Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 28 Aug 2014, 06:45

Corneliu eu folosesc tablitele de cind am stupi si sint multumit.toata treaba este ca banda sa fie uscata sa arda bine si indoita pe lungime sa faca tiraj adica banda nu trebuie sa fie lipita de tablita ca atunci sigur nu arde cum trebuie.Eu am facut tablitele di tabla galvanizata de0,4 tabla de pus pe casa si rezista de atitia ani.Sint multe vaeiante de tratamentsi dupa parerea mea toate sint bune numai sa arda bine banda .
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde delorin I » 02 Sep 2014, 15:33

Si eu folosesc tablite cu sarma inca de anul trecut! sau mai degraba spus foloseam! Ce ma enerveaza este ca desi am indoit cartonul nu l-am pus niciodata cu cele 2 laturi in jos...asa sigur ar fi ars mult mai bine! De curs nu avea ce, oricum este absorbita substanta! Chestia este ca asa zisa picatura cu pompita este extrem de relativa! Anul trecut cred ca am depopulat 2 roiuri cu picaturi care au fost prea mari si ma tot gandesc ca am intoxicat din albina! Cum m-am prins ca picatura variaza ca greutate...am remarcat ca aveam partea de cauciuc sparta! In ultima vreme cred ca pompitele sunt tot mai proste si imi pare rau ca nu m-am gandit sa cumpar una de uz uman de la farmacie! dar iar apare dilema- cat pot cantari la un alt recipient- pompita- 3 picaturi?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitive apicole

Mesajde TDI » 02 Sep 2014, 15:42

La 4 picături echivalentul ar fi 1 ml.
Daca sticluta de VF are 6,5 ml si se pot trata 60 stupi in medie cu ea.
Eu spun ca Furetto e mult mai eficient. Si in tratamentul albinelor e musai de căutat eficiența.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 03 Sep 2014, 13:08

TDI foarte adevarat ce spui cu eficienta ,dar inca mai folosesc tablitele ca nu am avut probleme cu arderea benzilor ,ca le pregatesc dinaite cum trebuie,iar cu cantitatea la o picatura nu mi-am batut capul ca nu am avut intoxicatii.Colegul Delorin are dreptate caci pipetele care insoteste Varachetul lasa de dorit dar ma gindesc ,ca cei care au pus medicamentul pe piata ,au testat si cantitatea care rezulta dintr-o picatura.Deocamdata eu nu am ce reprosa,
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 04 Sep 2014, 21:17

Astazi am fost la stupi am mai verificat citiva care stiam ca are probleme dar am ramas placut surprins ca am vazut la cintar o crestere semnificativa .
Stupul dupa cintar ,are 50kg bineinteles cu totul dar fata de ce am lasat eu cind am extras am un plus de 10kg ,deci culesul de intretinere a fost si inca mai este destul de bun.
Fişiere ataşate
phpc2qrc4AM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 06 Sep 2014, 19:34

Roii mei au beneficiat de a doua turtita.
Fişiere ataşate
phpalMhhlAM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 14 Sep 2014, 15:03

Turtita care a constituit ultima stimulate a fost consumata in totalitate.
de acum nu mai stimulez absolut deloc,ma ocup doar de restringerea cuiburilor ,de unificari,si acolo unde nu este mincare destula fac transferuri de rame Roi stimulati arata destul de bine ,dar linia o trag la sfirsitul lui oct.cind va fi impachetarea finala.
Fişiere ataşate
phpFdxUnsAM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 19 Sep 2014, 20:53

Astazi am fost in vizita la colegul nostru apicultor Patrascu,si am ramas placut impresionat de stupi care cu multa pasiune ii ingrijeste.
Are stupi destul de puternici,uni chiar faceau barba ,cu toate ca nu era prea cald.
De curiozitate am deschis impreuna citiva stupi si intradevar arata destul de bine,iar domnul Patrascu merita intradevar felicitari,ca a ingrijit cu responsabilitate stupi ,iar trcerea peste iarna cred ca este asigurata de populatia mare de albine.
Bravo domnle Patrascu.
Fişiere ataşate
phpfk9YA0AM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 20 Sep 2014, 17:19

Astazi am fost la tirg la Bucuresti ,si ca tot omul nu am plecat cu mina goala.
Fişiere ataşate
phpAR21Z8AM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde delorin I » 20 Sep 2014, 22:30

Ce ati gasit demn de cumparat?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 21 Sep 2014, 06:20

Pentru mine nimic deosebit,doar cele uzuale ,dar pentru incepatori si nu numai marfa era destula .Ma incintat un descapacitor de rame,dar pretul era destul de mare dar pentru cei care detin stupi mai multi merita investitia.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 25 Sep 2014, 17:30

Prezint doua variante de custi tip PODISOR pentru;
INTRODUCEREA reg intro fam orfana.
UNIFICAREA a doua fam de albine, se preteaza numai la stupi multietajati s-au cu cat.
INDREPTAREA unui stup bezmetic.
Cind o sa am timp mai mult o sa pun foto si un filmulet ,cum folosesc pe viu acaste custi.
Acstea vine ca o complectare ,la ramele postate anterior,acestea fiind mult mai simple si usor de realizat de cine doreste sa le foloseasca.
Fişiere ataşate
phpFwUU3dAM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 11 Oct 2014, 19:25

Astazi am restrins la uni stupi cuiburile .Ma bucur ca are albine destule,dar uni inca mai are puiet si nu am putut stringe mai mult.Pina in prezet ce am strins definitiv sint pe 6-7 rame.Stiu ca am si mai slabi ,dar acestia au puiet,si inca las sa eclozioneze tot.Mincare au destula ,mai fac un tratament pe la sfirsitul luni ,si pina la primavara fac pauza.
Fişiere ataşate
phpsgMb13AM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde igo1 » 12 Oct 2014, 16:54

Salutare ia uitați ce am găsit astăzi la bricostore. Foi de polistiren cu grosimea de 5mm. Eu vreau sa le folosesc pt împachetare așezând câte o foaie din ăsta direct pe rame și sa renunț la folie. În podisor mai vine o foaie groasa de 2 cm. Credeți ca va fi mai puțin condens făcând ăsta sau nu e nici o diferență? Polistirenul oricum e mai cald decât folia și nu e mat .
Fişiere ataşate
2014-10-12 14.27.12.jpg
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 12 Oct 2014, 18:21

Igo1 Nu pot sa raspund la aceasta intrebare ca nu am folosit niciodata .
Direct peste rame eu pun ceva absorbant pentru a elimina condensul,Multi colegi sint retinuti pentru a folosi tesatura direct pe rame ,pe considerentul ca se uda si tine umezeala in stup,s-au chiar mucegaieste.Problema nu este din cauza tesaturi ci din cauza ca se lasa cuibul mult prea larg,ramele nu sint acoperite bine de albine si de aici intrevine udatul in exces a tesaturi si chiar ingetarea deasupra ramelor cind ghemul este lasat in jos.La inceput si eu am avut retineri dar acuma ,am vazut rezultatul foarte bun ,numai ca eu string bine cuibul si nu am avut probleme cu condensul.
Poti sa incerci ca sa te convingi daca da rezultate s-au nu ca daca nu incerci ramii cu indoiala ca poate ar fi fost bine.Eu am eliminat din impachetari tot ce este plastic,dar nu blamez pe cine foloseste ca probabil la dinsi merge.Anul trecut am postat si ceva foto cum impachetez si iernez eu stupi ,pe acest forum dar nu mai retin paginile.Oricum ramine la aprecierea ta cum procedezi.Sa auzim de bine.
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

Re: Dispozitive apicole

Mesajde Dicu Ion » 19 Oct 2014, 13:55

Am observat ca la mai multi stupi albinele vine cu polen.
Ca sa ma conving am inchis unul sa vad daca vine mai multe s-au numai cite una razleata,si intradevar vine mai multe cu polen.
Fişiere ataşate
phpsM7xv8AM.jpg
Dicu Ion
 
Mesaje: 255
Membru din: 28 Iul 2014, 13:24
Localitate: Urziceni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori