Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

albine moarte

Mesajde stuparul2011 » 06 Sep 2011, 23:08

Buna, ma ocup de albine de 1 an si pentru prima data am intalnit aceasta problema, va rog sa imi dati cateva sfaturi.
5.9.2011
- Observ ceva suspect, albine moarte la urdinis
- seara deschid stupul, gasesc 2 gramezi mici de albine moarte.Fac curatenie.
6.9.2011
- tin stupul sub observatie de 2 ori
-prima data de la 9:15 la 10:40
-a doua oara de la 11:30 pana la 12:00
- se observa :a)albinele scot foarte rar cadavre in comparativ cu ziua precedenta
b)in prima perioada de observatie au scos 20 de cadavre plus 4 fragmente (la prima vedere par sa fie bucati de albine), in a doua perioada au scos 19 albine plus un fragment
c)albinele moarte pe care le-am studiat prezentau:
- trompa intinsa in afara(aprox o jumate din cele studiate)
- majoritatea la strangerea abdomenului eliminau o pasta de culoare neagra
- vreo 2 cadavre de culoare galbuie iar unul singur de culoare maronie semilichida

Mai tin stupul sub observatie.
Mentionez ca au mancare(miere).
Va multumesc.
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: albine moarte

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 19:27

Sa nu fie cumva victimele care au venit la furtisag.....
Urmareste urdinisul, vezi daca se incaiera intre ele.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: albine moarte

Mesajde stuparul2011 » 07 Sep 2011, 21:34

am urmarit si azi stupul in 2 ture timp de cate 40 de minute si nu am mai
vazut sa scoata albine moarte.
am urmarit si urdinisul pentru a vedea daca este vorba despre furtisag, dar
nu s-au incaierat si nici nu parea sa se intample ceva asemanator. erau
linistite si doar pareau ca se curata din cand in cand la urdinis, una pe
alta(din cate am inteles pentru la furtisag este mare zarva la urdinis si
se lupta intre ele. in schimb la mine nu s-a intamplat acest lucru)
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: albine moarte

Mesajde liviu1965 » 08 Sep 2011, 14:08

Sa nu fie albina batrana??????
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: albine moarte

Mesajde emilchitu » 14 Iun 2012, 11:49

Poate are legatura cu tratamentul pe care l-ai facut albinelor..
emilchitu
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2012, 11:41

Re: albine moarte

Mesajde augustin » 15 Iun 2012, 14:16

. Boala neagră
. .Această boală, cunoscută şi sub denumirea de boala de pădure sau paralizia, apare vara în perioadele dintre culesuri, fiind condiţionată de o serie de factori nefavorabili ca seceta, mierea de mană sau lipsa culesului.



Etiologie

.Se pare că agentul cauzal al acestei boli este un virus, etiopatogeneza acestei boli nefiind încă pe deplin elucidată. Boala poate fi generată de o tulburare a metabolismului proteic, cauzat de diferite sorturi de polen, bacterii, ciuperci sau unele substanţe chimice sau de condiţiile de mediu nefavorabile.



Simptome

. Albinele bolnave îşi pierd capacitatea de zbor, se târăsc în faţa urdinişului, fac mişcări dezordonate, prezintă abdomenul mărit şi corpul negru, cu aspect unsuros, ca urmare a căderii învelişului pilos şi mor cu aripile ţinute sub formă de acoperiş, depărtate şi în jos.

.Albinele din stupii afectaţi nu mai adună rezerve de miere, ci dimpotrivă consumă tot ce culeg. În interiorul stupului, albinele bolnave cad de pe faguri, se agită pe fundul stupului, o parte ies pe urdiniş, cad cu faţa dorsală spre pământ, se agită, au trompa întinsă şi nu pot sta în poziţie normală.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: albine moarte

Mesajde augustin » 15 Iun 2012, 14:17

Tratamentul

medicamentos nu a fost elaborat până în prezent, fiind recomandată, pe lângă măsurile de igienă, schimbarea mătcii la familiile bolnave sau administrarea a 250 ml de sirop călduţ (35°C) cu adaos de 10 % lapte de vacă fiert, tratament care combate eventualele intoxicaţii sau carenţe proteice. Se mai recomandă ca mijloc de tratare a acestei boli sucul de lămâie în 4 litri sirop, sau acidul citric cristalizat, 1 g la un litru sirop, administrat în aceleaşi doze ca mai sus.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: albine moarte

Mesajde augustin » 15 Iun 2012, 14:18

Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: albine moarte

Mesajde stuparul2011 » 17 Iun 2012, 01:36

buna,
mersi de indrumari.am citit despre aceasta boala la adresa indicata,cred ca imediat,sau cel tarziu dupa vreo 2 zile.din cate am citit si eu intre timp,intr-o carte bolile albinelor,coperta verde,editia a doua.altceva nu imi amintesc la ora asta.dar voi reveni cu titlu si autor,exact.pare sa fi fost aceasta boala,dar asa dupa ochi nu cred ca pot spune exact despre ce a fost vorba.
multumesc inca o data si numai bine.
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: albine moarte

Mesajde augustin » 18 Iun 2012, 17:04

Poti sa le faci o cura de de ceai. Poti folosi ceaiul de stimulare in primavara. Nu vindeca boala, dar contine substante antivirale, e bun mineralizant si le intareste sistemul imunitar. Din nefericire, bolile antivirale, nu prea au tratament, insa poti sa speculezi efectul altor activitati.
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: albine moarte

Mesajde stuparul2011 » 19 Iun 2012, 20:03

buna,
multumesc augustin,chiar am vazut cred ca pe forum ceva retete din plante medicinale pentru albine si voi incerca.
se poate da tot timpul anului,cumva preventiv,sau doar in anumite perioade,primavara,cum ai spus?
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: albine moarte

Mesajde stuparul2011 » 19 Iun 2012, 20:31

buna,
cartea de care vorbeam,mai sus este a lui I.Ograda-Bolile si daunatorii albinelor.editia a doua,revizuita si actualizata.
am vazut pe undeva si editia a treia,sper sa fac rtost de ea,cat mai repede.
sunt sigur ca ai auzit de ea,chiar acum mi-am adus aminte si am cautat in calculator sa vad cum se numeste exact.
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: albine moarte

Mesajde augustin » 19 Iun 2012, 22:02

ceaiurile alea se pot da tot timpul anului. Familiile bolnave sunt oricum scoase din productie, deci nu se pune problema de calitatea comerciala a mierei. Data fiind structura virusilor in general, tratamentele medicamentoase nu dau rezultatul necesar (vindecare rapida si eradicarea parazitului). Din acest motiv tratamentele antivirale la albine e bine sa se faca(si nu o spun doar eu)la fel ca in cazul oricarei forme de viata: asigurarea unor conditii bune de dezvoltare a organismului, hrana de calitate si asigurarea elementelor care intaresc sistemul imunitar. Pentru intarirea sistemului imunitar substantele din anumite plante de foarte multe ori dau rezultate excelente, la un cost mai mic si fara a dezvolta imunitatea virusului. Ca un exemplu, cand avem gripa nu luam antibiotice, ci stam in casa, bem ceai si facem inhalatii. Mie cel mai mult imi plac ceaiurile de hamei si inhalatiile cu aburi etilici..... :mrgreen:
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: albine moarte

Mesajde emilchitu » 21 Aug 2012, 19:24

Daca tot iti plac ceaiurile de hamei, presupun ca iti place si berea in aceeasi masura:))
Cu siguranta mai am multe de invatat despre albine. Nu stiam despre tratamentul cu ceaiuri aplicat albinelor..
emilchitu
 
Mesaje: 25
Membru din: 14 Iun 2012, 11:41

Re: albine moarte

Mesajde teinegru64 » 21 Aug 2012, 21:27

coada soricelului face minuni.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: albine moarte

Mesajde stuparul2011 » 21 Aug 2012, 22:41

m-am gandit si eu la ceaiuri,iar dupa ce au zis mai multi apicultori de pe forum ca folosesc...
din aceasta toamna voi incepe si eu sa le folosesc,mai trebuie sa vad compozitii,amestecuri si poate chiar peste vreo 2 saptamani voi incepe sa le pun in adapatoare,in loc de apa.

legat de ceaiul de hamei.... :lol: :lol:
poate vreodata ne vom intalni la o poveste,dar eu beau doar suc natural... ;)
vom depana povesti apicole.

numai bine si multumesc frumos pentru raspunsuri
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori