Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 13 Feb 2015, 18:49

Mai o poza cu gradina pe la 1 Mai 2013 cred..Pe jos un covor galben de papadii (nu se vede bine) si floarea mov cu nume tziganesc ;)
In coltul din dreapta spate - sunt pozitionati stupii, in latura din stanga sunt salciile inalte cat blocul..in mijloc pomii inca mici dar deja pe rod..meri, peri, caisi, ciresi, pruni, zarzari, visini, aluni, nuci...in ficare an mai adaug cativa noi - sunt vreo 50 bucati...
Fişiere ataşate
Covorpapadii.JPG
CovorPapadiiTziganesti
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 21:28

In weekend la Poiana Marului am cules un sfert de plasa de fori de alun:
Fişiere ataşate
FloriAlunPunga.JPG
FloriPentruFete
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 21:35

Astazi de SF Valentin m-am prezentat la fetite cu un buchet de flori (nu de alun, ceva flori de la padure, din munte), credeti ca si-au dat seama ca imi e drag de ele ;)? Imi vor da un pupic ;)?
Fişiere ataşate
SFvalentin1.JPG
FloriDeSF_Valentin
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde un OM » 14 Feb 2015, 21:56

Sanatate multa!
Eu ma uit la alunul meu lung. Albinele nu vor sa iasa ioc.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde irina » 14 Feb 2015, 22:06

mellis scrie:credeti ca si-au dat seama ca imi e drag de ele ;)?

Cu siguranță.....un buchet de flori face minuni! :lol:
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 22:17

Si un filmulet sa vedeti daca sunt bucuroase:
https://www.youtube.com/watch?v=OQtkNUhLH4k
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 22:23

un OM scrie:Sanatate multa!
Eu ma uit la alunul meu lung. Albinele nu vor sa iasa ioc.

Astazi a fost foarte frumos afara, au iesit la zbor vesele, pline de dorul soarelui si a caldurii de vara...
Am cules flori de alun si mai ceva pom din padure - studiez ce este ca nu stiu inca..
Am avut succes ;)
Numai de bine...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde Florin Dobre » 14 Feb 2015, 22:24

Frumos! Eu le-as fi pus si colectorul de polen. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 22:36

irina scrie:
mellis scrie:Cu siguranță.....un buchet de flori face minuni! :lol:

Sincer nu ma asteptam sa fie asa de bucuroase, m-au surprins; de acum, inainte de a merge la ele - trec pe la piata de flori ;)

Florin, astazi am incercat sa vad daca merge - maine merg cu toata plasa de flori ;), erau unele atat de bucuroase si se luptau cu florile respective, pe dedesubt, pe deasupra, un adevarat speclacol, m-am distrat de minune..nu eram eu fan SF Valentin, dar incep sa fiu...
Daca nu pot duce stupii la munte sa culeaga polen, aduc muntele la ele ;), functioneaza...
Spor in toate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 23:39

O poza cu impachetarea spre care tind, momentan am un amalgam, unul fund plin cu carpa bumbac peste rame+podisor lemn, unele cu folie (AV)+pasla+polistiren+podisor intors, altele doar cu podisor din lemn (AV)+ziar+pasla, unele cu sita (AV)+ ziar+pasla.
Pun o poza cu ultima, care mi se pare foarte buna, la restul mai studiez..
Un alt experiment anul acesta - vreo 4 stupi (ME) sunt cu fata spre nord, fata de cei care sunt spre SUD (DB), activitatea este mult mai incetinita la cei spre N, putin zbor, liniste multa (familiile traiesc)..
Astazi am fost tentat sa le intorc, dar nu as vrea sa inceapa repede ponta si sa fie afectate de vremea capricioasa..sper sa nu ramana mult in urma...le mai las o perioada...
Fişiere ataşate
ImpachetareME.JPG
ImpachetareME
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 23:54

Cutiile noi DB/ME - nu le-am cumparat pe cele mai scumpe, calitatea mai lasa de dorit, vopsite cu vopsea pe baza de apa, MEul dat cu ceara (revin cu povestea)..pe viitor doresc sa de dau cu parafina, dar m-am zgarcit anul trecut la 200 Ron sacul parca..

Cutia spre care tind este ME 10 rame (in timp ce la DB rupeam botci si faceam roiuri - MEul tot anul fara o botca!!!); Am cumparat o familie ME anul trecut (pretul pe masura), cutia impecabila - cred ca e de la maestrii din Faget din cate am inteles (TEC...), chiar daca are cativa ani - a fost imbaiata in parafina..incheiata foarte bine..apicultorul are peste 300 familii, spune ca asta ar fi varianta lui finala (pana acum)..
Interesant la aceasta cutie - vad ca multi pun dibluri, tije pentru fixare in pastoral..
Cutia in cauza are in partea de jos a corpului falt pe jumatate de scandura - ca in poza de mai jos a podisorului..
Fiecare corp calca peste ramele de jos cu un latet in fata si spatele stupului...
Inchiderea este perfecta, ramele de jos nu se mai misca, corpul nu se rasuceste..ramele de sus sunt fixate de podisorul cu faltz...
Am sa fac poze la caturi cand reusesc..momentan podisorul..
Spor in toate...
Fişiere ataşate
PodisorPlasa.JPG
PodisorPlasaCuFaltz
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 15 Feb 2015, 02:19

Sotia mi-a gasit slabiciunea...
Poza este un tricou pictat pentru aniversarea de bumbac...
;)
Fişiere ataşate
TricouCadou.JPG
CadouAniversareBumbac
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde duma » 15 Feb 2015, 02:42

Mellis .....eu ce sa mai spun ....nici nu mai știu, tot scriu și iar șterg și tot asa de jumate de ora!!! bine ca am terminat de încheiat 97 de rame de magazie, ca dacă ma apucam de pagina ta eram cu ele ne încheiate :lol: . Frumos ce am văzut, frumos și sincer fiind eu cu tine asa ca ești băiat fain....mi groaza ce te așteaptă, ești mâncat, auuuuu cât o sa mai dormi și tu pe preș din cauza albinelor ca și mine, de numa! ( de acolo mi se trage hernia de disc lombara) se vede ca îți place și pui pasiune și traesti. Bravo ma bucur ca ai venit aici pe forum și te-am cunoscut!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 15 Feb 2015, 03:19

duma scrie: Bravo ma bucur ca ai venit aici pe forum și te-am cunoscut!

Multumesc de vizita, sunt onorat, mai ales ca ne-am si vazut astazi...mai am multe de pus al punct, cu ambitie le facem pe toate..
M-am hotarat sa fac pagina, nu am ce sa invat pe multi de aici, am cautat poze cu primii stupi, mi-am amintit cate trairi intense, cat zbucium, semne de intrebare, actiuni cu telefonul la ureche si o mana-n stup, fericire la succes sau necaz la nereusite/prostii..De 2 ani le notez in caiet si le recitesc periodic(as ocupa prea multe pagini cu prostiile ce le-am facut)..
Pagina am facut-o pentru mine initial;), ma bucura nespus faptul ca intrati pe ea si imi scrieti..
duma scrie:"am terminat de încheiat 97 de rame de magazie"


- pai mai 3 si te dadeai rotund, sa inteleg ca ai tras cu pistolul de ai speriat ciorile lu' Robu ;)?
Mi-ati facut o pofta de dat la rame...trebuie sa fac inventar in dulap...
Si eu ma bucur ca am descoperit acest forum cu oameni deosebiti..
Va multumesc ...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde mellis » 15 Feb 2015, 03:46

duma scrie:....mi groaza ce te așteaptă, ești mâncat, auuuuu cât o sa mai dormi și tu pe preș din cauza albinelor ca și mine, de numa! ( de acolo mi se trage hernia de disc lombara)

Sa stii ca anul trecut mi-am montat hamac pe balcon si am dormit cateva nopti in el ;)
Te fereste de dormitul pe pres si ai aer curat - liniste ;)- leganat de adierea vantului ...tantari ;)
Intr-o noapte a venit sotia sa-mi zica sa intru in casa - ca vecinii nu au nici o vina - sa ma auda sforaind - hei cine sforaie?? eu nu - bine - doar cand sunt obosit si dorm pe spate :oops: ...grrrr
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Iubirea de albine e un zid...

Mesajde florinapi » 15 Feb 2015, 09:36

Te salut Lucian!

Ma bucur sa vad ca ai dragoste pentru albine,se vede asta din ce ai scris pe pagina ta.
Daca mai ai numarul meu,si crezi ca iti poate fi de folos,sunama.

Salutal si pe Jony din partea mea.Sunt curios sa aflu cum a evoluat si el.
Sa fii sanatos si spor in toate!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori