Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gabysgg » 22 Ian 2012, 12:24

Gudas Valentin scrie:gabi bee : Pt moment vor ramane fara magazi,DAR exista si aceasta obtiune ;) pt moment voi lucra cu magazia in fata si cuibul in spate in aceasi lada,o metoda cunoscuta de stupari ,CRED :roll:
Unele fam au cerut si mag dar am preferat sa inmultesc,in detrimentul productiei.

Valy

am citit la un coleg ca uneori folosea si gratie pt despartirea magazinului de cuib,folositi asa ceva??? sau mergeti pe separare automata prin organizarea ramelor?? :)
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 22 Ian 2012, 13:57

Consider bani aruncati in vant pt gratii,folosesc doar rame cu speteaza lata,iar daca mai urca cate una si oua in magazie(rar),nu ma deranjaza,puietul e tot al meu,ma deranjaza cand nu mai au spatiu de ouat si le forteaza sa intre in frigurile roituli :lol: asta daca nu sunt atent ;) Din 100 Fam au roit doua (le-am fortat sa urce in borcane :D ) si am mai avut un roi la sfarsit de septembrie,dupa ce am luat magaziile jos de pe verticali (le-am inghesuit in cuib :idea: sa nu mai fac un drum la ele :roll: )


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gabysgg » 22 Ian 2012, 16:18

Gudas Valentin scrie:Consider bani aruncati in vant pt gratii,folosesc doar rame cu speteaza lata,iar daca mai urca cate una si oua in magazie(rar),nu ma deranjaza,puietul e tot al meu,ma deranjaza cand nu mai au spatiu de ouat si le forteaza sa intre in frigurile roituli asta daca nu sunt atent ;) Din 100 Fam au roit doua (le-am fortat sa urce in borcane si am mai avut un roi la sfarsit de septembrie,dupa ce am luat magaziile jos de pe verticali (le-am inghesuit in cuib :idea: sa nu mai fac un drum la ele :roll: )


Valy

Deci tot mai bun orizontalul din punctul asta de vedere :D ,spatiu cat doresti
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 22 Ian 2012, 17:35

:roll: Sa fie un raspuns pe masura intrebari: Gabysgg Depinde ce obiectiv urmarim :)


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde lyvyu_81 » 25 Ian 2012, 16:00

dl gudas, cu albina caucasica ati obtinut productia de 80kg pe stup? La cate culesuri ati fost?
Numai bine!
lyvyu_81
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Aug 2011, 22:26
Localitate: Craiova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 25 Ian 2012, 21:25

Pt dogvet : Masa proprie e 5800 Kg,Masa max Autorizarta e de 24000 Kg,in acte,Binenteles ca are perne de aer dar nu stiu exact daca se poate seta,are fel si fel de valve si minuni pe ea,dar tre sa vina un prieten mecanic sa-i faca o revizie generala zilele acestea si va pot da mai multe detali,eu sincer sa fiu nu ma pricep aproape deloc la mecanica :?:



Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 25 Ian 2012, 21:48

Pt lyvyu_81: Detin 2 rase de albine,Caucasica de la mama ei de acasa,si Carnica selectionata de Austrieci,si in teste am Carnica de la nemti,primul an la-u trecut cu brio,testul a inceput din stadiul de nucleu in primavara acestui an,in August am extras ceva de la ele,sa vedem cum se comporta in anul 2,din stadiul de familie bine dezvoltata la intrarea in iarna.
La 5 culesuri,2 de salcam,1 de Tei amestecat cu castan comestibil, 1 de floare spontana de August,si 1 de floare tarzie de toamna cu otava.
Si cireasa de pe tort,ierneaza pe mierea lor fara stimulari sau hraniri de complectare.

Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde lyvyu_81 » 25 Ian 2012, 23:53

Gudas Valentin scrie:Pt lyvyu_81: Detin 2 rase de albine,Caucasica de la mama ei de acasa,si Carnica selectionata de Austrieci,si in teste am Carnica de la nemti,primul an la-u trecut cu brio,testul a inceput din stadiul de nucleu in primavara acestui an,in August am extras ceva de la ele,sa vedem cum se comporta in anul 2,din stadiul de familie bine dezvoltata la intrarea in iarna.
La 5 culesuri,2 de salcam,1 de Tei amestecat cu castan comestibil, 1 de floare spontana de August,si 1 de floare tarzie de toamna cu otava.
Si cireasa de pe tort,ierneaza pe mierea lor fara stimulari sau hraniri de complectare.

Valy


Care a dat productia mai buna?
Cum se comporta caucasica, e adevarat ca e irascibila rau?
Eu am achizitionat 2 matci caucasica din franta dar nu am apucat sa le vad calitatile ca le-am luat mai spre toamna.
lyvyu_81
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Aug 2011, 22:26
Localitate: Craiova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 05 Feb 2012, 00:13

Caucaziana e o albina deosebita intardevar,ierneaza albina putina,culege si pe timp nefavorabil,(ploaie, racoare...).
Nu-s mai rele decat alte rase cu care am lucrat,daca au cules pot zice ca sunt chiar blande,eu lucrez fara fum chiar si la extractii si de multe ori fara masca.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_h ... 1/40937939


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde gabi bee » 05 Feb 2012, 14:32

salut vali ! am vazut pozele tale cu stupii si imi plac foarte mult ! am vazut insa ca la caturi ai niste mici tablite ca niste platbande , pe fata caturilor , care atarna , ce anume sunt ? numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde lyvyu_81 » 05 Feb 2012, 17:44

probabil sa tina caturile lipite unul de celalalt, sa nu sara.
lyvyu_81
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Aug 2011, 22:26
Localitate: Craiova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 05 Feb 2012, 18:03

Gabi,am incercat sa fie ceva si la indemana si fara prea multe complicatisi de ce nu si ieftin,prinderea magaziilor,capacelor,aerisitorile,ssmd intre ele fara prea multe masuratori exacte cum e in cazul chestilor ce se regasesc prin comert (carabine etc),se pot intampla sa nu se potriveasca intre ele din cauza TAMPLARILOR si,sau intercalarilor intre corpuri ,si atunci,am luat o bucata de tabla si doua holsuruburi si am facut fixarea fara Milimetri plus sau minus.
Se stie ca Romanul e inventiv. :idea:


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde gabi bee » 05 Feb 2012, 20:01

buna ideea si cred ca o s-o aplic si eu ca nu prea a-si vrea sa folosesc brau de sipca ! mersi si multa bafta ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde Gudas Valentin » 05 Feb 2012, 23:04

Gabi ,eu am falturi la lazi,tabla e doar pt transport sa nu sara capacele sau magaziile la transport,daca nu vrei braul de sipca trebuie 3 coltare din tabla.

MS la fel.

valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde gabi bee » 05 Feb 2012, 23:36

m-am gandit si la varianta cu coltare dar daca vrei sa pui un cat pe capacul unui stup alaturat nu prea poti sa-l pui pe coltare ! mai ramane sa studiez problema si sa vad cum fac ! numai bine !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Lucrari la Remorca

Mesajde lyvyu_81 » 06 Feb 2012, 09:32

gabi bee scrie:m-am gandit si la varianta cu coltare dar daca vrei sa pui un cat pe capacul unui stup alaturat nu prea poti sa-l pui pe coltare ! mai ramane sa studiez problema si sa vad cum fac ! numai bine !


pui 4 coltare. Asa am facut si eu.
lyvyu_81
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Aug 2011, 22:26
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori