Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 22 Iul 2016, 21:52

:D
rsz_2016-07-21_193200.jpg
prima gramada de nisip sa "topit"

:D
rsz_2016-07-21_193151.jpg
cea a ramas din a doua gramada de nisip


Numai bine. ;)
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde cristian bh » 23 Iul 2016, 21:48

La noi e obicei ca sa se agate o sticla legata la gura cu busuioc si tricolor,.....si cine ajunge in varful acoperisului o da jos de acolo sa o goleasca de continut cu cei ce l-au ajutat sa termine lucrarea. :)
Succes cat mai rapid sa ajungi in varful acoperisului! :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 23 Iul 2016, 21:52

Salut Cristian.
E buna ideea..insa vedem daca si baietii sunt de acord :D "sigur vor fi" :)
Acum astept sa-mi vina comanda de material lemnos...zicea ca ar veni cel tarziu pe joi...vedem.....
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 06 Aug 2016, 18:37

Va salut
Ieri am scos si eu mierea.....insa nu va ganditi la ceva mult.....mai mult de 15kg nu cred ca am scos....deci...slab......la salcam a plouat...acum e seceta....Dumnezeu stie.... :roll:
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde yulian » 06 Aug 2016, 20:16

15kg/familie sau 15 kg...din...x stupi?? E grav daca e 15 kg din x stupi...ai o problema de ceea ce inseamna familie de productie... :shock:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 07 Aug 2016, 00:40

Salut
Daca erau 15 kgxfamilie..eram departe....spre rusinea mea..pe stationar....neplimbati,negadilati....numai 15 kg..restul a mai tras in cuib.....am un nr de 36 de unitati biologice.....dupa salcam din 19 am facut 36...deci nu as fi chiar pe minus....m-am dezvoltat.....dar..acum e partea nasoala..trebuiesc bagate rezerve...si cred ca si unificate cateva roiuri/familii.
Am una fara matca....am sa o unific cu un roi....
Numai bine....si astept criticile/sfaturile.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde yulian » 07 Aug 2016, 21:49

Greu si cu stationarul...desi, printr-o intamplare nefericita, am ramas cu stupii de productie pe vatra, cand toata lumea imi zicea de cantare la tei...de...kile bune. Eu am scos din poliflora, pe vatra 11kg/familie...dupa care a urmat floarea...care mi-a propulsat culesul/familie la fel ca si in restul anilor. Per total ma declar multumit de anul asta, mai ales ca a fost primul an cand am ajuns la o recolta de 1t ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 07 Aug 2016, 22:28

Salut Iulian
Ma bucur sa aud ca sunt si persoane care au facut treaba.....la anu in aprilie "dupa 15" trebuie sa iau o parte din concediu ca altfel nu se poate cu stupii pe vatra..plus ca nu am o diversitate de culturi in zona......zona fiind de deal....ceva salcam,faneata si ceva padure de fag-stejar....
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 07 Aug 2016, 22:31

asa e si vatra mea: salcam,poliflora si iulisca
pt restul tre sa merg minim 100 km...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3524
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde yulian » 07 Aug 2016, 22:48

Augustin78 scrie:Salut Iulian
Ma bucur sa aud ca sunt si persoane care au facut treaba....Numai bine.


Inca ma chinui sa trec cu 30 familii de productie...poate la anu'. Tin sa multumesc inca o data pe aceasta cale dl-ui Adi - @altstupar la care am vazut ce inseamna o familie de productie.
Sanatate si butoaie pline tuturor!!! :!: :!:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde cristian bh » 07 Aug 2016, 22:56

yulian scrie:
Augustin78 scrie:Salut Iulian
Ma bucur sa aud ca sunt si persoane care au facut treaba....Numai bine.


Inca ma chinui sa trec cu 30 familii de productie...poate la anu'. Tin sa multumesc inca o data pe aceasta cale dl-ui Adi - @altstupar la care am vazut ce inseamna o familie de productie.
Sanatate si butoaie pline tuturor!!! :!: :!:

Spune-ne si noua atunci ce inseamna o familie de productie.Macar in termeni vagi.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde yulian » 07 Aug 2016, 22:57

Inainte de orice cules, cu 2 saptamani, minim 9 rame de puiet..restul vine de la sine ;)

Am avut tangenta cu Adi acum 4 ani...dar ce mi-a zis, mi-s ramas in minte... "Ma copile, ce vrei, productie, sau stupi multi?? Daca vrei productie, mai bine 10 buc din care sa scoti ceva, decat 100 din care sa nu scoti nimic." Rezultatul?? De 3 ani nu am productie sub 35kg/familie.
Ca idee, cand mi-a zis aceste cuvinte era inconjurat de aproape 2000 familii la rapita si avea 2.8kg la cantar si eu eram singur la 300 ha si aveam 300 gr :lol: :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde cristian bh » 07 Aug 2016, 23:46

Augustin78 scrie:Salut
Daca erau 15 kgxfamilie..eram departe....spre rusinea mea..pe stationar....neplimbati,negadilati....numai 15 kg..restul a mai tras in cuib.....am un nr de 36 de unitati biologice.....dupa salcam din 19 am facut 36...deci nu as fi chiar pe minus....m-am dezvoltat.....dar..acum e partea nasoala..trebuiesc bagate rezerve...si cred ca si unificate cateva roiuri/familii.
Am una fara matca....am sa o unific cu un roi....
Numai bine....si astept criticile/sfaturile.

Las ca macar ai inmultit.Nu poti, zice vorba ardeleneasca si cu pita unsa si clisa intreaga.
la mine,..ce scapa si nu roieste,....face cam 20 kile de miere per sezon,...asta in conditii de stationar,...fara nici o interventie de hranire in perioada aprilie septembrie.
Zicea ignatov de 30 kile per familie,...dar nu vad realizabil asta,....momentan.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mellis » 07 Aug 2016, 23:51

Augustin, pai faci sala de extracție pt 15 kg?
Poti sa storci si in baie :).
Glumesc, sa ai spor la treaba si sa știi ca se poate face treaba buna si in staționar.
La transport ai costuri si stres, merge doar daca ai cu cine si cu ce...la un astfel de an dificil ieși pe minus.
Mai bine 15 kg acasă.
Sănătate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 08 Aug 2016, 01:26

Salut.
Sala de extractie o pot face si in baie....dar sa fie baia mare..una si a doua sa am ce extrage ca-mi fac loc si in 3mp..numai sa curga mierea.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 17 Aug 2016, 20:49

Salut
Astazi am facut a doua sarja de tratament cu ro-furetoo.....compozitia este 8-10 ml de Mitak la 100ml de ulei de parafina......nu am pus hartie de control :(
Completarile sunt inca in desfasurare :oops:
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori