Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 20:51

jonny_it scrie:
Shrek scrie:Ie beceag!
Dincolo de discuții, te rog sa nu fii supărat pe mine si nici sa iei de bun tot ce scriu ! Din cate stiu eu, ghemul se formeaza in mijlocul clubului ( daca este organizat cum trebuie), cu rame de păstra si miere pe margine, bla, bla, bla, dar asta se intampla toamna tarziu cand albinele se pun la hibernat! Pe timpul iernii, se mai multa ca na, se gata pita, se aglomereaza buda, uneori se muta în locuri cu verdeață, dar pozitia ghemului in aceasta perioada, este recomandat sa n-o stii! Daca esti curios si ai aflat-o, atunci o interpretezi ca un indicator al stării de sănătate, provizii de mâncare putere, bla, bla, bla. Ideea este ca stresam inutil albinele sa vedem noi unde este ghemul. Dacă ai aflat că ghemul este in spate ce ai castigat, l-ai mutat mai in fata? Intreb pentru un prieten!


Conteaza mult si cate albine are familia respectiva, spatiul total si tipul de stup. Daca are 8 rame cu albine si este strans pe 6 iti dai seama ca nu mai poti zice ca este in fata sau spate. La multietajat urca de jos in sus, nu se misca in fata/spate.

important este sa aibe miere si sa treaca iarna, nu unde este pozitionata albina. este adevarat ca in mare ne putem lua dupa pozitia ghemului sa aproximam consumul de miere dar nu e lege
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde Balian » 22 Feb 2019, 21:04

Așa e cum spuneți. Nu e lege.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 22 Feb 2019, 23:39

Rama MER...Este greu cu redimensionarea pozelor :(. Voi cu ce program micșorați pozele?
Fişiere ataşate
Resize Image_1550867873576.jpg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde cristi_vidican » 23 Feb 2019, 09:17

codrean.iulian scrie:Rama MER...Este greu cu redimensionarea pozelor :(. Voi cu ce program micșorați pozele?

1. cu Irfant veiew. Dai ctrl+R și modifici rezoluția până ajungi la dimensiunea dorită.
2. le încarci pe facebook și le dai jos. Vor fi redimensionate automat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 23 Feb 2019, 09:47

cristi_vidican scrie:
codrean.iulian scrie:Rama MER...Este greu cu redimensionarea pozelor :(. Voi cu ce program micșorați pozele?

1. cu Irfant veiew. Dai ctrl+R și modifici rezoluția până ajungi la dimensiunea dorită.
2. le încarci pe facebook și le dai jos. Vor fi redimensionate automat.

Sa facă băieții și la forum să le redimensioneze automa:)))):)))))
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde cristi_vidican » 23 Feb 2019, 09:53

codrean.iulian scrie: Sa facă băieții și la forum să le redimensioneze automa:)))):)))))

La ce trafic e acum, s-ar putea pune mari de tot. :D
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 23 Feb 2019, 23:53

Ce mai găsesc prin telefon.o rama de MER si un fagure după ceruire....
Fişiere ataşate
received_384485549004236.jpeg
received_2036219216415840.jpeg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 24 Feb 2019, 00:15

Rama de plastic după câteva zile
Fişiere ataşate
received_621415348300083-702x1008.jpeg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 25 Feb 2019, 00:28

Azi am unificat doi roi cu gratie haneman între ei pt a lucra cu doua mătci în același stup. Voi ați încercat așa ceva? Dacă da, care este rata de acceptare a celor două mătci?
Fişiere ataşate
IMG_20190224_122938-600x800.jpg
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde marius_sl » 26 Feb 2019, 14:26

Am incercat intr-un stup pe 20 de rame si le-am pus etaj comun. Fiind roi, nu au ajuns la dezvoltare maxima in cules si nu au bagat miere in etaj. Ai mei erau asezati unul langa altul, cu urdinise separate. Pusi unul peste celalalt nu am vazut nici macar pe net...cu exceptia unificarii a doua familii dintre care una orfana.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 27 Feb 2019, 00:57

marius_sl scrie:Am incercat intr-un stup pe 20 de rame si le-am pus etaj comun. Fiind roi, nu au ajuns la dezvoltare maxima in cules si nu au bagat miere in etaj. Ai mei erau asezati unul langa altul, cu urdinise separate. Pusi unul peste celalalt nu am vazut nici macar pe net...cu exceptia unificarii a doua familii dintre care una orfana.

Nu stiu cum de nu ați auzit că se practică metoda această de ani de zile. Domnul Gui din Tulcea a lăsat tot anul doua familii suprapuse si au adunat 196 kg, are o zonă foarte buna.
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde mausica » 27 Feb 2019, 15:46

codrean.iulian scrie:Azi am unificat doi roi cu gratie haneman între ei pt a lucra cu doua mătci în același stup. Voi ați încercat așa ceva? Dacă da, care este rata de acceptare a celor două mătci?

Poate era mai bine sa aiba fiecare urdinisu lui .
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde jonny_it » 27 Feb 2019, 15:59

mausica scrie:Poate era mai bine sa aiba fiecare urdinisu lui .


Daca are si un urdinis superior pe unde sa iasa trantorii nu sunt probleme.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde ignatov andrei » 28 Feb 2019, 11:39

codrean.iulian scrie: Nu stiu cum de nu ați auzit că se practică metoda această de ani de zile. Domnul Gui din Tulcea a lăsat tot anul doua familii suprapuse si au adunat 196 kg, are o zonă foarte buna.


Nu sunt carcotas, dar am auzit, prin Delta, ca albinele indesau aceeasi miere de doua ori (si albinele dintr-o familie si albinele din cealalta) rezultand o miere mai grea...!!! :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde teinegru64 » 28 Feb 2019, 14:51

ignatov andrei scrie:
codrean.iulian scrie: Nu stiu cum de nu ați auzit că se practică metoda această de ani de zile. Domnul Gui din Tulcea a lăsat tot anul doua familii suprapuse si au adunat 196 kg, are o zonă foarte buna.


Nu sunt carcotas, dar am auzit, prin Delta, ca albinele indesau aceeasi miere de doua ori (si albinele dintr-o familie si albinele din cealalta) rezultand o miere mai grea...!!! :lol: :lol: :lol:

Si V alter zicea cândva (cu documente) ceva de 150 kg miere familia de albine.Astăzi doar cu apa ...nu se mai scoate atata miere.La miere grea ...apa grea.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: STUPINA CODREAN

Mesajde codrean.iulian » 28 Feb 2019, 21:22

Încercarea moarte nu are....în cel mai rău caz pierd o matca...deci, mare pagubă nu este. Iar dacă rezista împreună și văd diferența la cantitatea de miere atunci o să abordăm altfel problema :P
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori