Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde kamy » 11 Mar 2012, 16:27

pngflorin scrie:bunnn.............si produsul final cum arata...ma refer la pavilion.

cam asa arata in partea din fata braul e mai scurt cu 1 cm decat distanta dintre cele 2 profile t30 care alcatuiesc raftul,deci braul nu-ncurca,doar in partea din spate e cat lada si-atunci nu pot intoarce magazia!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 29 Iun 2012, 22:54

y
Fişiere ataşate
Imag084.jpg
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 20 Iul 2012, 22:36

Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde iulyan_milo » 21 Iul 2012, 19:50

Frumos, un Like iti dau, pe viitor ma gandeam si eu la un proiect din asta, o intrebare insa am si eu in legatura cu avantajele si dezavantajele intre pavilioanelor inchise si cele deschise
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde cristi_vidican » 21 Iul 2012, 19:51

Nu se face curent printre lazi?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde alt stupar » 22 Iul 2012, 09:56

chestie de sensibilitate.
Am avut de facut o livrare de roi, lazile fiind de pavilion, deci fara capace, le-am incarcat treptat, pe masura ce roii erau adusi din camp.
Vreau sa zic ca ma rupea curentul, am lucrat cu o casca de mopedist pe cap :mrgreen:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 23 Iul 2012, 23:18

Cand e vant e vant si pe jos,nu lucrezi,e drept ca nu-i ca un pav inchis dar nici de cald nu suferi e umbra indiferent ce calduri sunt(au fost) acum avantaje si dezavantaje.
Sincer eu sunt foarte multumit,nu incarc nu descarc cel putin de astea 90 ca de restul ... tot nu am scapat :cry:
NEA JANESEEEEEEEE,acum ce le-am facut de zboara asa :roll: :lol: :P .

Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 06 Aug 2012, 11:27

Multumiri tuturor pt aprecieri.
Cuplele de aer sunt universale,iar cei ce au cuple duble,obligatoriu au si simple,iar daca nu au de nici o ,,culoare'' tot nu-i bai,remorca e dotata si cu arcuri iar pe genti sunt baloane,amortizeaza si ele FB ;) priza de curent sa aibe ca restul are remorca 8-) .


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde BUNKA » 29 Noi 2012, 10:50

Imi placstupii tai nevopsiti! :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 29 Noi 2012, 21:17

:P Stai linistit ca acum arata si mai rau,ca si ai tai :lol: Am gasit vopsea foarte buna ECO pe baza de apa usor usor le schimb culoarea. ;)


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 27 Dec 2012, 23:59

Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde ignatius » 18 Ian 2013, 02:52

Va salut
Felicitari pentru munca valy, acum dupa ceva ani de apicultura in care am experimentat si varsati cu remorca si palet si stationar, recunosc ce se spune. Mergi pe ce este verificat, iar pavilioanele sunt ceva foarte verificat. daca vrei sa faci apicultura pana in 60-70 de stupi, pavilionul e f bun, daca vrei mai multi iti iei doua, daca vrei si mai multi atunci treci la sistemul superindustrial. Greseala care o fac multi apicultori tineri sau la inceput este ca se lasa influentati de tehniciel moderne etc, paleti, macarale etc. Fie faci stationar, fie varsati cu un numar mic de stupi, fie pavilion. In ultima perioada multi au renuntat la pavilion nu pentru ca ar fi prost ci pentru ca s-au saturat sa depinda de un transportator si atunci si-au cumparat un furgon si o remorca mai mare si au inlocuit pavilionul , dar acestia sunt in general apicultori care merg si stau cu stupii cate 2-3 luni cu ei. Daca nu prea ai timp , daca nu ai o vatra pe la tara care sa fie a ta, daca locuiesti la oras si nu la tara, parerea mea este ca pavilionul este ideal.

Acum sa revin la pavilion.
Sunt cateva mici dezavntaje pe care apicultorii le cunosc dar se pare ca doar partial se incearca a fi rezolvate:
- depopulare si neimperecherea matcii: de ce nu se fac pavilioanele cu cabina pe mijloc? greutatea ar fi egal distribuita pe axe, sirul de stupi ar fi mai mic spre exemplu 6 pe o parte a cabinei si 6 in cealalta parte, plus ca daca am face si paravanturile verticale atunci cred ca s-ar reduce din dezavantajele enumerate. Sa luam in calcul cabina pe mijloc in conditiile in care nu ne intereseaza cabina decat pentru depozitare, extractie, lucrari curente etc si doar secundar pentru dormit si alte activitati care tin de confortul personal. Multi aleg cabinele intr-un capat pentru confort, pt fptul ca nu este albina multa care sa deranjeze- mai ales cand faci usa in capat, deci sunt mai mult aspecte de confort pt care s-au facut pavilioanele cu cabina in capat.
Dpdv tehnic si apicol cred ca cabina pe mijloc e mai buna. Intr-un sir de 6 stupi, bine individualizati si delimitati pe verticala si orizontala cu paravanturi si "tuneluri" cred ca se reduce din efectul depopularii si al neimperecherii matcilor.
- alt dezavantaj: caldura foarte mare in timpul verii. De ce nu se lasa pavilionul doar acoperit, asa cum este a lui Vali? Pavilionul lui Valy nu are pereti laterali ceea ce face ca albina sa nu se aglomereze la interior cum fac pavilioanele inchise, plus ca este si mai racoare, umbra de la acoperis etc. Se invoca faptul ca fiind inchis poti lucra la el atunci cand afara este frig, ca ierneaza mai bine cand este inchis, lucruri adevarate dar nu foarte spectaculoase, cred ca daca ar fi sa le punem in balanta as prefera sa nu fie inchise cum sunt celelalte pavilioane. Pe timp de iarna pana se pleca primavara in primul pastoral se poate face "o haina" de protectie ca sa zicem asa care sa fie dezinstalata la plecare.
Valy imi place pavilionul tau, doar ca mi se par f f f multi , si prea multi pe un sir fara sa fie despartiti la mijloc, cred ca e destul de greu sa se orienteze albina cand are 45 de stupi pe o parte.
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde kamy » 18 Ian 2013, 07:31

Am maispus-o si vad ca trebuie sa ma repet,sant fan pavilion,dar vreau sa fac ceva precizari din experienta,am avut primul pavilion in 98 cumparat de 78 orizontale de 20 pat cald,modificat la 4 randuri adica 104 lazi,avea si luminatoare sus cu geam de sticla.
Dezavantaje:culoar ingust,pavilionul luminos contribuie la acopunctura te inteapa de nu te vezi,coridorul cam ingust,era de 90 cm si nu prea ai sporul de la varsati la extras,cat despre imperecheatul matcilor nu va faceti iluzii.in plus geamurile transparente incalzesc interiorul de aceea ar fi bine sa se poata opri in exterior uv-urile cu ceva obloane din tabla.
In 2000 am luat un autobuz de 12 metri pe care l-am inaltat si am pus in el 101 lazi verticale de 12+ 12,coridorul de 1,15 fara lumina pe culoar,spatiile dintre randuri fiind acoperite la exterior cu scanduri nu prea fixe,beneficiind de curent de aer incat vara lucram cu clima,
A treia jucarie am facut-o in 2011 pe trailer auto cu dimensiunile platformei de 2x4 m,containeru l-am facut de 4,08 m,coridorul de aprox 90 cm,am incercat sa imbunatatesc editiile precedente,si-am sarit in celalalt sant,adica spatiul dintre randuri l-am inchis cu tabla sudata,acoperisul din 3 bucati rabatabil si pe partea din mijloc o bucata de vo 40 cm pe lungime de policarbonat pentru lumina.
Dezavantaje: garda cam joasa nu treci santuri,din cauza tablei sudate si policarbonatului transparent se incinge vara de trebuie sa lasi usa deschisa si capacu ridicat,dar degeaba soarele bate pe lazi.acoperisu din trei bucati e o prostie fiindca ai nevoie de inca o persoana sa-l ridici si nu as mai face astfel ,cel mai bun lucru e din 2 bucati cu balamale la exterior,si daca pavilionu e mai lung impartita lungimea in 2 sau in 3
Spatiile dintre randurile de lazi la fel le-as face acoperite cu lemn sau tabla,exclus materiale transparente,cu balamale vara cand e cald sa le poti ridica si ai clima,iar limunatoarele din acoperis cu obloane din tabla sa poti intunerici complet.
Un alt dezavantaj,pe care eu nu-l socotesc astfel,fetele lazilor fiind expuse la exterior stau in ploaie soare ceea ce le injumatateste durate de viata de la 30 la 10-15 ani,avantajul in cea mai geroasa iarna cand bate soarele pe lada albinele se pot muta.daca credeti ca va e de folos la cei care vreti sa construiti bine daca nu ignore.
Fişiere ataşate
P1020191 (Copy).JPG
nu-i prfect da-i functional
Picture 193 (Copy).jpg
asta deja-i oale si ulcele
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde ignatius » 18 Ian 2013, 10:18

Va salit d-le kamy, interventia dvs. este buna dar nu este sistematizata deloc. Nu am putut sa trag nici o conlcuzie, pentru ca doar ati facut o expunere fara sa puneti si concluziile: e bine cu iluminator sau fara? e bine complet inchis sau aerisit fara pereti laterali????? etc e bine impartit in 2 sau trei pe rand???? multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 18 Ian 2013, 17:12

ignatius; In primul rand Merci pt aprecieri.
Un lucru foarte fregvent intalnit in discuti,este imperechierea matcilor pe Pavilion,pe acest model de Pav cum este al meu nu-s probleme,Matcile se imperecheaza,garantat,desi in cazul meu nu mai intereseaza,pt ca eu cresc matcile separat in pepiniera,lucrez in stupinele de probuctie sau formez roiuri,doar cu matci imperechiate,cabana de extractie nu-i vad rostul,doar tot port oblonul frontal al remorci dupa mine,montez un cort pe el si extrag la nivel cu remorca,de dormit daca tot vb de confort,ne luam o rulota,dao-n colo,macar noaptea sa ne odihnim cum trebuie.
Intradevar este un pic cam lunga dar tot gasim loc de campare,iar cu depopularile este un ,,spil'' daca asezi pav in aceeasi pozitie,ori cu protapul in-spre S-E ori spre N-V nu te apuci sa-l pui odata asa,odata invers,depopularile sunt mai putin sesizabile,sau vor fi mai mult ceva rataciri nesemnificative (tot la noi pe pav raman albinele :) )


Parerea mea ;)


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde ignatius » 18 Ian 2013, 18:27

Salut Valy
De acord cu tine, nu sunt inebunit neaparat dupa cabina, dar in cazul meu ar fi utila pt ca as mai tine cate ceva pe acolo, deci cabina nu e obligatorie, se poate pastoral si fara cabina
Legat de imperechere- e ok, asa este.
Rulota, cort, cort pe platforma- de dormit se gasesc solutii, nu cred ca e fff important acest aspect cand discutam de pavilioane, e un aspect secundar fara legatura cu productivitatea stupinei.

Cum combati aspectele invocate de unii legate de faptul ca pavilionul este deschis, ca ploua pe stupi etc, cele scrise de colegii nostri mai sus? ca e curent, ca iarna nu e cald , ca e mai bun un pavilion inchis etc????
Multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori