Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA POZE

Sectiune pentru poze , unde poti incarca diferite poze care au ca subiect apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde Babutza » 02 Apr 2014, 22:05

DSCF2765.JPG


Salutare. Bogdan sunt din iasi, stupar incepator. Mi-am gaurit stupii la sfatul unui apicultor mai experimentat. Am facut bine? Le-am pus plasa metalica lipita cu pistol din ala cu baton de plastic topit. Am dat 2 gauri la fund si 3 la capac .

Cu stima
Babutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 21:51

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde Babutza » 02 Apr 2014, 22:06

capac
Fişiere ataşate
DSCF2767.JPG
Babutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 21:51

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde pngflorin » 10 Apr 2014, 09:48

Ai facut bine, insa nu si suficient.Cauta pe forum discutiile despre fundul antivarooa, podisorul cu plata total sau 50%, apoi te hotaresti....daca mai continui cu decupatul. :lol:
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde namzeb » 10 Apr 2014, 13:46

Nu ai facut bine deoarece ai facut gaurile in directia unde se formeaza ghemul de iarna (pe fund) trebuie spre urdinis incit curentii de aer rece sa nu treaca prin ghem ci numai sa respire condensul in afara.Eu am ajuns la aceasta concluzie dupa ani cind am observat ca aerul rece trece de jos in sus prin ghem albina intra in celule cu capul in celula si moare cu mierea linga ea.Am vazut ca,condensul se formeaza in partea opusa ghemului deci aici trebuieste aerisire.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde pngflorin » 11 Apr 2014, 14:01

namzeb scrie:Nu ai facut bine deoarece ai facut gaurile in directia unde se formeaza ghemul de iarna (pe fund) trebuie spre urdinis incit curentii de aer rece sa nu treaca prin ghem ci numai sa respire condensul in afara.Eu am ajuns la aceasta concluzie dupa ani cind am observat ca aerul rece trece de jos in sus prin ghem albina intra in celule cu capul in celula si moare cu mierea linga ea.Am vazut ca,condensul se formeaza in partea opusa ghemului deci aici trebuieste aerisire.Cu respect


ce crezi ca se intampla la cei ce ierneaza doar cu plasa pe fund ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde Babutza » 12 Apr 2014, 23:31

Iarna le fac niste capace sa le acopar?
Babutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 21:51

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde Babutza » 12 Apr 2014, 23:33

Florine la capac e ok asa?
Babutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 21:51

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde csaa » 13 Apr 2014, 00:57

Babutza scrie:Iarna le fac niste capace sa le acopar?

Ba nu! Daca ai aerisiri in fundul stupului, sus pui folie, daca nu acoperi tot podisorul cu o paturica sau cu un strat de ziare (vezi cum face domnul Marin - @marin64).
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde CATALIN » 14 Apr 2014, 06:42

Babutza scrie:
DSCF2765.JPG


Salutare. Bogdan sunt din iasi, stupar incepator. Mi-am gaurit stupii la sfatul unui apicultor mai experimentat. Am facut bine? Le-am pus plasa metalica lipita cu pistol din ala cu baton de plastic topit. Am dat 2 gauri la fund si 3 la capac .

Cu stima


ai facut foarte bine...intradevar iarna daca nu le acoperi sus ai folie etans in rest e super ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde victor s » 14 Apr 2014, 19:22

pngflorin scrie:
ce crezi ca se intampla la cei ce ierneaza doar cu plasa pe fund ?

Raspund eu... raspund eu...am voie ? (ca doar au iernat de cateva ori asa albinele mele)
Pai cam nimic deosebit ,singurele deosebiri fiind ca mizeria pica direct jos, in cea mai mare parte, condens eu nu am avut niciodata in stupi, nu stiu cum arata, o intarziere relativa a dezvoltarii coloniei primavara timpuriu datorate (poate) faptului ca temperatura din interiorul stupului nu este la fel cu cea fara plasa pe fund.
Vara mai adaug doua avantaje majore (zic eu) si anume, aerisire cum nu se poate mai buna si efectuarea tratamentului cu varachet inclusiv verificarea eficacitatii acestuia...dar asta este o alta discutie .
Sanatate tuturor !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde jimm » 14 Apr 2014, 23:24

Capacul daca este telescopic..intra peste cutie, margina acesteia dupa cum deduc se sprijina direct pe capac...deci gaurile din capac vor fi obturate de catre marginile corpului?!!
Am o cutie careia i-am facut o gaura cu diametru de 15 cm pe fund, in capac n-am aerisire, iernat cu folie deasupra..dezastru, condens garla, asta acum 3 ani. La gaurele alea 2 de pe fund nu se poate vb de clopot
Acum depinde ce iernezi in cutie..adica familie puternica sau..sub 5 rame, daca e puternica merge si fund antivaroa..si gauri in fund...si ce-ti mai trece prin cap. Cand spun iernare nu ma gandesc numai sa treaca iarna, ma gandesc sa treaca iarna bine cu o dezvoltare normala timpurie
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Aerisiri stupi - sfaturi

Mesajde Babutza » 24 Apr 2014, 20:15

jimm gaurile nu sunt obturate ca am niste distantiere la capac puse
Babutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 21:51


Înapoi la POZE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori