Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde ovidiu_78 » 19 Oct 2014, 21:25

Jean Valjean scrie:...
Stiu ca nu se recomanda pentru ca intoarsa invers intra rumegusul in ea, dar ma gandesc ca totusi n-o sa se strice prea repede....?

E total fals....nu intra nimika acolo....plus daca mai pui o aspiratie si no problem...crezi ca toti cei care folosesc risca asa ceva? Doar pt (si)asa ceva sunt create....
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde mihaibursuc » 19 Oct 2014, 22:00

FAO FARA FRICA EU FOLOSESC ASA CEVA DE VREO 4 ANI SI NU ARE NIMIC DAR ITI TREB O FREZA CALUMEA SUNA MA SA TI SPUN CE SI CUM
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde Jean Valjean » 19 Oct 2014, 22:24

ovidiu_78 scrie:E total fals....nu intra nimika acolo....plus daca mai pui o aspiratie si no problem...crezi ca toti cei care folosesc risca asa ceva? Doar pt (si)asa ceva sunt create....


Ok. Si la ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar o freza? Sau ce performante ar trebui sa urmaresc cand cumpar o freza: nr de rotatii, sistem de prindere?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde ionut vlv » 19 Oct 2014, 23:42

dupa parerea mea o freza buna,chiar foarte buna e kress 1050.nu poate fi comparata cu bosch sau makita.e special conceputa pt incarcari mari pe rulmenti,atat axial cat si radial.cam scumpa!dar atat.eu o folosesc pe o freza CNC, de 3ani fara absolut nicio problema.lucrez si cate 10 ore in lemn.lucrez si in aluminiu si bronz bineinteles cu adancimi si avansuri specifice sculelor de aschiere si materialului.sunt pe ebay dar si la un magazin din tara.pun link-ul magazinului nu ca reclama ci pt caracteristici si vizualizare a modelului.un alt inconvenient e pretul pensetelor dar fiind de calitate se uzeaza greu sau deloc functie de sculele ce se monteaza.
http://www.hi-end.ro/kress-1050-fme-p-2505.html
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde almasel » 20 Oct 2014, 20:40

Jean Valjean scrie:Vreau sa-mi iau o oberfreza (freza manuala), pe care sa o prind sub masa circularului si sa o folosesc la facut falturi.
Stiu ca nu se recomanda pentru ca intoarsa invers intra rumegusul in ea, dar ma gandesc ca totusi n-o sa se strice prea repede.
Prin urmare, aveti vreo recomandare?


Nu intra rumegus, n-ai teama. Uite-o pe a mea, merge de cativa ani...
viewtopic.php?f=15&t=902&start=80
Motorul e destul de slabut ca si putere, dar daca ai rabdare o sa mearga destul de mult.
Secretul este in cutitele de frezare. Sa fie de buna calitate, nu din alea cu 40 ron/ set de 10 buc (gasesti pe okazii, tocmai, olx tot felul de trompete ieftine, dar nu-s bune de nimic). Am avut si din astea ieftine, problema este ca se toceste repede capul taietor, iar coada frezelor de obicei este de 6 mm, iar la oberfrezele din comert penseta (mandrina aia mica) e de 8 mm.
Freza mea are penseta de 8 mm (originala), am mai facut la strung si penseta de 6 mm si am libertatea de a alege.
Am cumparat apoi freze Bosch, care au fost destul de scumpe pentru vremea aia (prin 2010), peste 100 ron/ buc (nut si feder inseamna set de 2 buc... a fost aproape de 300 ron). Dar merita... si acum taie foarte bine. Sa tot fie vreo 4 ani de cand am jucaria asta si inca mai merge...
Curand renunt la ea pt ceva mai trainic. Detalii sunt pe pagina personala.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde andrei_d » 20 Oct 2014, 22:31

nicu68 scrie:eu nu o sa-l folosesc pera mult vreau sa mai fac si eu cateva caturi, capac,funduri etc, nu o sa li fortez.spune-mi ANDREI scria ca are ghidaj universal asta inseamna ca pot sa fac taieri paralel cu panza si perpendicular cu panza?-lam comandat de pe net si nu ajung in tara decat in decembrie sa il vad mai bine


Nicu, scuze de intarziere, da, poti taia paralel si perpendicular. Paralel taie binisor daca faci mai multe probe pe material, iese o taietura decenta. Perpendicular e problema, de taiat taie dar fiindca ghidajul merge prin sina aia, folosit ca o sanie adica, sa impinga materialul, ghidajul joaca in sina si taietura nu iese dreapta, cand pui echerul vezi ca strica 2 mm din partea de sus. Daca tai sipci perpendicular nu se cunoaste problema asta dar daca tai pereti, se vad acei 2 mm lipsa. Chiar daca te chinui sa tii ghidajul tensionat numai intr-o parte sa nu mai joace in sina, din 10 pereti tot strici 2-3. Solutia e sa inlocuiesti sina asta cu de-aia pe rulmenti. Nu se face greu.

Circularul vine cu panza de 24 de dinti, sa stii ca panza asta folosita la taieturi perpendiculare strica materialul la iesire, sare fibra lemnului. Asta de 24 de dinti e panza pentru taieturi paralele cu lama. La perpendiculare se foloseste panza cu minim 40 de dinti. Ori asa, ori te impaci cu cea de 24 :) Partea buna e ca panza asta cu care vine e de calitate, am taiat mult cu ea si inca e ascutita.
andrei_d
 
Mesaje: 111
Membru din: 27 Dec 2013, 11:22
Localitate: Ploiesti

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde Jean Valjean » 20 Oct 2014, 22:54

Almasel, multumesc de informatii, sunt exact ceea ce asteptam,
Nu am folosit niciodata o freza, tocmai de asta ceream aceste informatii.
Dat fiind faptul ca doresc sa o folosesc pentru diverse treburi casnice, recomandarea lui ionutvlv intra la alta categorie.
Prin urmare, pentru o utilizare de nivel hobby, importante sunt capetele de freza si nu freza in sine.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde petru71 » 21 Oct 2014, 00:22

Un circular cu masa mobila, home made. Reusit.

petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde cristian bh » 21 Oct 2014, 10:39

petru71 scrie:Un circular cu masa mobila, home made. Reusit.


E un compromis mare intre utilitate si cost, avand in vedere ca unele componente sunt destul de scumpe,rigla gradata este un accesoriu profesional,anumite componente sunt axe si ghidaje pt cnc,
masa mobila este prea departe de panza, normal ar trebui sa treaca la cativa mm de panza,inclinatia panzei este inversa, etc,
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde petru71 » 21 Oct 2014, 11:14

cristian bh scrie:
petru71 scrie:Un circular cu masa mobila, home made. Reusit.

......

E un compromis mare intre utilitate si cost, avand in vedere ca unele componente sunt destul de scumpe,rigla gradata este un accesoriu profesional,anumite componente sunt axe si ghidaje pt cnc,
masa mobila este prea departe de panza, normal ar trebui sa treaca la cativa mm de panza,inclinatia panzei este inversa, etc,


Cristian, sunt de acord cu tine.
Uite, pun o poza cu masina pe care vreau sa o pun la punct (la mine discul circularului nu se inclina).
Vreau sa-i fac o masa mobila similara cu cea din filmul postat de mine.
Data fiind forma mesei de fonta a circularului nu prea vad cum as putea sa ma apropii cu masa mobila de disc asa cum ar trebui (la 2-3 mm).
In final vreau sa ajung la o masa care culiseaza pe role, rulmenti, etc. Daca as utiliza canalul de ghidare frezat in masa masinii (pentru sprijinul mesei mobile) ar merge mai greu.
Ca sa am role/rulmenti sub masa mobila pana langa disc (2-3 mm) ar trebui sa ridic masa mobila si implicit voi pierde mult din inaltimea de taiere.
Compromis va fi cu siguranta, inca nu stiu sigur ce forma va avea... :D
Fişiere ataşate
vedere din fata redimensionata.jpg
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde cristian bh » 21 Oct 2014, 13:53

Din ce se vede in foto se pare ca ai o combinata monofazata, sau chiar trifazica,destul de robusta,scopul mesei mobile ar fi taierea precisa la gradul dorit,a panourilor sau buc .O masa mobila langa panza ti-ar permite indreptarea si pe lungime a bucatilor pt panouri,totusi realizarea unei mese mobile ca cea din film implica niste costuri ,variante ar fi ,depinde ce vrei sa faci,cat te intinzi sa zic asa,daca nu te deranjeaza, poti da detalii mai amanuntite a capacitatilor masinii si ceva poze mai pe lumina si putem discutam si aici unde mai zic si altii alte pareri,cat si in particular.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde nicu68 » 21 Oct 2014, 19:45

mersi Andrei,o vad cand o sa lucrez cu el cum e,adevarul ca nici nu ma stiu, nu am avut nici un circular vreodata dar sper sa ma dewscurc
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde lucky5strike » 27 Oct 2014, 22:25

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde ovidiu_78 » 28 Oct 2014, 00:10

Nu e ceva nou.....hobby ....si pe deaspura scump
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde peterneamt » 28 Oct 2014, 09:37

..... Știu că nu arată foarte frumos, dar ele sunt incredibil de ieftini şi se construiesc rapid și albinele se simt foarte bine în ei.....

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Utilaje tamplarie lemn

Mesajde peterneamt » 28 Oct 2014, 21:56

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori