Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 04 Aug 2011, 10:35

Da ar fi o idee buna dar cine te ajuta in ziua de azi ... daca ar fi lumea un pic mai buna nu stiu in sat sunt care au stupi dar sincer ma indoiesc ca ma vor ajuta :(
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 04 Aug 2011, 11:12

da e clar de abia acum m-am desteptat : trebuie sa am 75 de stupi ca sa iau minimul de 10000 Euro (6 UDE)... da e clar de unde sa iau banii pentru a cumpara acesti stupi doamneeeee vrei sa muncesti si nu poti :(
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde liviu1965 » 04 Aug 2011, 15:30

Uite, mai citeste aici: viewtopic.php?f=10&t=509
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 08 Aug 2011, 09:24

Buna dimineata

Dupa cum am promis am facut poze la cei 2 stupi ai tatalui socru nu am reusit sa fac poze si in interior deoarece am telefonul stricat saptamana viitoare sigur aduc poze si din interior.

Va doresc o saptamana usoara.
Fişiere ataşate
DSC01516.JPG
stup in frigider
DSC01515.JPG
stup in frigider
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde liviu1965 » 08 Aug 2011, 09:36

Au fost lazi frigorifice.
Interesant....

Picteaza niste flori pe ele, ceva vesel.... poza cu Basescu...... ceva......

Spor
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 08 Aug 2011, 09:49

Da o idee buna numai ca am un bebe care nu ma lasa sa fac nimic cred ca voi fi operationala la anu cand ne vom intelege omeneste cu el :D oricum pot fi imbunatatite dar ... mai e timp...numai bine
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 10 Aug 2011, 13:37

Adi Hodis scrie:
claudiacodreanu scrie:Buna seara ,

Va intreb si eu ceva sunt incepatoare rau in stuparit ... : tata socru a facut stupi din frigidere vechi , le-a vopsit si le-a facut urdinis (sper ca am spus bine) si a instalat familii de albine si le merge bine chiar... eu vreau sa stiu daca le afecteaza ca nu e casuta din lemn?

Salutare Claudia
De unde esti de loc ?.
Am auzit si eu de un apicultor care are stupi din frigidere, frate-meu a fost pe la dansul si s-a mirat, la fel a zis, ca le merge bine albinelor.
Nu are ce sa le afecteze ... doar ca nu va gasi cumparatori la " stupi " ca deh, lemnu-i lemn si caturile lipsesc la frigidere ... s-au are si caturi ?. :)

PS
Complecteaza la avatar locatia, daca binevoiesti.


SALUT ADI !
Nu inteleg cum poti sa le ceri la altii sa-si completeze laocatia la avatar atata timp cat si a ta lipseste. :oops:
Chiar nu stiu cum sa interpretez gestul. :?:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 10 Aug 2011, 13:59

Buna ziua,

Activ dar nu e nici o problema numai ca nu stiam unde sa completez :) dar m-am descurcat pana la urma...vroiam sa va spun ca s-ar putea sa reusim sa ne autofinantam in primavara pentru a achizitiona aprox. 50 stupi :ugeek: si dupa poate depunem acte daca nu reusim asta e...atunci o sa va intreb unde gasim familii ? la apicola? e mai bine sa facem stupii la tamplar ? sau ajungi tot acolo?

multe intrebari nu? :geek: ms anticipat pt eventualele raspunsuri :)
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 10 Aug 2011, 14:19

claudia , masurile pe care le poti accesa sunt 141 la care i-ti trebuiesc minim 25 de stupi si masura 112 la care daca stiu bine trebuie sa ai 125 de stupi . deci ori cumperi 25 de familii ori 125 . oricum cred ca varianta cea mai buna e cu 25 de bucati , si asa si costa f mult , si mai ales ca doamne fereste daca se intampla ceva neplacut cu ei ... e jale ! cutiile cele mai ieftine sunt cele facute acasa cu un minim de scule apoi cele de la tamplari si cele mai scumpe la apicola . albine gasesti garla , la particulari , de preferat de la cineva care vezi ca se ocupa regulat de ele si le face toata tehnologia si nu de la cei care le lasa de izbeliste si care pot avea cine stie ce boli . sper ca ti-am fost de folos ! numai bine ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 10 Aug 2011, 14:36

gabi ms de raspuns ... pe masura 141 nu cred ca o sa depun pe 112 ma intereseaza :roll: in cererea de finantare de pe apdrp.ro am vazut ca poti obtine 10000 Euro pt 75 stupi :geek: cam acolo as vrea sa ajung dar sunt realista si stiu ca sanse sunt mici... da ma gandeam si eu ca sa investesti asa mult si doamne fereste sa se intample ceva cred ca o iau razna :oops: oricum o sa va spun ce am sa fac pe parcurs daca tot avem niste banuti mi se pare un domeniu aproape de suflet in care sa depun efort ....
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 10 Aug 2011, 15:11

activ scrie:SALUT ADI !
Nu inteleg cum poti sa le ceri la altii sa-si completeze laocatia la avatar atata timp cat si a ta lipseste. :oops:
Chiar nu stiu cum sa interpretez gestul. :?:

Oooo ce am putut sa uit ... imi cer scuze :oops: si multumesc de atentionare.
Gata, am complectat.

Nu aveam eu preferintza sa-si scrie locatia ci uneori ai poate fi de folos.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde un OM » 10 Aug 2011, 22:03

Locatia este bine sa fie trecuta in dreptul fiecarui utilizator, deoarece asa pot fi date sfaturi pertinente potrivite unor regiuni diferite din tara.
Faptul ca d-l Adi Hodis a uitat sa treaca locatia nu a deranjat pe nimeni, sau poate doar vreun incepator care nu a rasfoit macar vechiul sau noul forum .
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde proapis13 » 10 Aug 2011, 22:46

Adi Hodis scrie:
activ scrie:SALUT ADI !
Nu inteleg cum poti sa le ceri la altii sa-si completeze laocatia la avatar atata timp cat si a ta lipseste. :oops:


Nu aveam eu preferintza sa-si scrie locatia ci uneori ai poate fi de folos.


Na,ca-ti veni shi tzie randul :lol: ..parca mai ieri abia scapai de unele critici - evident constructive
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 11 Aug 2011, 01:18

Adi Hodis scrie:
activ scrie:SALUT ADI !
Nu inteleg cum poti sa le ceri la altii sa-si completeze laocatia la avatar atata timp cat si a ta lipseste. :oops:
Chiar nu stiu cum sa interpretez gestul. :?:

Oooo ce am putut sa uit ... imi cer scuze :oops: si multumesc de atentionare.
Gata, am complectat.

Nu aveam eu preferintza sa-si scrie locatia ci uneori ai poate fi de folos.


Cu placere! ... Fara nici ce a mai mica rautate.
Dar nu am rezistat tentatiei de a fi corect.
SALUTARI!
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 11 Aug 2011, 10:59

Buna dimineata

Despre acest tip de stup ce parere aveti?

http://www.stupi.ro/descriere_stup.html
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde victor s » 11 Aug 2011, 11:27

o parere foarte buna , dar cand am calculat si am ajuns la pretul final... :shock: asa am ramas...!
scump ...prea scump...dar probabil o face, mai stii...?
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori