Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde cristi arad » 16 Ian 2022, 17:50

La multi ani tuturor! iatama aici dupa ani buni, ... Mi-e draga meseria asta dar stau in Cimpia de vest unde floarea soarelui nu ne mai lasa sa facem apicultura rentabila (faceam inainte de a introduce magarii nicotinoidele aprox 35 kg/an/familie luat in calcul si roii). Am vandut stupii cu mare retinere, intrucat pe cimpie nu se mai pot exploata si la padure inca nu ma pot retrage.. mas apuca din nou de albinarit dar sunt dezavantaje mari ... am nevoie cred ca de incurajari... :P
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde peterneamt » 16 Ian 2022, 19:12

La întrebarea aceasta trebuie să răspuzi singur, și asta dacă nu vrei cumva să dai vina pe vreun sfătos, în cazul eșecului !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde cristi_vidican » 16 Ian 2022, 22:33

Poate îl întrebați pe Dl Muscă dacă vă sfătuiește să vă apucați de apicultură :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2022, 13:50

Dacă s-au scumpit : lemnul ,ramele, fagurii etc., poți folosi peturi :



https://www.youtube.com/watch?v=9ItlOFLTUAs
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde cristi arad » 18 Ian 2022, 21:33

din cauza incurajarilor nu da nimeni gres, si eu nu pot da gres decit din cauza pesticidelor; cat despre Dimitrie Musca eu nu il laud (l-am cunoscut personal) dar nici nu il hulesc. apicultorii merg la el la rapita si nu exista mortalitate in zona decat in cazul in care sunt si altii care mai adauga ceva pesticide la tratamente. La Musca la Curtici vin multi apicultori inclusiv din N tarii si nu prea au probleme; eu la el eram cu stupina la rapita si faceam in med 8 kg/familie (intreaga flota); si Musca nu seamana floarea soarelui; mai vad la TV ca iarasi sunt introduse nicotinoidele official... deci daca nu ma mut la munte unde nu este floare se pare ca nu pot reincepe....; mai trebuie rezolvata problema falsificatorilor de ceara care tin familiile in loc (matca nu depune in faguri de parafina) si sunt o problema aprope la fel de mare ca si nicotinoidele...
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde daffid mihailov » 18 Ian 2022, 23:06

Te apuci dacă ai o zona buna. Dacă nu ai o zona buna care sa îți țină cântarul pe egal tot sezonul, va fi greu.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde cristi arad » 20 Ian 2022, 21:15

cam asa este; dar cat mai am rezerve de propolis brut... inca nu ma apuc; propolisul brut ar trebui sa aiba valoare cat greutatea lui in aur. pe multi am vindecat de diverse probleme cu el; eu m-am vindecat (adica ma ajutat sa fac o forma usoara ) de coronas (cum zic spaniolii) ;) la fel de valoroasa este in intepatura de albina in noua gripa si este incercata si asta.
ce nu mai suport eu este sa vad stupii pierind inaite de intrarea in iarna si albina topaind prin iarba otravita; de asta nu mai vreau sa ma apuc de stuparitul la cimpie. poate ca bunul Dumnezeu imi va face un rind sa ma mut pe undeva pe la padure si atunci va fi alta poveste, un alt inceput... iarasi s-a introdus nicotinoidele... oare LABAGII de sefi de asociatii apicole ce pazesc??? baga banii in buzunar si tradeaza apicultura si apicultorii. este o rusine ceea ce fac ei pentru apicultura... numa sa apuce vreunul pe mana mea in camp ca ii fac aerosoli la urdinis.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: de ce sa incep din nou stuparitul ???

Mesajde cristi arad » 21 Ian 2022, 13:28

imi cer scuze pentru limbajul colorat (desigur figurativ exprimat) dar nu pot sa fiu indiferent la ceea ce se intimpla si toata lumea sta si nu face nimic, si mai ales cei ce reprezinta se zice, stuparitul romanesc
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator