Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 21 Ian 2012, 23:37

ce poza mah, ca deja la trei minute dupa "crotaliere" zburau ramele si standul prin atelier mai ceva ca OZN-urile... doare de te scapi in pantaloni, pe bune...
Altceva: azi find asa... nitzica invalid :D am avut vreme de reflectii:
daca io dau 40 de lei pe o cutie de 5.000 de capse iar la fiecare rama bat minim 6, rezulta ca ma costa doar capsarea aproape cat o rama neasamblata.
Ba, deci e cam scump !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 21 Ian 2012, 23:40

ves.lucian.zabrani scrie: poate nu ai observat , la poze este un topic cu pozele apicultorilor !!! stiu ca eu mai am mult pana acolo , dar am pus o poza in care ma vad cat de cat , dar nu cu stupii mei !!!

da domnule, fecior fain, pacat de lazile din poza, ca tare-s scorojite ! :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde proapis13 » 21 Ian 2012, 23:53

alt stupar scrie:...daca io dau 40 de lei pe o cutie de 5.000 de capse iar la fiecare rama bat minim 6, rezulta ca ma costa doar capsarea aproape cat o rama neasamblata.
Ba, deci e cam scump !

Vezi ca din cauza loviturii la desht gresisi calculelele;

5000capse/40RON=0,008Bani-una capsa

0,008x6=0,048Bani-manopera rama

La mine cea mai ieftina rama=0,80Bani

o rama/manopera la o rama=16,6 manopere :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde jiji » 22 Ian 2012, 00:44

sa zbarlit pielea pe mn cand am citit , dar bine ca nu te ai uitat sa vezi pe unde iese capsa :lol: ca te uiti la albine cu un ochii
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde mihai florin » 22 Ian 2012, 13:59

alt stupar scrie:ce poza mah, ca deja la trei minute dupa "crotaliere" zburau ramele si standul prin atelier mai ceva ca OZN-urile... doare de te scapi in pantaloni, pe bune...
Altceva: azi find asa... nitzica invalid :D am avut vreme de reflectii:
daca io dau 40 de lei pe o cutie de 5.000 de capse iar la fiecare rama bat minim 6, rezulta ca ma costa doar capsarea aproape cat o rama neasamblata.
Ba, deci e cam scump !



Frunza verde de susai nu le ai si nu la ai!
Scuza-mi gluma stupar contabil ca te-ai accidentat. Insanatosire grabnica!.Periculoasa scula capsatorul asta, de bagat la minte viitor posesori de capsatoare! :shock:
Avatar utilizator
mihai florin
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iun 2011, 11:21
Localitate: Tg Mures

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 22 Ian 2012, 14:15

da mah, e grele cu cifrele, nah, ce sa zic :) :)
care zici ca ma iei sa-ti tin contabilitatea ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde lefter » 22 Ian 2012, 16:06

alt stupar scrie:
fanella scrie:Salut Lucian. Asa cum am promis iata ciocanul pneumatic pe care l-am cumparat de la LIDL, cu 130 lei si culmea are si trei ani garantie.

L-am luat si eu, mai bine topeam in birt banii aia de i-am dat pe el :oops:
Obisnuit find cu stilul de lucru al unui NU AIR, prima capsa din asta nou, Mc Alister sau cum naiba l-o fi chemand ca-i mai slab arcul de la declansator si are altfel sistemul de protectie, am batut-o... direct in degetul aratator de la mana dreapta!
A intrat prin buricul degetului si a iesit prin unghie. de fapt, a iesit cand am tras cu patentul de ea, zzzzuh !

vad ca flositi un capsator NU AIR si eu tot din asta am cumparat in decembrie si compresor 50l.NU AIR ambele1360 lei .compresorule e china cam dubios nu avea carte in ro.in magazinele gen dedeman capsele sunt foarte scumpe astept coletul dela sea sunt la juma de pret. daca folositi mai de mult nu air ce parere aveti merita banii
lefter
 
Mesaje: 57
Membru din: 22 Aug 2011, 21:09

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde popageorgian » 22 Ian 2012, 16:19

alt stupar scrie:ce poza mah, ca deja la trei minute dupa "crotaliere" zburau ramele si standul prin atelier mai ceva ca OZN-urile... doare de te scapi in pantaloni, pe bune...
Altceva: azi find asa... nitzica invalid :D am avut vreme de reflectii:
daca io dau 40 de lei pe o cutie de 5.000 de capse iar la fiecare rama bat minim 6, rezulta ca ma costa doar capsarea aproape cat o rama neasamblata.
Ba, deci e cam scump !

eu am luat cu 25 lei 3000 de cuie si bat cca 10 pe rama, deci 25 lei la 300 de rame , si nu mai invinetesc nici unghiile de la ciocan :lol:
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde fanella » 22 Ian 2012, 17:42

Salut
Nu pot sa ma laud ca folosesc de foarte mult timp capsatorul, dar pentru mine este foarte bun pentru ca nu prea am timp sa fac ramele cu ciocanul. Este adevarat cu capsele ma costa mult mai mult decit cu cuiele dar si calitate ramelor prinse cu capse in forma de u este mult mai buna. Am vazut pe forum ca au gasit si capse mai ieftine dar eu nu am gasit decit la 40 de lei 2000 de capse.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde alt stupar » 22 Ian 2012, 19:27

lefter scrie:vad ca flositi un capsator NU AIR si eu tot din asta am cumparat in decembrie si compresor 50l.NU AIR ambele1360 lei .compresorule e china cam dubios nu avea carte in ro.in magazinele gen dedeman capsele sunt foarte scumpe astept coletul dela sea sunt la juma de pret. daca folositi mai de mult nu air ce parere aveti merita banii

pai eu zic ca merita
trag de ele de vreo 3 ani, vopsit, capsat, alea-alea si inca merg.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde valy_cot » 22 Ian 2012, 20:12

fanella scrie:Salut
Nu pot sa ma laud ca folosesc de foarte mult timp capsatorul, dar pentru mine este foarte bun pentru ca nu prea am timp sa fac ramele cu ciocanul. Este adevarat cu capsele ma costa mult mai mult decit cu cuiele dar si calitate ramelor prinse cu capse in forma de u este mult mai buna. Am vazut pe forum ca au gasit si capse mai ieftine dar eu nu am gasit decit la 40 de lei 2000 de capse.

La Sea capse de 28mm 20 rom 3000 de capse
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde lucian2012 » 24 Ian 2012, 03:35

salut/mi-ar trebui si mie un dispozitiv de incheiat rame ca cel din poze de pe forum......oare cat ar fi pretul pt un asa dispozitiv ......se poate face si pt 12 rame......astept raspuns...mersi anticipat
lucian2012
 
Mesaje: 7
Membru din: 24 Ian 2012, 02:14

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde DaniV » 24 Ian 2012, 15:18

Lectia nr 1 la lucrul cu capsatorul: niciodata nu iti tii mana mai aproape decat lungimea capsei.
Capetel capsei pot sa se intoarca si 180 grade daca da de un nod.
Am patit de am puscat un cui de 50 si asa s-a intors de mi-a lovit capsatorul.
De atunci imi tin degetele la distanta :D
QBEE
Avatar utilizator
DaniV
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Ian 2012, 17:32
Localitate: Cluj 0758287719

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde gabimihai » 06 Feb 2012, 21:33

Din ce am urmarit si auzit, capsatorul pneumatic are mai multa putere ca cel electric. Eu as dori unul electric asemanator ca putere cu cel pneumatic pentru capse de la 2-4cm. Stie cineva unul la pret bun, nu vreau sa dau bani si pe compresor si pe pistol.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde proapis13 » 06 Feb 2012, 21:52

gabimihai scrie:Din ce am urmarit si auzit, capsatorul pneumatic are mai multa putere ca cel electric. Eu as dori unul electric asemanator ca putere cu cel pneumatic pentru capse de la 2-4cm. Stie cineva unul la pret bun, nu vreau sa dau bani si pe compresor si pe pistol.

NU ai sa gasesti asa ceva pe piata romaneasca
A luat un prieten din Franta de 25mm dar nu strange bine rama
plus ca la un pret piperat 37 euro;nu merita
La rame ai nevoie de capse de 30-40mm
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde jiji » 06 Feb 2012, 23:36

salut
stiti ceva se mai gaseste pe undeva la lidl pistol pneumatic???
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori