Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ghem de iernare

Mesajde yokoz777 » 28 Feb 2014, 10:23

Mama mea da unde ai tinut stupii aia daca ai atata puiet?si daca stimulai cu sirop tot era greu sa ai atata puiet.e prea unsa cu miere treaba..sau stupii aia nu au auzit de iarna?zic asta pt ca la mine sunt infloriti abea ghioceii si nimic alteceva.aseara a fost ger,ieri si alaltaieri a nins.nu cred in conditiile astea sa am mai mult de o palma de puiet prin stupi..nenea valter daca e prin zona sa ne zica cum este situatia le el daca a deschis vre-un stup ca se afla la25km de mine.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 09 Mar 2014, 21:17

yokoz777 scrie:Mama mea da unde ai tinut stupii aia daca ai atata puiet?si daca stimulai cu sirop tot era greu sa ai atata puiet.e prea unsa cu miere treaba..sau stupii aia nu au auzit de iarna?zic asta pt ca la mine sunt infloriti abea ghioceii si nimic alteceva.aseara a fost ger,ieri si alaltaieri a nins.nu cred in conditiile astea sa am mai mult de o palma de puiet prin stupi..nenea valter daca e prin zona sa ne zica cum este situatia le el daca a deschis vre-un stup ca se afla la25km de mine.


A fost tinut la caldura si a primit miere cu lapte praf si sirop dat in punga din ianuarie. Am apucat sa-l maresc cu o rama si l-am scos afara, insa surpriza mea a fost una neplacuta pentru ca albina a fost in mare parte uzata si plusul de albina obtinut a fost egal cu 0 pentru ca am o mortalitate mare in el, macar e un caz singular si am tras invatamintele de rigoare...dar a meritat incercarea :)
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Re: Ghem de iernare

Mesajde lucky5strike » 09 Mar 2014, 23:26

Albina trebuie asistata, nu fortata.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ghem de iernare

Mesajde MIHAI BALS » 10 Mar 2014, 01:13

Dragos I scrie:
yokoz777 scrie:Mama mea da unde ai tinut stupii aia daca ai atata puiet?si daca stimulai cu sirop tot era greu sa ai atata puiet.e prea unsa cu miere treaba..sau stupii aia nu au auzit de iarna?zic asta pt ca la mine sunt infloriti abea ghioceii si nimic alteceva.aseara a fost ger,ieri si alaltaieri a nins.nu cred in conditiile astea sa am mai mult de o palma de puiet prin stupi..nenea valter daca e prin zona sa ne zica cum este situatia le el daca a deschis vre-un stup ca se afla la25km de mine.


A fost tinut la caldura si a primit miere cu lapte praf si sirop dat in punga din ianuarie. Am apucat sa-l maresc cu o rama si l-am scos afara, insa surpriza mea a fost una neplacuta pentru ca albina a fost in mare parte uzata si plusul de albina obtinut a fost egal cu 0 pentru ca am o mortalitate mare in el, macar e un caz singular si am tras invatamintele de rigoare...dar a meritat incercarea :)

alooo?!
treci la invatat.
pai se poate... oltene!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Ghem de iernare

Mesajde Dragos I » 10 Mar 2014, 02:51

MIHAI BALS scrie:treci la invatat.
pai se poate... oltene!


:lol:
Nu moare, dar efortul a fost egal cu 0 :)
Dragos I
 
Mesaje: 53
Membru din: 11 Noi 2013, 03:34

Anterior

Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori