Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O altfel de lisa

Mesajde kamy » 02 Oct 2013, 06:15

Nu va mai chinuiti cu parghiile mere si cu un excentric facut pe langa casa!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: O altfel de lisa

Mesajde Tudor20 » 03 Oct 2013, 09:52

Nu sunt bune sau ce sa intelegem!?
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: O altfel de lisa

Mesajde kamy » 03 Oct 2013, 19:47

Sant bune da e mult de lucru pana le faci si risti sa distrugi lazile e forta cam mare,e pana peste cap o strangere cu excentric si se face usor de tot!
De inteles esti liber sa intelegi ce vrei!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: O altfel de lisa

Mesajde timotei005 » 25 Noi 2013, 09:39

timotei005
 
Mesaje: 8
Membru din: 12 Mar 2012, 12:58

Re: O altfel de lisa

Mesajde kafu » 04 Dec 2013, 04:43

kamy scrie:Nu va mai chinuiti cu parghiile mere si cu un excentric facut pe langa casa!


Asa este ai perfecta dreptate , dar la ce cote poti stange cu excentricele ,cat de repede poti schimba cotele de strangere de la un model de stup la altu ? :o
Dupa cum se observa rusul poate muta cu acea lisa orice cutie nu e dependent de o anumita cota ,chiar si dulapul cu rezerva de rame daca vrea .
La excentrice nu poti regla distanta de stringere asa usor .


Mai mult inclin sa cred ca nu ai inteles sistemul lui de strangere si de aceea ai preferat excentricele , la parghii poti regla chiar si forta de strangere , de la maxim la minim si innvers , ceea ce tu la excentrice nu poti face , ex. daca ai avut materialul mai verde si sa strans cutia intre 5-10mm nu o mai poti strange cu excentricele.
kafu
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2013, 23:37

Re: O altfel de lisa

Mesajde kamy » 04 Dec 2013, 07:30

Prietene,te rog nu confunda strangerea excentricului cu strangerea mandrei in brate!
mai pe la inceput este o lisa albastra cu excentric,care nu e mare minunatie sa fie reglabil!cu pargia forta e mult mai mare decat e necesara in timp s-ar putea sa afecteze integritatea lazilor daca nu esti atent cu reglajele!la excentric nu e asa de mare forta si totusi e nevoie de un cauciuc sau ceva material tampon intre fier si lemn!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: O altfel de lisa

Mesajde kafu » 04 Dec 2013, 14:01

Daca eu confund cele doua strangeri ( excentric vs. mandra ) se pare ca tu confunzi lemnul cu sticla ( geam ) , doar la manipularea lor se foloseste material tampon de cauciuc intre geam si fier pentru o mai buna aderenta .ceea ce intre lemn si fier nu cred ca ai probleme cu aderent si nici cu forta de strangere daca este putin mai mare , ca doar lemnul nu e plastilina .


Teoria ca teoria , dar practica te omoara .
kafu
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2013, 23:37

Re: O altfel de lisa

Mesajde kamy » 06 Dec 2013, 19:29

Kafule, ai ingropat vo generatie de lazi?lemnu nu e prea elastic nu e nici plastelina e doar plastic!
Cand forta parghiei foarfeca surubul de 8mm se cam vineteste si lada !parerea me!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: O altfel de lisa

Mesajde ghimpe » 22 Ian 2014, 23:36

A mai realizat cineva lisa de carat stupi ?
Avatar utilizator
ghimpe
 
Mesaje: 26
Membru din: 02 Feb 2012, 14:11
Localitate: vlad tepes-giurgiu

Re: O altfel de lisa

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Ian 2014, 23:35

am realizat si eu una !!! PRIMA !!! intotdeauna a doua este mai reusita !!! daca vrei sa vezi cum arata , o gasesti la mine pe pagina personala !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: O altfel de lisa

Mesajde manea florin » 07 Mar 2014, 12:28

proapis13 scrie:Arata bine insa nu ai ce face cu ea in pastoral
Eventual acasa pe alee sa duci caturile la camera de extractie
salve :D

va salut,as vrea sa va uitati pe mercador-apilift trasport stupi,sa va faceti o parere
manea florin
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Feb 2014, 23:45

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 07 Mar 2014, 15:39

Apiliftul de pe site-ul de vinzari nu arata rau insa se preteaza si ala mai mult de la alee si pina la masina,pe drum drept
Pe coclauri e mai buna lisa cu o roata,nu are peste 30 de kg ca aia...la mine nu se potriveste...nici ca pret... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde peterneamt » 03 Apr 2015, 17:22

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O altfel de lisa

Mesajde cristi_vidican » 11 Mai 2015, 23:35

Pentru cei care vreți să vă faceți lisă, să nu cumva să vă pună ispita să îi puneți 2 roiți.
Am un prieten care nu m-a crezut când i-am spus: lisa pe 2 roiți nu e bună decât pe autostradă.
ȘI-a făcut una pe 2 roiți. și a venit azi dimineață să mă ajute la transportat de stupi.
după 3 stupi duși, și aceia cu încă 2 oameni lângă el, a dat cu ea cât colo.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde mausica » 11 Mai 2015, 23:37

cristi_vidican scrie:Pentru cei care vreți să vă faceți lisă, să nu cumva să vă pună ispita să îi puneți 2 roiți.
Am un prieten care nu m-a crezut când i-am spus: lisa pe 2 roiți nu e bună decât pe autostradă.
ȘI-a făcut una pe 2 roiți. și a venit azi dimineață să mă ajute la transportat de stupi.
după 3 stupi duși, și aceia cu încă 2 oameni lângă el, a dat cu ea cât colo.

;) :lol: :lol: :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: O altfel de lisa

Mesajde Adi Hodis » 12 Mai 2015, 00:06

cristi_vidican scrie:Pentru cei care vreți să vă faceți lisă, să nu cumva să vă pună ispita să îi puneți 2 roiți.
Am un prieten care nu m-a crezut când i-am spus: lisa pe 2 roiți nu e bună decât pe autostradă.
ȘI-a făcut una pe 2 roiți. și a venit azi dimineață să mă ajute la transportat de stupi.
după 3 stupi duși, și aceia cu încă 2 oameni lângă el, a dat cu ea cât colo.

Da ce nu-i placu prietenului ? ... ca nu duce singura stupii ?. :lol:

2 roti apropiate copiaza terenul ... adica o roata poa sa intre prin groapa s-au sa treaca peste un damb mic si creeaza balans ... riscant in cazul incarcaturii inalte.
Altceva, ce mai era ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori