Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde trantor » 09 Iun 2011, 13:43

4 rame si ceva de albina nu prea e de divizat, dar probabil ardeai de nerabdare sa vezi cei 2 stupi noi la treaba.
Ce as fi facut eu:
-tind sa cred ca au roit deja si atunci le-as fi lasat in pace sau as fi bagat o matca imperecheata,
-daca intradevar nu au roit inca, le-as fi scuturat rama cu rama, pe o planseta in fata urdinisului si as fi rupt toate botcile (asta daca vezi matca in regula si intrand la loc daca nu lasi 2 botci una capacita, frumoasa si cat mai inchisa la culoare si alta descapacita). Pe tema asta vezi ca e un topic pus de Valer70 citeste-l cu atentie ca e f. bun.
-daca vrei intradevar sa populezi ambii stupi vezi ca in familia mama daca nu ai vazut matca si ai lasat si botci ar putea sa roiasca in continuare , iar divizorul chiar are nevoie de sprijin (hranire cu sirop) ca sa treaca iarna.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 21 Iun 2011, 23:41

Pe data de 12 a acestei luni nerabdatori fiind ( eu si tata ) am plecat la tara sa vedem cat de roz e situatia albinutelor. :D
Si ,parca pe cat de nerabdatori am fost ,pe atat de placut surprinsi eram atunci cand am gasit in ambele "familii" (asa.mi place sa le spun :mrgreen: chiar daca.s 2 roi) cate o matcuta care se plimba precum formula 1 pe circuit :lol: . Asta si pentru ca erau fete mari si foarte suple .Le caracterizez astfel pentru ca sper ca la urmatoarea vizita in aceasta duminica sa le gasesc puse pe treaba .
Toate acestea depind numai de ele si pot spune ca si de noroc ....ca de trantori nu se pune problema se gaseau in fiecare familie.
Ramane de vazut ce imi vor pregati fetitele.
Fişiere ataşate
39498410_ROKNCXCMM.jpg
Ele sunt pretioasele mele diamante inca neslefuite :))
Foto facuta la 5:36 A.M
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 21 Iun 2011, 23:48

Si acum va prezint un cat mai ceva peste 14 ani de cand il stiu eu + cati o mai fi avnd la cel ce i l-a dat bunicului :lol:
Si inca se tine .... l-am parpolit bine cu arzatorul, racait bine si i-am dat un nou look.Sub el este cutia postata mai sus(inca nevopsita)
Pentru inceput imi pregtesc terenu ca poate la anu nu se stie :mrgreen:
Fişiere ataşate
39498454_KOFAIPNZT.jpg
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 22 Iun 2011, 00:41

As avea o intrebare care ma tot framanta.
Din ce motive albinele lipeau sita de rame? :?
Si am sa va arat situatia.
Tin sa va anunt ca F.A ii administrasem deci avea ce construi , ce crescusera pe speteaza superioara a unei rame cumparata in iarna ce nu corespunde (adica nu are umerasi)
am eliminat cu ajutorul unei lame de cutit si tot au construit.
Tind sa cred ca este si din cauza faptului ca plasa este cu ochiuri prea mici.Oare asta e cauza?
Fişiere ataşate
39500289_VXLXLIDBA.jpg
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde Adi Hodis » 22 Iun 2011, 07:04

Cauza este existenta culesului si spatiul dintre sita si rame.
Pune sita invers si nu va mai construi.
Le intercalezi ramele cladite cu rame cu foite si va fi bine, ma refer la cat NU la cuib.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 26 Iun 2011, 23:52

Multam fain de sfat domnu Adi!
Alta data am sa stiu :D
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 27 Iun 2011, 00:36

Astazi am ajuns la tara la bunica si nici bine nu am coborat din masina ca am si dat buzna in gradina sa vad ce fac albinutele :D
Cu vreo 2 metrii pana sa deschid poarta gradinii m.am uitat la urdinis si n.am observat nicio miscare....zic gata asta am ramas fara el a roit si am ramas doar cu unu :lol:
cand ma uit asa orientatov pe urdinis din 4 rame full cu albina cat avusase acu 2 sapt mai prezenta decat 2 rame juma de musca.Enervat ca nu a mers cum am vrut eu....dau sa deschid capacu ...n-am mai luat nici masca nici otetu si incep sa caut ....in timp ce ma uitam pe cate o rama apare si tata cu masca si cu otetu.:
"Hai ma Ioane merge ceva sau iar te-au fentat?"...necajit nici nu mai stiam cum sa ocolesc vorba si ii zic :
"Lasa-ma tata ca nu mai stiu ce sa fac ....caut matca si n-o gasesc!!" :x ....vorba alora doi....toate matcile s.apeleze la stupu meu:))
Dupa ce caut cu tat si ma uit pe rame atent il aud pe tata: "ioane uite ba oua d.o zi"....cand am auzit parca mi-a dat cu ceva.n cap. Eu negasind matca i-am zis...
"...aaii sa dea dracii cred c.am imbulinat-o rau de tot....sa vezi ca matca a roit asta a ramas fara matca ....oua nu mai avea....matca de unde sa isi mai faca....sa vezi tata ca asata s-a bezmeticit si a .nceput sa oua albina.Cand a auzit tata nu mai stia ce sa mai zica....Dupa ce ca il suparase un unchi care isi bagase nasu in cutii fara sa-i ceara voie in urma cu 3-4 zile i-am mai dat si eu vorbele alea. Parca necrezand ca mi se poate intampla una ca asta dupa ce patisem randu trecut mai iau o data ramele si il vad pe tata ca incepe sufle pe rama si sa caute amanuntit cand deodata surpriza ...COCOANA isi face aparitia...Mandru nevoie mare bag rama la loc , umplu hranitoru cu sirop si ii administrez un F.A.
Cand termin dau sa ma uit la al-II-lea.....sincer sa fiu la asta era ceva activitate si vazusem vreo 2 albinute cu polen....sperantele erau mai mari desi asta trbuia sa fie mai slab. Dar surpriza placuta din partea lui...se tinea mult mai bine decat celalalt la capitolul puiet pontat pe rame...avea nu numai puiet de 1 zi ci puiet de toate varstele.Bucuros nevoie mare nici nu am mai cautat regina ci doar i-am dat si lui un F.A+ sirop in hranitor.
Acum sincer nu stiu ce miere vor mai avea timp sa culeaga in cat a mai ramas din anu apicol da eu incerc sa le ajut cat mai mult.
As dori daca se poate sa.mi dati un sfat ...ce sa fac sa stau cu siropu pe capu lor sau cum ca la mine in zina d.abia a inceput sa infl teiu'.
Si as mai avea o intrebare ca credeti ca s-a intamplat de am ajuns de la 4 rame full la 2 si jum....e posibil sa fi roit si sa fi omis eu vreo botca?...sau doar in timpul care a trecut si n.a mai avut cine sa poteze albinutele au decedat din cauza batranetii pe camp?
Multumesc frumos pentru intelegere.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde Dragos » 17 Iul 2011, 14:29

IonutMioveni scrie:Si ultima Poza cu lucrarea noastra....astept parerile dvs.Va multumesc, multa sanatate! :P


Ti-a iesit foarte bine! hotel de 5 +++++ Stele pt. albine ! Iti doresc sa fie plin la anu ce urmeaza ! Multa bafta! ;)


P.S. Am pus recent cateva poze ! :!:
Ultima oară modificat de Dragos pe 18 Iul 2011, 16:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde ves.lucian.zabrani » 17 Iul 2011, 14:41

ionut la albina poti sa-i spui cum vrei , numai musca nu !!! musca sa aseaza pe RAHAT , albina este ceva mai mult decat nobil !!!
are cineva pe forum o semnatura : sa respectam albina . este mai in varsta decat noi !!!
cine se supara ii taiem nasul !!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 17 Iul 2011, 23:05

Aveti dreptate domnu Lucian....imi cer scuze fata de colegi si fata de albine daca le-am denumit astfel :oops: . Nici pe departe albina nu se poate compara cu o musca , albina fiind superioara nu doar mustelor ci si oamenilor in multe privinte ;)
Sa ne auzim cu bine!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 17 Iul 2011, 23:20

Salutare Dragos ....eu sper ca la anu sa il populez, dar asta ramane de vazut :)
Pagina ta personala am vizualizat-o cu placere si mi-a placut ceea ce am vazut..pana si centrifuga e cam ca a mea :mrgreen: .....eu aveam un butoi cu 3 piciare , iar configuratia era la fel cu rulment pe mijlocul butoiului , pe 3 rame , manuala....promit sa revin cu niste poze data viitoare pentru ca momentan trebuie reconditionata( s-a odihnit mai bine de 10 ani prin fan acoperita cu o patura).Dar ultima data am facut cateva poze:
http://s1125.photobucket.com/albums/l592/IonutMioveni/Albinutele%20mele/
Asa cum vedeti in imagini as dori sa stiu daca am ceva sperante sa pot trece iarna(ma gandeam cu tata ca i-as putea ierna intr-o camera inchisa cu geam termopan....o camera goala construita din boltari)
Multumesc pentru intelegere!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde Dragos » 18 Iul 2011, 16:30

Puietul capacit arata foarte bine(in special acela pe rama noua ;) ) !!
Daca o sa strangi cuibul bine si adaugi folia de nailon+bucata de patura sau polistiren o sa iasa din iarna! ar fi bine ca in cuib sa ai rame cu faguri mai inchisi la culoare pt. ca mentin caldura mai bine! Neaparat sirop sau turte! am avut un roi in iarna care era pe 2 rame pline cu albine, turte i-am dat cat a vrut el si acum este pe 9 rame(CEL CU BARBA). CAnd am format roii i-am luat 2 rame cu puiet teapan si tot merge bine ba chiar a vrut sa roiasca (I-am scos arox 20 de botci)!!
tu folosesti PROTOFIL?? eu nu am folosit pana acum, dar as folosi la iarna ca sa imi oua bine matca! sa am puiet la salcam!
Am pus si eu poze cu rame! (puiet de la roii formati de curand.

Te-am Salutat!
Avatar utilizator
Dragos
 
Mesaje: 218
Membru din: 15 Iul 2011, 23:22
Localitate: Jud. Buzau, Com. Smeeni

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 18 Iul 2011, 22:43

Multumesc mult pentru sfaturi Dragos :)
Sincer iti spun....eu nu am folosit pana acum nimic altceva de administrat albinelor decat miere si zahar.Sunt o gramada de stimulente si toate cele pe piata, dar nu am folosit nimic(nici nu am albinutele de multa vreme :D ). Incerc sa merg pe cat mai natural, daca ar fi dupa mine nu le-as da altceva decat miere, nici zahar nimic, dar sunt nevoit sa le administrez pentru ca sunt la inceput si nu dispun de miere decat ce au strans ele anul acesta, ba chiar in toamna anului trecut am luat miere de la supermarcket sa fac turte + un borcanel de 720 care mi l-a dat matusa mea spunand " lasa Ionica dale ca poate o sa imi dai si tu mie cand vei avea :mrgreen: "
Nu pot sa spun mai multe pentru ca nu cunosc mai nimic despre PROTOFIL, BeeVital, Apifonda , Apiinvert si altele ;)
Te salut de asemenea :P
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde MyBees » 20 Iul 2011, 23:57

IonutMioveni scrie:ba chiar in toamna anului trecut am luat miere de la supermarcket

mai bine da-le zahar... sigur e mai curat :)

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde IonutMioveni » 22 Iul 2011, 11:23

Zahar le dau de fiecare data cand am drum la ele adica la saptamana.
Am o intrebare.....zaharul acela invertit manual uzeaza mai putin albina decat inlocuitori precum apiinvert?
Spor in toate si multa sanatate de asemenea!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Visu' meu dintotdeauna...Ionut Mioveni

Mesajde ovidiu_78 » 22 Iul 2011, 18:11

da,uzeaza mai putin albina,ca altfel albina trebuie sa-l inverteasca,iar decat apiinvert....macar stii sigur ce e in el si mai economic
vezi reteta lui nea gica
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 67 vizitatori