat faptul ca am puiet dar cam devreme Insa daca cuibul e cald, daca are pastura in continuare si ajutat de vreme si-l pot procura singure, daca au si miere asta nu poate fi decat benefic.
Avatar utilizator
sergiu albinuta
 
Mesaje: 21
Membru din: 14 Iun 2011, 11:28

Re: sergiu albinuta

Mesajde cobi » 22 Dec 2011, 23:34

Salut Sergiu,

Sper ca pana la urma anul 2011 a fost un an bun pentru tine si/sau pentru albinutele tale :)

Cat privesc pe cei care recurg la inselatorii sau profita de incepatorii in domeniu, mai devreme sau mai tarziu isi vor afla plata...

Oricum tenacitatea ta este de invidiat si in cele din urma va da rezultate.

Un an nou bun iti doresc...albine sanatoase si achizitii bune.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron