Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde Ioan Guist » 24 Noi 2011, 21:58

Colector de polen tip oros nu am.Poate gasesti la Apicola
Am insa o intrebare.
Cum esti multumit de ramele fara umeri? De ce ai construit stupii asa? Si faci pastoral?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde bogdannn » 24 Noi 2011, 22:15

salut
am eu un colector dar in dambovita, ti-l pot imprumuta cateva saptamani daca nu gasesti mai aproape, sa ma suni daca esti interesat
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde soicagabriel » 25 Noi 2011, 21:56

Va salut Domnu Ioan ,de ramele fara umeri eu nu stiu inca ce sa spun ca abia anul asta in luna octombrie le-am cumparat.Pot sa iti spun ca le-am adus aprox.de la o distanta de 100 Km si totu a fost ok. Nu stiu la ce te referi ,adica la intrebarea de ce am construit stupi asa? Nu am decis inca daca am sa fac pastoral in 2012 ,avand in vedere ca sunt incepator ,cred totusi ca in 2012 am sa stau pe vatra si am sa incerc sa invat sau cel mult am sa merg undeva in apropiere (la rapita).As vrea ca urmatorul an sa incerc sa imi dublez famiilile de albine.La stupi noi am sa folosesc rame cu umar cel putin asa cred acum, am sa vad in continuare cum se comporta cele fara umar.accept sfaturi ,propuneri pentru a imbunatati stupii care mai vrem sa ii facem.
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde soicagabriel » 25 Noi 2011, 22:03

bogdannn scrie:salut
am eu un colector dar in dambovita, ti-l pot imprumuta cateva saptamani daca nu gasesti mai aproape, sa ma suni daca esti interesat

Mersi bogdann ,daca nu am sa gasesc mai aproape am sa te sun.
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde soicagabriel » 28 Feb 2012, 22:24

Chiar daca iarna nu a trecut inca, sunt f. multumit pana acum de majoritatea familiilor si sunt f. f. multumit ca pana acum nu am pierdut nici o familie de albinute.Zilele astea am avut si zboruri de curatire si in zilele urmatoare o sa mai fie si altele cred ,daca luam in calcul temperaturile care or sa fie intre 10-15 grade. :D Ceea ce ma preocupa este ca la cateva familii de albinute am condens pe folie :( , Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Sunt la prima iernare si nu am idee ce ar fi cel mai bine?
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde paul » 28 Feb 2012, 23:16

Gabita ... dai inainte !!!
Vad ca nu se baga nimeni ... la intrebarea ta ! Iti spun eu ... incepatoru' ;)
Incearca sa izolezi mai bine deasupra foliilor unde ai condens !!! Pune si tu ... un blug rupt , un pres ... orice !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde proapis13 » 28 Feb 2012, 23:55

paul scrie:Incearca sa izolezi mai bine deasupra foliilor unde ai condens !!! Pune si tu ... un blug rupt , un pres ... orice !

Poti sa pui si budigaii lui mama-mare acuma.....
In iarna asta si cei mai infofoliti stupi au avut cata condens
Am avut condens in stupi fara folie :o
Cel mai mult a fost in stupii cu scindura de 200mm,deci atentie :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde paul » 28 Feb 2012, 23:58

Gabita ... asculta-l !!!
"Batranul stupar" ... chiar stie !!!
Apropos ... "batrane stupar" ... da si varianta B ! :arrow:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde soicagabriel » 01 Mar 2012, 20:51

Am inteles ca iarna asta am cam avut toti cate un pic de condens ... Dar ce se poate face in continuare? 1.Astept sa vina caldura..?.sau 2. Este prea tarziu sa pot face ceva. 3.Afecteaza albinutele acest condens? Va multumesc pentru confirmarile care mi le dati si imi intariti ideile care sunt nesigure :)
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde orlando » 02 Mar 2012, 23:51

soicagabriel scrie:Sunt pomi fructiferi: Mar,Par,Cais,Piersic,Cires, Gutui,Prun ;)


salut gabriel.....tine-o tot inainte in primul rand cu albine si apoi cu pomi...te salut
orlando
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Feb 2012, 14:14

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde orlando » 02 Mar 2012, 23:58

soicagabriel scrie:Am inteles ca iarna asta am cam avut toti cate un pic de condens ... Dar ce se poate face in continuare? 1.Astept sa vina caldura..?.sau 2. Este prea tarziu sa pot face ceva. 3.Afecteaza albinutele acest condens? Va multumesc pentru confirmarile care mi le dati si imi intariti ideile care sunt nesigure :)


si albinutele sunt la fel ca noi....
orlando
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Feb 2012, 14:14

Re: Merg cu incredere inainte

Mesajde B-father » 03 Mar 2012, 00:13

colector gasiti aici http://viitorsanatos.ro/apicultura/prod ... 7&switch=1
de fapt nu prea aveti nevoie de el daca aveti placile active va inspirati de pe net si construiti in jurul lor
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori