Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dispozitiv incheiat rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Noi 2011, 16:47

Astazi un prieten m-a cadorisit cu acest dispozitiv !!! maine sau poimaine vreau sa-l pun in functie !!!
Fişiere ataşate
rsz_1dscn2313.jpg
rsz_1dscn2312.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde Cristian IONITA » 30 Noi 2011, 18:26

te asteptatm cu cote si detalii constructive
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde fanella » 30 Noi 2011, 18:54

ves.lucian.zabrani scrie:Astazi un prieten m-a cadorisit cu acest dispozitiv !!! maine sau poimaine vreau sa-l pun in functie !!!

Salut Lucian. Interesant dispozitivul chiar sunt interesat, dupa cel testezi spune-mi te rog daca merita investitia, a-si cumpara si eu, sa-mi mai usureze munca de a monta ramele, daca stii cit ar costa si unde asi putea comanda ar fi foarte bine.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde catalin.profiri » 01 Dec 2011, 00:59

si eu sunt interesat. poti da niste detalii?
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde tassevasi » 01 Dec 2011, 23:55

Uitati aici mult mai simplu si eficient acest dispozitiv ,facut de mine si fac treba f buna .
Din pacate nu merge sa incarc schita facuta pe calculator si am sa o pun pe aceasta facuta de mina acum repede .
Numai bine si spor la treba .
Fişiere ataşate
Imagine0711.jpg
Imagine0141.jpg
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde activ » 02 Dec 2011, 00:51

fanella scrie:
ves.lucian.zabrani scrie:Astazi un prieten m-a cadorisit cu acest dispozitiv !!! maine sau poimaine vreau sa-l pun in functie !!!

Salut Lucian. Interesant dispozitivul chiar sunt interesat, dupa cel testezi spune-mi te rog daca merita investitia, a-si cumpara si eu, sa-mi mai usureze munca de a monta ramele, daca stii cit ar costa si unde asi putea comanda ar fi foarte bine.


Cand vi prin Craiova suna-ma si ti-l arat pe-al meu ... ceva similar si simplu de facut.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2011, 08:14

Fara a vrea sa critic ce este postat mai sus, cred ca cel mai simplu si eficient dispozitiv este cel din pozele de mai jos. Nu stiu al cui este, a fost postat tot pe forum, dar nu mai stiu pe care. Am salvat aceste poze si eu mi-am confectionat unul dupa acest model, doar ca e mai mare, incap in el 27 de rame, cele de pe lateral (care tin la inceput standul fix) raman intotdeauna la montaj. Astfel inchei o data 25 de rame. Pentru ca este mai lung, eu am mai adaugat un surub de strangere si pe mijlocul scandurii. CA sa fiu mai operativ, in loc de piulita simpla am optat pt piulita cu fluture si cred ca ar merge si mai rapid daca s-ar folosi in loc de suruburi simple prezoane care sa aiba piulite cu saibe de fiecare parte a prezonului.
Fişiere ataşate
asamblare rame2.jpg
asamblare rame.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde IonutMioveni » 02 Dec 2011, 11:32

Pentru a va da seama de ceea ce spune domnul tassevasi :) :
Aceasta este schema despre care dansul vorbește
Sper să vă fie folositoare.
Fişiere ataşate
Cadru_Asamblare_Rame.jpg
Acesta este modelul.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde gica » 02 Dec 2011, 12:06

Model asemanator celui postat de Cristi Vidican.Nu cunosc ceva mai usor de facut.Rabla asta are vreo 5 ani.
Fişiere ataşate
SAM_0444 (Large).JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2011, 12:36

Nea Gica, ce facusi? L-ai copiat identic dupa al meu :lol:
Doar ca rabla mea are doar vreo cateva luni. Interesant este faptul ca al meu seamana identic cu al dumneavoastra, fara sa-l fi vazut. Folosesc si eu piulite cu fluturasi, tot 3 prinderi, iar ramele de sprijin stau in exteriorul suruburilor. Doar ca eu am fost mai zgarcit si l-am facut din niste bucati de pal care mi-a ramas de la mobila.
Gandim la fel, ca-n reclama
Cristi Vidican
P.S. Ce m-as face eu fara stuparitul? Unde as fi fost acum cu stupii?
Fişiere ataşate
IMG_8113.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde gica » 02 Dec 2011, 13:21

cristi_vidican scrie:Nea Gica, ce facusi? L-ai copiat identic dupa al meu :lol:

Da dom'le da eu nu ma pozez cu coaja aia in sufragerie.Si daca vrei sa stii am doua bucati.La una se fixeaza ramele si in timpul asta la celalalt se fixeaza lateralele.
Ies lejer 2000 rame/zi
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2011, 13:35

gica scrie:Da dom'le da eu nu ma pozez cu coaja aia in sufragerie.

Nu e sufragerie, nea Gica. Asta e un fel de magazie pt de toate. Acolo am acum loc sa mai fac un corp sa mai inchei o rama. Daca e cladirea noua, ce sa-i fac eu?

Cam mult 2000 de rame pe zi :o
Asta ar insemna la 12 ore de lucru continuu, cam 36 de secunde pentru o rama. Poate, daca se prind in capse cu capsatorul. Oricum, e cert ca ridica randamentul lucrului. Am scriu si eu, ca mi-era dor de o contra.

Se merita sa se puna aracet la montarea ramelor?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde gica » 02 Dec 2011, 21:58

La doi oameni nu e mult.
Unul la pistolul pneumatic altul la celelalalte operatii.6 capse /rama,in medie max.15 secunde/rama.La 7-8 minute ies 30 de bucati.Ies lejer 200 rame/ora.
Nu pun aracet la rame.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde viorel_v2000 » 03 Dec 2011, 11:35

cristi_vidican scrie:Fara a vrea sa critic ce este postat mai sus, cred ca cel mai simplu si eficient dispozitiv este cel din pozele de mai jos. Nu stiu al cui este, a fost postat tot pe forum, dar nu mai stiu pe care. Am salvat aceste poze si eu mi-am confectionat unul dupa acest model, doar ca e mai mare, incap in el 27 de rame, cele de pe lateral (care tin la inceput standul fix) raman intotdeauna la montaj. Astfel inchei o data 25 de rame. Pentru ca este mai lung, eu am mai adaugat un surub de strangere si pe mijlocul scandurii. CA sa fiu mai operativ, in loc de piulita simpla am optat pt piulita cu fluture si cred ca ar merge si mai rapid daca s-ar folosi in loc de suruburi simple prezoane care sa aiba piulite cu saibe de fiecare parte a prezonului.


Cristi, cand ne intalnim esti dator o bere :)

http://stuparitul.3xforum.ro/post/5325/ ... rel_v2000/
(in partea de jos a primei pagini si primele poze din pagina doua)
viorel_v2000
 
Mesaje: 81
Membru din: 26 Feb 2011, 11:17
Localitate: Craiova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde viorel_v2000 » 03 Dec 2011, 12:02

cristi_vidican scrie:CA sa fiu mai operativ, in loc de piulita simpla am optat pt piulita cu fluture si cred ca ar merge si mai rapid daca s-ar folosi in loc de suruburi simple prezoane care sa aiba piulite cu saibe de fiecare parte a prezonului.


Eu am folosit suruburi M6. Gaura de trecere prin prima blana am facut-o de 4,5 sau 5, nu mai retin bine, astfel incat surubul a intrat un pic fortat (de fapt prin infiletare) astfel incat a ramas acolo pe post de "prezon".
Gaura de trecere corespondenta prin a doua blana am facut-o mai mare (7 sau 8 nu mai retin).
viorel_v2000
 
Mesaje: 81
Membru din: 26 Feb 2011, 11:17
Localitate: Craiova

Re: Dispozitiv incheiat rame

Mesajde gica » 03 Dec 2011, 13:22

Hai sa va mai dau si eu un mic detaliu.Ramele de fixare sunt fixate numai de blanita exterioara cu holtzsuruburi.
Modelul vine de la rusi.Cu capse si pistol pneumatic este o minune.Capsa si secunda dupa ceva antrenament.
Fişiere ataşate
SAM_0446 (Large).JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator