Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rulota modificata

Mesajde robotboy » 24 Iul 2016, 12:27

Buna ziua, tuturor. Sunt membru destul de vechi pe aici dar inca invat asa ca nu prea am postat pana acum. Am 10 stupi ME de vreo 4 ani si ma deplasez in pastoral cu o remorca tip ACA cu platforma detasabila. Am incercat intr o perioada sa folosesc platforma dar este foarte greu sa o dai jos si mai ales sa o asezi din nou pe protap...De vreo doi ani las stupii cu tot cu remorca pe camp. Scot cupla de la remorca si o suspend pe niste butuci de lemn( asta dupa ce mi au furat o roata intr o vara si mi au rasturnat vreo cinci lazi.Chiar si asa imi este foarte greu sa lucrez pe ea din cauza ca este foarte inalta si daca urci si cobori de 15-20 de ori pe zi te cam rupe...mai ales la extras ... Care ar fi intrebarea mea? Am gasit asta pe un forum de vanzari....http://forum-anunturi.apiardeal.ro/inde ... opic=747.0 si am in curte o rulota similara pe care nu o prea folosesc. Am cumparat o pt ca era mai mult de pomana (2000 lei, inmatriculata). Ce credeti? Care ar fi avantajele si mai ales dezavantajele? Va multumesc!
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01

Re: Rulota modificata

Mesajde cantemir » 24 Iul 2016, 20:05

robotboy scrie:...Ce credeti? Care ar fi avantajele si mai ales dezavantajele? Va multumesc!

Pe asfalt e ok! Off road e un coșmar: la trecerea prin șanțuri ori lovește cu fata, ori cu spatele ori ramane suspendată!
Restul sunt doar amănunte.

Cantemir se află la al trei-lea sezon cu așa ceva! Și ultimul!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Rulota modificata

Mesajde robotboy » 24 Iul 2016, 20:46

"Cantemir se află la al trei-lea sezon cu așa ceva! Și ultimul!" Sa inteleg ca foloseti asa ceva?Imi poti da amanunte? La mine ar fi intradevar problema la rapita si floare.....in rest nu
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01

Re: Rulota modificata

Mesajde cantemir » 24 Iul 2016, 21:54

:D
Albinele au călătorit onorabil cu camioneta.
Rulota e rezervată exclusiv unui trântor gras, puturos si mare amator de confort. Ideea e ca rulota nu e pentru off road! N-am loc aici să zic de câte ori m-am jurat ca n-o mai scot de pe asfalt! Desi e solidă ca un tanc, tot i-am rupt un picior de calare stanga-fata. Acum sta pe cricul mașinii. Ajuta-ma Doamne, să nu fac pana!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Rulota modificata

Mesajde Cristian IONITA » 25 Iul 2016, 09:46

robotboy scrie:Buna ziua, tuturor. Sunt membru destul de vechi pe aici dar inca invat asa ca nu prea am postat pana acum. Am 10 stupi ME de vreo 4 ani si ma deplasez in pastoral cu o remorca tip ACA cu platforma detasabila. Am incercat intr o perioada sa folosesc platforma dar este foarte greu sa o dai jos si mai ales sa o asezi din nou pe protap...De vreo doi ani las stupii cu tot cu remorca pe camp. Scot cupla de la remorca si o suspend pe niste butuci de lemn( asta dupa ce mi au furat o roata intr o vara si mi au rasturnat vreo cinci lazi.Chiar si asa imi este foarte greu sa lucrez pe ea din cauza ca este foarte inalta si daca urci si cobori de 15-20 de ori pe zi te cam rupe...mai ales la extras ... Care ar fi intrebarea mea? Am gasit asta pe un forum de vanzari....http://forum-anunturi.apiardeal.ro/inde ... opic=747.0 si am in curte o rulota similara pe care nu o prea folosesc. Am cumparat o pt ca era mai mult de pomana (2000 lei, inmatriculata). Ce credeti? Care ar fi avantajele si mai ales dezavantajele? Va multumesc!




asa cum spune si colegul cantemir rulota e mai dificila in teren, parerea mea sa continuii cu remorcuta cu paleta .... iar ptr manevrarea ei sa folosesti un cric mai "funcxtional" .... gen



se gasesc "clone" made in china la pana in 300 lei bucata .... sunt departe de calitatea originalelor dar iti faci treaba foarte bine cu ele
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Rulota modificata

Mesajde robotboy » 25 Iul 2016, 21:11

asa cum spune si colegul cantemir rulota e mai dificila in teren, parerea mea sa continuii cu remorcuta cu paleta .... iar ptr manevrarea ei sa folosesti un cric mai "funcxtional" .... gen


Buna seara. multumesc pentru sfaturi. Problema mea este ca trebuie sa ma descurc singur in pastoral.Paleta despre care facem vorbire se da jos si se pune la loc al naibii de greu pe teren denivelat. Cei care au lucrat cu remorca tip aca stiu ca la acele scoabe care tin palete este o toleranta de 0.5-1 cm. Putin mai sus sau mai jos si nu mai iese / intra. si chiar daca as modifica sistemul de prindere si as folosi acel cric super fain inseamna sa ma invart in jurul ei, sa o ridic de fiecare colt si sa i pun cate un picior telescopic. eu am folosit niste picioare improvizate din bara filetate si niste rulmenti de presiune( cred ca se vad in poze) si imi lua cel putin 30 de minute la dat jos dar mi a luat si 2 ore la urcat inapoi pe protap. Asta in situatia in care mai eram cu cineva si unul statea pe dedesupt si comanda ridicare sau coborarea. Si chiar si asa paleta ramane la o inaltime de 80-90 cm dfata de sol pe niste picioare mai mult sau mai putin solide....foarte greu de lucrat si instabila.... atasez niste poze cu paleta si rulota careia i am pus gand rau......

rsz_dscn1745.jpg
rsz_dscn1746.jpg
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01

Re: Rulota modificata

Mesajde robotboy » 25 Iul 2016, 21:12

rsz_dscn1757.jpg
rsz_dscn1756.jpg


remorca este ca cea de pe link.....se vede cat este de inalta http://olx.ro/oferta/vand-remorca-apicola-ID66U0v.html. sper ca nu gresesc daca pun linkul. nu este a mea...doar ca exemplu
Ultima oară modificat de robotboy pe 25 Iul 2016, 21:23, modificat 1 dată în total.
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01

Re: Rulota modificata

Mesajde robotboy » 25 Iul 2016, 21:12

rsz_dscn1809.jpg
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01

Re: Rulota modificata

Mesajde Closcutz » 25 Iul 2016, 21:19

Unai una, alta-i alta! Nu strica rulota de pomana! Te gandesti ca faptul ca se strange mai greu e si un avantaj... se fura mai greu. Crezi ca in rulota va fi mai bine!? Nu te pripi!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Rulota modificata

Mesajde robotboy » 25 Iul 2016, 21:25

da ,,Closcutz" dar numai eu stiu cat m am chinuit....pe sub ea
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01

Re: Rulota modificata

Mesajde cantemir » 05 Aug 2016, 12:09

Mi-am revizuit părerile!
Rulota ta e cu vreo doi metri mai scurtă decât Titanicul meu. Mai ușoară cu o jumătate de tonă, deci s-ar putea descurca în teren.
Sigur iese un minipavilion de toată frumusețea! Grija la masele trecute în talon.

Eu nu plec de acasă fără sa ma asigur ca am la mine doi dulapi de brad groși de 8cm si lungi de 1m. Doua cricuri (unul hidraulic si unul mecanic) si doua chingi cu clichet.

Abia după cel putin o jumătate de oră de mers, îmi aduc aminte că am uitat actele in cealaltă masina! Cui ii pasa? Viața e frumoasă!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Rulota modificata

Mesajde robotboy » 14 Aug 2016, 10:56

Multumesc....ma hotarasem deja sa risc...am sa vad la anul cum se comporta...
robotboy
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Iul 2013, 19:01


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori