Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 07 Iun 2012, 22:52

Musuroaie de furnici sunt cu sutele. Astazi am dat cu sapa in jurul stupilor findca nu vreau pic de iarba in perimetrul le lucru la lazi si la fiecare 10 sape dadeam de un cuibar plin cu oua de furnica.
Solutia la care ma gandesc, este sa fac pentru fiecare lada un suport din fier cu 4 picioare si fiecare picior al suportului sa-l asez intr-o cutie de conserve goala pe care sa o umplu cu ulei ars de motor. Daca invata furnica sa inoate prin ulei atunci merita sa primeasca miere.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde FLORINELU » 08 Iun 2012, 08:53

solutia cu conserve goale este foarte buna. am incercat-o si eu candaveam stupi putini dar acum trebuie sa mananc cam multe conserve.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Nicu

Mesajde FLORINELU » 08 Iun 2012, 08:56

nicule am observat ca intre cei 2 stupi e o distanta cam mare. sper sa pui cat de curand inca 2 lazi acolo si primul borcan cu miere sa-l vedem si noi. :geek: :ugeek:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 08 Iun 2012, 13:25

Sa dea cel de sus spor in cutii ca am 1500 metri patrati unde sa ma intind cu lazile. Vreau sa las macar un metru distanta intre lazi ca sa ma pot invartii in jurul stupului cum am nevoie. Despre miere, nici nu ma gandesc la ea anul asta. Lasa sa stranga dragutele ca sa am ce sa le dau la iarna. Sa fie ele multumite ca va veni si vremea cand imi vor darui si mie o parte din munca lor. Anu asta nu imi propun sa extrag nimic. Toate ramele cu miere capacita si pastura am sa le pun bine ca sa ma asigur ca la toamna o sa am ghemul strans pe capacele de miere. Si daca le duc cu bine in primavara atunci se cheama ca o sa merit sa mananc miere.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 20 Iun 2012, 19:56

Cam dezamagit de ce au strans fetele mele la tei. Cred ca o sa bag sirop la greu sa stranga ceva rezerve pentru la iarna.
http://www.facebook.com/nicu.iuja.7/fri ... =2&theater
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde jenica67 » 20 Iun 2012, 21:23

Pai unde sa stranga micuele, ca magazi vad ca n-ai, sau ai vre-o galeata in stup ?? Apropo, sa ai ce sa le dai la iarna, eu zic sa iti scoti ideia asta din plan, mai bine ocupa-te in august-septembrie, sa aiba hrana destula si la iarna lasa-le sa hiberneze, ca mos martin, pana la primavara. Si inca o chestie, unde sunt teii ? Si ce la voi a trecut, ca la noi nu au inflorit, decat in oras unde sunt betoane ?
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 20 Iun 2012, 21:53

Pai lazile sund de 12 rame si roii sunt unul cu 7 rame ( 5 ouate si cu coronitele pline, o rama plina cu miere numai pe o fata si o rama cladita numai pe jumatate) Si celalalt pe 6 rame( 5 rame ouate cu coronite si o rama cladita si goala.) Pai ce sa le pun astora magazii?
La Snagov teiul e inflorit de o saptamana si in stupi nu se simte nimic.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde jenica67 » 20 Iun 2012, 22:29

Daca sunt roi, lasa-i in pace ca ei sunt in dezvotare, si au consum ridicat. Dar daca iti eclozeaza 5 rame cu puiet, pot acoperi toate ramele si atunci o sa fie surplus de albina, care poate culege. Si eu am niste roi pe 4 rame care le-am dat o rama la cladit si doua zile la rand sirop la punga 2:1 si dupa o zi s-a vazut ca deja au luat rama la cladit. Astept vineri sa ii vad, ca daca au cladit-o, trebuie sa ii transvazez si sa le dau rame in continuare la cladit. Dar roi eu ma gandesc sa ii mai ajut, pana trec de 6 rame. Apropo, la ce distanta este masivul de tei, fata de stupina ta ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 21 Iun 2012, 00:05

Postarea ta ma linisteste. Asa mult imi doresc sa ai dreptate.
Eu nu le-am mai dat sirop pentru ca am vazut floarea de tei descisa si am bagat cate un FA ca ultima rama ca sa cladeasca in timpul culesului. Au cladit ele ceva dar miere putina. Ma asteptam sa gasesc cuibul blocat mai ales ca ramele sunt bine acoperite de albina.
Padurea nu e numai de tei dar sunt suficienti cat sa alimenteze o stupina. Cercul indica raza de zbor eficienta, 3 km.
Imagine
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde claudia_0218 » 29 Iun 2012, 18:09

iunicu scrie:Sa nu va impinga pacatul sa radeti vreunul de mine, voi astia care ati uitat ce ati simtit dupa ce ati mangaiat primul vostru stup."

sunt in locul tau acuma :lol: super senzatia .....
"Te poți împodobi cu penele altuia, dar nu poți zbura cu ele". Lucian Blaga
Avatar utilizator
claudia_0218
 
Mesaje: 76
Membru din: 26 Iun 2012, 01:58
Localitate: Constanta

Re: Nicu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Iun 2012, 18:39

stai linistita Claudia !!! fiecare inceput are farmecul lui !!! daca citesti ce i-am scris lui Nicu atunci cand a postat ceea ce ai citat tu , vei vedea ca suntem cel putin 3 incepatori !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 30 Iun 2012, 09:32

Esti modest Lucica.
Claudia,dupa ceva vreme, va dispare entuziasmul asta plin de emotii si vei incepe sa prinzi tot mai multa incredere in tine. Vorbim noi peste o luna, doua si ai sa intelegi ce zic.
Acum stau ca pe ace pana nu vad cateva rame pline cu miere capacita ca sa le stiu asigurate pentru iarna.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde FLORINELU » 30 Iun 2012, 20:58

nicule.daca am inteles eu bine,pe 29 mai ai instalat cei 2 roi.pai in 30 de zile nu poti avea si roi puternici si miere in rame ce aduna ele acuma(vorbesc de roi)consuma mai mult pentru dezvoltare.daca roii erau de la inceputul lul mai,acuma mancai miere de la ei.
stai linistit ca dupa ce ai scris aici,ai roi buni,timpul e prielnic si pana la toamna vor fi ok.
daca dupa 20 august nu s-au dezvoltat suficient(nu cat vrei tu)atunci incepi sa le dai sirop
spuneai pe aici pe undeva ca pastrezi miere ca sa-i ajuti in iarna.sfatul meu este sa intri cu stupii pregatiti bine in iarna,si sa ii lasi in pace pana in martie.
eu asa fac .
dar sfaturi primesti si vei primi multe,tu nu ai decat sa le cerni.
mult succes.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 01 Iul 2012, 08:47

Mesajul tau ma incurajeaza. Eram putin dezamagit de cantitatea de miere stransa. Nu ma gandesc la extractie ci la rezerva pentru iarna. Recunosc, nu m-am putut abtine sa nu fur cu coltul daltii putina miere si am gustat. Picurii aia de nectar au fost cea mai buna miere pe care am intalnito, era mierea fetelor mele.
Am cumparat hranitoare de urdinis ca sa poata socrul meu sa stimuleze in lipsa mea. I-am aratat cat sirop sa puna ca sa nu ramana nimic pana la rasarit si desteptul ma anunta mandru la telefon cum umple el hranitoarele ca sa ajunga pentru cateva zile :shock:
Daca ar avea rabdare macar, sa ma asculte cand ii explic ce rau le face albinelor lasand hranitoarele la urdinis peste zi.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Nicu

Mesajde ves.lucian.zabrani » 01 Iul 2012, 14:29

nicule , sunt mai bune hranitoarele de plastic ce se pun pe podisor !!! intre podisor si capac !!! daca nu ai podisoare se pot face rapid !!! o rama cat cuibul si un osb si gata !!! o gaura cu freza pe mijloc si atunci cand le hranesti (sau le hraneste cineva ) nu deranjezi familia !!! si poti pune de la 200 de grame la 2 litri !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nicu

Mesajde iunicu » 01 Iul 2012, 18:36

Foarte adevarat. Sunt bune si hranitoarele de urdinis atata vreme cat le montezi la asfintit si le recuperezi la rasarit. Pe mine ma intereseaza sa stimulez astfel o noapte da si alte doua nopti nu. Ma tem ca lasate ziua acolo, tine albina la hranitor in loc sa plece la colindat, ca sa nu mai vorbesc de stimularea furtisagului.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori