Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 11 Aug 2011, 12:14

victor s scrie:...
scump ...prea scump...dar probabil o face, mai stii...?

Presupun ca ai calculat varianta de stupi cum ai tu ... ia vezi la ce pretz ajunge in varianta MER ( cu 4 caturi ).
A si sa nu uiti sa adaugi TVA-ul ... :roll: :shock:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde claudiacodreanu » 11 Aug 2011, 19:15

ms frumos ... deci buni dar scumpi :roll: asta e... :roll:
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 11 Aug 2011, 21:13

in cartea ALBINARITUL PENTRU INCEPATORI scrie ca stupii din poliuretan rezista in uz maxim 5-10 ani si mai au ca dezavantaj faptul ca nu pot fi flambati . in rest ca avantaje , sunt mult mai usori si prezinta o termoizolatie f buna ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: stupul ideal

Mesajde liviu1965 » 12 Aug 2011, 09:04

Stii, e o vorba: " nu da banii pe prostii , ia mancare la copil...."
Vezi pe sectiunea de vanzari pe forum sunt colegi care le fac la un pret decent, sper.
Pana la primavara...... mai e o iarna, iarna in care se pot face stupi
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 12 Aug 2011, 09:11

salut baieti
sa iesi si mai ieftin iti cumperi 3 metri de scandura trasa gata la latimea de 20cm verde , se usuca pana in septembrie , mai cumperi de la mn abrichtu si frezeru , ne intelegem noi, si uite asa iti faci cam 100 de stupi pana la primavara si iti mai raman si si bani sa i dai pe prostii :D
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 12 Aug 2011, 23:31

Eu ii iau sub forma de kituri ( demontati ) si mi-i asamblez si vopsesc eu , ... la un pret intre 70 si 85 lei stupul cu cat cu tot fara balama banda la urdinis si fara tabla zincata pt capac (acoperis).
Cam multa munca ... dar mi-ii fac cum trebuie, ii bibilesc , ii arainjez sa fie mai durabili in timp .
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 13 Aug 2011, 01:07

activ scrie:Eu ii iau sub forma de kituri ( demontati ) si mi-i asamblez si vopsesc eu , ... la un pret intre 70 si 85 lei stupul cu cat cu tot fara balama banda la urdinis si fara tabla zincata pt capac (acoperis).
Cam multa munca ... dar mi-ii fac cum trebuie, ii bibilesc , ii arainjez sa fie mai durabili in timp .

Da ? ... si de unde ai cumperi, adica de la cine ? ... ca s-ar putea sa-ti spun cat de munca o sa ai si mai ales cat de bine o sa iasa ... oricat de bibiliti o-r fi ... da´ numa´ pe privat iti zic. ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 14 Aug 2011, 00:33

Adi Hodis scrie:
activ scrie:Eu ii iau sub forma de kituri ( demontati ) si mi-i asamblez si vopsesc eu , ... la un pret intre 70 si 85 lei stupul cu cat cu tot fara balama banda la urdinis si fara tabla zincata pt capac (acoperis).
Cam multa munca ... dar mi-ii fac cum trebuie, ii bibilesc , ii arainjez sa fie mai durabili in timp .

Da ? ... si de unde ai cumperi, adica de la cine ? ... ca s-ar putea sa-ti spun cat de munca o sa ai si mai ales cat de bine o sa iasa ... oricat de bibiliti o-r fi ... da´ numa´ pe privat iti zic. ;)


Eu momentan cumpar kiturile de stupi de la un tip din Craiova care are o "FABRICA DE STUPI" si de care din punct de vedere calitativ sunt relativ multumit, ... iar de asamblat si de vopsit este ceva munca deoarece eu sunt putin perfectionist si imi place sa fac lucrurile bine pe langa faptul ca la fiecare transe de zece stupi imi mai vine cate o idee care imi da serios de gandit si in special de muncit.
Eu prefer stupii tincuiti si dupa ce ii asamblez, ii slefuiesc , dupa care ii chituiesc si iar ii slefuiesc , apoi ii modific daca este cazul si ulterior trec la pregatirea pt vopsire cu doua straturi de ulei de in sicativat si doua randuri de vopsea urmat de un model geometric la urdinis pt o mai usoara orientare a albinei.
Asa ar arata in mare munca la unul din stupii mei , munca care imi este mult usurata de utilajele de prelucrare a lemnului ca : rindea electrica , slefuitor cu banda de smilgher, pendular , circular reglabil pe inaltime, pistol pneumatic de capse (scoabe) , abcante de tabla de 0,5m si de 2m, bormasina , autofiletanta la 220v si alta cu acumulatori si o gramada de alte utilaje si scule ajutatoare ca freze , raspele si altele.
In concluzie ... de muncit muncesc mult dar nimic nu iese mai bine decat lucrurile facute de mana mea sau sub supravegherea mea.

PS Adi te astept pe privat cu sugesti si cu un nr de tel.

SALUTARI !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde Adi Hodis » 14 Aug 2011, 00:40

activ scrie:Eu ...

Am crezut ca nu te mai opresti din ... inshirat. ... ti-ai ales bine userul se vede ca esti activ :P
Nu-i cazul de explicatii ... ca nu-i acelasi producator.
Nr-l de tel. ... scuza-ma ca nu ti-l dau ... mi-e teama ca nu mai scap ... de inshirat toate cele ... :P
Te salut si succes. ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: stupul ideal

Mesajde liviu1965 » 14 Aug 2011, 12:11

activule , daca ai sculele alea de ce mai platesti kit-urile?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 14 Aug 2011, 20:08

SALUT
Acum ca o gluma , pai iti dai seama cat i ar lua sa faca un stup daca el bibileste atat la unul kit
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 14 Aug 2011, 23:00

liviu1965 scrie:activule , daca ai sculele alea de ce mai platesti kit-urile?


din cel putin 2 motive :
1. nu am circular , abric, si freza asa performante cum le are o fabrica de mobila , care cand se apuca de taiat , degrosat si frezat lucreaza zeci sau sute de kituri de stupi pe zi; ... si din alt punct de vedere , daca negociezi bine pretul iesi mai bine decat daca i-ai lucra tu cap-coada , binenteles daca iei in calcul si timpul tau pierdut (la mine timpul costa). Eu nu-i iau gata asamblati ca le mai fac mici modificari pe care fabrica nu cred ca mi le-ar face sau nu mi le-ar face asa bine.
2. sun de parere ca mai trebuie sa traiasca si altii ... si trebuie sa ma hotarasc ce vreau sa fac: ori stupi , ori miere, ... fiindca sunt constient ca nu pot sa le fac pe toate bine si chiar daca as putea nu as avea timpul necesar.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde activ » 14 Aug 2011, 23:14

jiji scrie:SALUT
Acum ca o gluma , pai iti dai seama cat i ar lua sa faca un stup daca el bibileste atat la unul kit


Pai EU , ca sa fiu scurt, in doua luni, de cand m-am apucat sa fac stupi pt albinele mele, am facut 40 de lazi cu cat cu tot; ... JIJI tu in ce an o sa ajungi la numarul asta ? :lol: SI ACUM TOT CA O GLUMA ! ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 15 Aug 2011, 17:20

salut baieti
eu intr o luna am fct 100 capace ,100 funduri si cam 220 de corpuri mer , bine dar io nu le bibilesc , nu imi place
uite o poza cam cu jumate din corpuri , atatea mai am acasa
eu fiind la inceput am hotarat sa merg pe tipu asta de stup dupa ce am citit cam tot ce am prins pe forum si le multuesc celor care au scris despre acest tip de stup
sanatate si virtute la toata lumea
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde jiji » 15 Aug 2011, 17:31

aa
Fişiere ataşate
Picture 596.JPG
corpurile
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: stupul ideal

Mesajde gabi bee » 15 Aug 2011, 17:33

baga poza jiji ! :D
ai pus poza in timp ce scriam !
jiji , parerea mea e ca nu sunt suficiente 2 holzsuruburi de prindere la fiecare colt de corp ci 3 . adica cel putin eu asa o sa fac la caturi ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori