Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde informer » 15 Iun 2018, 07:46

Suna bine, sunt curios care va fi pretul... sa ne tii la curent cu ce mai afli.
Apropo, daca cineva vrea un asemenea sistem in CEL PUTIN cateva exemplare, ne apucam de treaba si-i gata fara probleme pe inceputul sezonuilui.
Legat de pret de ex. eu pot produce o PLACA electronica ca cele de mai sus, in conditii de MANUFACTURA si sa nu zic c-am lucrat ca sa nu stau la un pret de aprox. 160 euro.
Am fost contactat de cateva persoane cu care am discutat pana le-am spus pretul... :lol: .
Asa ca personal sunt sceptic, nu stiu cat se asteapta lumea sa coste un asemenea cantar ca sa "merite".
Am inteles ca la expozitiile in domeniu mergea catre 800 - 1000 euro si ma gandeam ca daca iese la 1/3 din pret cu tot cu mecanica e OK... se pare ca nu-i chiar asa... :).
Evident ca se poate produce un asemenea sistem cumva in serie, chiar daca mica, asamblare la chinezi etc. si pretul ar scadea insa este nevoie de CERERE si pana una alta, nu-i... sunt bune si discutiile dar trebuie ceva mai mult de atat... :D .

Personal am inceput versiunea 2.0 la care urmaresc sa pot trimite parametri la cerere si sa dau comenzi dar cu CONSUM REDUS, sa tina un acumulator de 7Ah in conditiile astea macar 2 saptamani.
N-am nu stiu ce sperante ca o sa se vanda ca painea calda insa oricum o s-o fac macar pt. hobby daca nu pt. altceva. ;)
informer
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Mar 2018, 09:39
Localitate: Timisoara

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2018, 08:05

informer scrie:Am fost contactat de cateva persoane cu care am discutat pana le-am spus pretul... :lol: .

Cumpărarea unui asemenea cântar nici chiar de colo.
Multora li se pare mult să dea și 500 de lei pe un amărât de cântar.
Cred că un astfel de cântar se adresează celor cu peste 100 de stupi care au stupina mai departe de ei sau au stupina împărțită în mai multe părți.
Încet-încet se vor cumpăra astfel de produse, dar nu prea poți să faci volum pe așa ceva ca să ai randament ridicat.

La mine e în plan un astfel de cântar, dar nu anul acesta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde Balian » 06 Iul 2018, 07:59

Am o întrebare la informer.
La cântar am folosit cartelă Cosmote-Telecom că are acoperire bună.
Am luat un nou cântar și am vrut să încerc cu cartelă Digi.
Am decripta cartela dar nu merge cu ea. Sistemul Digi are ceva special față de Telecom?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde informer » 06 Iul 2018, 08:07

CRED ca pentru reteaua de telefonie Digi, modemul GSM de pe placa trebuie sa fie compatibil 3G... insa majoritatea modemurilor pt. "amatori" merg doar pana la GPRS... :).
informer
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Mar 2018, 09:39
Localitate: Timisoara

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde Balian » 06 Iul 2018, 08:32

informer scrie:CRED ca pentru reteaua de telefonie Digi, modemul GSM de pe placa trebuie sa fie compatibil 3G... insa majoritatea modemurilor pt. "amatori" merg doar pana la GPRS... :).

Cartela Digi nou schimbat și scrie 4G pe ea. Dar și Telecomul știe în telefon 4G și tot merge cu ea.
Pe poză cutia dechisă. Poate spune ceva pentru cine-i priceput.
Fişiere ataşate
Cântar.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2018, 08:33

Digi are doar de la 3G în sus.
Nici telefoanele care au doar 2G nu pot folosi cartela Digi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde Balian » 06 Iul 2018, 08:41

cristi_vidican scrie:Digi are doar de la 3G în sus.
Nici telefoanele care au doar 2G nu pot folosi cartela Digi.

Poate Digi numai de la 3G în sus, pe când Telecom și 4G dar și alea mai slabe. Nu știu.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde informer » 06 Iul 2018, 08:53

Balian, modemul folosit la tine este acelasi cu cel pe care-l folosesc eu la cantar si anume SIM800L.
Modemul ala nu stie 3G/4G, stie doar GPRS deci nu va merge in reteaua Digi.
informer
 
Mesaje: 37
Membru din: 30 Mar 2018, 09:39
Localitate: Timisoara

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2018, 09:19

Balian scrie:Poate Digi numai de la 3G în sus, pe când Telecom și 4G dar și alea mai slabe. Nu știu.

Așa e. Digi n-a mai fost interesat de de la 3G în jos când a intrat serios în telefonie.
Ceilalți erau în telefonie din epoca de piatră.

P.S. Mergeți la Digi, la dl Teszari, cu un borcan de salcâm și spuneți să bage și GPRS pe cartele. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde Balian » 06 Iul 2018, 09:36

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Poate Digi numai de la 3G în sus, pe când Telecom și 4G dar și alea mai slabe. Nu știu.

Așa e. Digi n-a mai fost interesat de de la 3G în jos când a intrat serios în telefonie.
Ceilalți erau în telefonie din epoca de piatră.

P.S. Mergeți la Digi, la dl Teszari, cu un borcan de salcâm și spuneți să bage și GPRS pe cartele. :lol:

Cu d-nul Teszari suntem în litigiu pe altă linie. Nu cred că obțin ceva. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde mausica » 06 Iul 2018, 10:30

Balian scrie:
cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Poate Digi numai de la 3G în sus, pe când Telecom și 4G dar și alea mai slabe. Nu știu.

Așa e. Digi n-a mai fost interesat de de la 3G în jos când a intrat serios în telefonie.
Ceilalți erau în telefonie din epoca de piatră.

P.S. Mergeți la Digi, la dl Teszari, cu un borcan de salcâm și spuneți să bage și GPRS pe cartele. :lol:

Cu d-nul Teszari suntem în litigiu pe altă linie. Nu cred că obțin ceva. :lol:

Eu va spun unde doarme ca sa ajunga sigur mierea acasa la el ;) :D
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde Balian » 06 Iul 2018, 10:56

Oare de care miere să-i duc? :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde mausica » 06 Iul 2018, 11:07

Balian scrie:Oare de care miere să-i duc? :lol:

Depinde de situatia in care te afli :D ....mai groasa mai subtire.. :lol:

Pana una alta astept sa scoata informer o varianta gata echipata !!! Is curios la ce pret ajunge cantarul cu suport si tot ce trebuie,numai sa il pui la munca.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2018, 11:29

mausica scrie:Pana una alta astept sa scoata informer o varianta gata echipata !!! Is curios la ce pret ajunge cantarul cu suport si tot ce trebuie,numai sa il pui la munca.

Cred că tre să dai toată iulișca pe cântar.
Asta dacă se face bine.


Apropo de cheltuieli. Unele sunt necesare, altele sunt mofturi sau vreau să stau în față. Nu vorbesc de cântar. Aici e necesar pt cineva care vrea info și nu poate să ajungă la stupi. și trebuie să știe dacă extrage sau mai dă caturi.

Uneori văd că a mai apărut o daltă din alt material, un cuțit mai bine ascuțit, o mască prin care vezi matca mai bine, un combinezon prin care bate vântul, o ojă care marchează mai bine decât Uni paint, Un apțibild cu viespe etc și mi-aș lua și eu.
Și apoi văd că nu se fac bani din apicultură.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde Balian » 06 Iul 2018, 11:36

mausica scrie:
Balian scrie:Oare de care miere să-i duc? :lol:

Depinde de situatia in care te afli :D ....mai groasa mai subtire.. :lol:

Pana una alta astept sa scoata informer o varianta gata echipata !!! Is curios la ce pret ajunge cantarul cu suport si tot ce trebuie,numai sa il pui la munca.

Am și F40.
Ceva material țeavă pătrată de 30. Se rezolvă repede. Nu-i mare lucru. Hai numai și rezolvăm. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cantar Apicol GSM v1.0

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2018, 11:55

mausica scrie:Pana una alta astept sa scoata informer o varianta gata echipata !!! Is curios la ce pret ajunge cantarul cu suport si tot ce trebuie,numai sa il pui la munca.

Umblă vorba că Informer a mers deja la Teszari și negociază cu el acum un contract pentru apicultori care să facă contract cu digi.
Contra unui borcan de miere de rapiță sau floarea soarelui, primim o cartelă digi cu 20.000 de sms uri pe un an.
:lol:

Dincolo de ironii și glume, apicultura progresează.
Îmi amintesc cât m-am chinuit să adun info pentru a face un izgonitor.
Și când l-am făcut n-a funcționat cum trebuie.
Zilele acestea le-am folosit iar (altele, făcute bine) și mi-am dat seama că toate inovațiile ne-au adus departe.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori