Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde liviu1965 » 02 Sep 2011, 17:31

gica scrie:Arunca-l Liviule si alta data sa nu mai faci prostii.
Tu cu minuni de astea o sa ajungi un stupar balconist mai mare decat Janese.
Intre timp poate te mai docunentezi.
Ce ai facut tu cu alte scule si metode fac si azi salbaticii aia din Africa.Mai ai ceva milenii de esperente si ajungi la practica cerarilor daci.Si de acolo ai drum drept pana in ziua de azi.


Multumesc de sfaturi si de incurajari
Cum ma scot cu nevasta...... asta e problema
Am glumit ( cu nevasta )
Doamne , ce frumoasa e apicultura.

O zi buna tuturor..... a mea se sfarseste peste 3 ore, cand vine acasa nevasta.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde un OM » 02 Sep 2011, 22:22

Daca aveti soba sau centrala asa de buna este bostina la aprinderea focului...
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde alin m » 04 Sep 2011, 14:00

DSC00036.JPG

ala incercuit din poza e topitorul meu din:
-una bucata geam simplu bun de aruncat dupa ce si-a pus un vecin de cartier temopane
-resturi de scindura
-o bucata de tabla prinsa cu TN de 25 pe fund si ridicata pe laterale si in partea de jos sa nu curga ceara
-TN de 45 la imbinat scindurile
*- capacitate 2 rame
*-grosime pe interior din tabla in geam 40 mm
topeste de rupe . asta vara cind a batut soarele toata ziua am facut si 3 rinduri de rame.
frige de rupe geamul si tabla astfel ca trebuia uneori sa las ridicat geamul ca sa se solidifice ceara
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde alin m » 04 Sep 2011, 14:04

inca o poza
Fişiere ataşate
0062.JPG
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde gabimihai » 08 Sep 2011, 14:31

Obligatoriu la topitorul solar sub tabla trebuie pusa vata minerala, polistirenul se topeste. Am patit eu, acum am vata minerala (de aceea la val ) pusa in doua si merge struna.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde alin m » 08 Sep 2011, 14:52

gabimihai scrie:Obligatoriu la topitorul solar sub tabla trebuie pusa vata minerala, polistirenul se topeste. Am patit eu, acum am vata minerala (de aceea la val ) pusa in doua si merge struna.

cel prezentat de mine nu are nimic sub tabla. scindurile de dedesubt nu sint decit puse una linga alta. deci nu e etans suta la suta si are randamentul aratat mai sus. doar rama ferestrei folosite calca perfect pe scindura de sustinere. toata treaba o face soarele. geamul si tabla. topitor facut din resturi cu randament f ridicat . cel putin din punctul meu de vedere. 6 rame pe zi cind era asta vara era cald pt mine e f ok.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde amd » 14 Sep 2011, 22:00

Domnilor sa va spun parerea mea despre topitorul solar de MAREE capacitate. Nu prea functioneaza.In primul rind pereti laterali inalti tin umbra in interior si asta obliga la un regaj des al pozitiei topitorului .In al doilea rind camasuiala fagurilor vechi umbreste si izoleaza pe cei de dedesupt plus ca retine ceara in camasute .Eu dupa ce am vazut la domnul Adi si la domnul Teo am construit unul.Pereti dubli din OSB ,sigilati, cu posibilitate de a pune polistiren de 2 cm ulterior.In interior am pus tabla de inox ca soarele sa se reflecte mai bine.Sunt comvins ca unul de mica ,capacitate ar avea un randament mai bun.Al meu va functiona ca rasadnita primavara si incalzitor de apa vara.
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde amd » 14 Sep 2011, 22:02

poza
Fişiere ataşate
rsz_1imagine031.jpg
poze
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde amd » 14 Sep 2011, 22:03

poza 2.Mentionez ca am calculat gresit centrul de greutate si trebuie revizuit suportul.
Fişiere ataşate
rsz_imagine077.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde alin m » 14 Sep 2011, 23:27

amd scrie:Domnilor sa va spun parerea mea despre topitorul solar de MAREE capacitate. Nu prea functioneaza.In primul rind pereti laterali inalti tin umbra in interior si asta obliga la un regaj des al pozitiei topitorului .In al doilea rind camasuiala fagurilor vechi umbreste si izoleaza pe cei de dedesupt plus ca retine ceara in camasute .Eu dupa ce am vazut la domnul Adi si la domnul Teo am construit unul.Pereti dubli din OSB ,sigilati, cu posibilitate de a pune polistiren de 2 cm ulterior.In interior am pus tabla de inox ca soarele sa se reflecte mai bine.Sunt comvins ca unul de mica ,capacitate ar avea un randament mai bun.Al meu va functiona ca rasadnita primavara si incalzitor de apa vara.


;) pai eu zic ca e gresit proiectat
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde Adi Hodis » 14 Sep 2011, 23:52

amd scrie:Domnilor sa va spun parerea mea despre topitorul solar de MAREE capacitate. Nu prea functioneaza....
Eu dupa ce am vazut la domnul Adi ...

Domnule Amd
Cred ca ati omis acest rind din postarea mea.
Adi Hodis scrie:...
Un singur rand de rame cu faguri negri e suficient odata iar daca pui capaceala, merge un strat de min. 5 cm grosime.
...

Ce se vede in poza, a fost un test, am scris asta si pe vechiul forum, pe pagina mea " Salutari apicultori ".
Ma asteptam sa nu topeasca toti fagurii care se vede in poza insa nu acesta era scopul ci suprafatza de sticla.
Volumul mare este destinat altor scopuri ... pt. mierea cristalizata, maturare miere cand e cazul si precizez ca trebuie asigurata pierdere de caldura prin deschiderea geamului cu 5 mm ca sa nu urce temperatura mai sus de 60* C si verificat evolutia ... nu sa lasi la voia soarelui , topit ceara de pe gratiile incarcate, rame la dezinfectat, apa incalzita etc.
Zona cea mai eficienta de topire este de pina la max. 10 cm. distantza de sticla dubla si asta in functie de caldura primita de la soare la data ( luna/zi ) cand se foloseste topitorul.
Distantza dintre geam si sita topitorului se comporta ca o lupa cand reglezi focalizarea luminii solare.

Verificati cele spuse de mine ... nu se poate sa nu functioneze, la mine e ok.
Va salut.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde amd » 15 Sep 2011, 13:43

Imi pare rau ca nu am fost explicit in prima postare.Si topitorul meu functioneaza OK dar nu topeste 40 de faguri cum speram.Toata vara a functionat multumitor.Dar nu se motiveaza toata hardughia pentru a face ce face unul mititel.Plus ca peretii inalti ma obliga la un reglaj des si suportul din tabla al fagurilor este mult mai departe decit ar fi optim.Am postat pentru ca cei care vor sa construiasca unul sa cintareasca bine intre costuri ,randament si utilizare.Si eu va salut domnul Adi.
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde proapis13 » 26 Sep 2011, 22:27

Iata un model din inox folosit de colegii sarbi
salve :D
Fişiere ataşate
DSC04643.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde proapis13 » 26 Sep 2011, 22:38

Inca un model de topitor solar
salve :D
Fişiere ataşate
suncani-topionik_227x240_e182f8260602090689a4c67af77c2a63.jpg
suncani-topionik_227x240_e182f8260602090689a4c67af77c2a63.jpg (10.11 KiB) Vizualizat de 13071 ori
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde proapis13 » 26 Sep 2011, 22:40

Si inca unul triplu
salve :D
Fişiere ataşate
Veliki-suncani-topionik_320x240_e4aa67e96ebf2995f9e8203fff605032.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Topitor de ceara solar

Mesajde un OM » 30 Sep 2011, 12:53

Dle Gica te-as provoca, daca dumneata ai avea timp sa ne impartasesti cam in ce fel topeau ceara strabunii nostri, dacii . Multumiri!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori